Feyenoord står foran at hente danske Brian Priske som ny cheftræner efter Klopp-afløseren Arne Slot, men Priskes hidtidige klub Sparta Prag slipper ikke taget i den danske trænerskole, der har givet klubben stor succes i form af to mesterskaber.
Således bliver det Brian Priskes assistenttræner Lars Friis, der avancerer i Sparta Prag og ifølge Tipsbladets oplysninger om kort tid bliver præsenteret som ny cheftræner i den tjekkiske hovedstadsklub.
Lars Friis har været assistenttræner for Priske i Prag siden december 2022, og nu skal den tidligere Viborg- og AaB-cheftræner stå i spidsen for de ambitiøse tjekker, der ligesom FC Midtjylland træder ind som seedet i anden runde af Champions League-kvalifikationen i slutningen af næste måned.
Det er endnu ikke afklaret om Sparta Prags fysiske træner Christian Clarup og assistenttræner Lukas Babalola bliver del af Brian Priskes stab i Feyenoord, eller om de fortsætter i Sparta Prag under Lars Friis' ledelse.
Lars Friis har været assistenttræner i FC Midtjylland og AGF og andetholds- og udviklingstræner i Brentford, mens han var cheftræner i Viborg FF i 2021-2022 og derefter AaB-cheftræner i 2022 indtil en fyring i september måned det år.
Også danske Jakob Michelsen og norske Ronny Deila har været nævnt som kandidater til jobbet i Prag, der nu altså bliver Lars Friis'.
Sparta Prag har danskerne Peter Vindahl og Asger Sørensen i førsteholdstruppen, mens den tidligere FC Midtjylland-anfører, finske Tim Sparv, er tilknyttet klubben som ungdoms- og reserveholdstræner.
Feyenoord har, som Tipsbladet forleden afslørede, indvilliget i at betale omkring halvanden million euro, svarende til 11 millioner kroner, for Brian Priske, der får en treårig kontrakt i Rotterdam – læs mere om det her.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Argentinsk træner kræver forbedringer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT