Feyenoord står foran at hente danske Brian Priske som ny cheftræner efter Klopp-afløseren Arne Slot, men Priskes hidtidige klub Sparta Prag slipper ikke taget i den danske trænerskole, der har givet klubben stor succes i form af to mesterskaber.
Således bliver det Brian Priskes assistenttræner Lars Friis, der avancerer i Sparta Prag og ifølge Tipsbladets oplysninger om kort tid bliver præsenteret som ny cheftræner i den tjekkiske hovedstadsklub.
Lars Friis har været assistenttræner for Priske i Prag siden december 2022, og nu skal den tidligere Viborg- og AaB-cheftræner stå i spidsen for de ambitiøse tjekker, der ligesom FC Midtjylland træder ind som seedet i anden runde af Champions League-kvalifikationen i slutningen af næste måned.
Det er endnu ikke afklaret om Sparta Prags fysiske træner Christian Clarup og assistenttræner Lukas Babalola bliver del af Brian Priskes stab i Feyenoord, eller om de fortsætter i Sparta Prag under Lars Friis' ledelse.
Lars Friis har været assistenttræner i FC Midtjylland og AGF og andetholds- og udviklingstræner i Brentford, mens han var cheftræner i Viborg FF i 2021-2022 og derefter AaB-cheftræner i 2022 indtil en fyring i september måned det år.
Også danske Jakob Michelsen og norske Ronny Deila har været nævnt som kandidater til jobbet i Prag, der nu altså bliver Lars Friis'.
Sparta Prag har danskerne Peter Vindahl og Asger Sørensen i førsteholdstruppen, mens den tidligere FC Midtjylland-anfører, finske Tim Sparv, er tilknyttet klubben som ungdoms- og reserveholdstræner.
Feyenoord har, som Tipsbladet forleden afslørede, indvilliget i at betale omkring halvanden million euro, svarende til 11 millioner kroner, for Brian Priske, der får en treårig kontrakt i Rotterdam – læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Holland – Sverige
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Sønderjyske køber ny cheftræner
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED