Afsløring: Lars Friis overtager storklub

Den tjekkiske topklub Sparta Prag mister Brian Priske til Feyenoord, men afløseren bliver også dansk.



Feyenoord står foran at hente danske Brian Priske som ny cheftræner efter Klopp-afløseren Arne Slot, men Priskes hidtidige klub Sparta Prag slipper ikke taget i den danske trænerskole, der har givet klubben stor succes i form af to mesterskaber.

Således bliver det Brian Priskes assistenttræner Lars Friis, der avancerer i Sparta Prag og ifølge Tipsbladets oplysninger om kort tid bliver præsenteret som ny cheftræner i den tjekkiske hovedstadsklub.

Lars Friis har været assistenttræner for Priske i Prag siden december 2022, og nu skal den tidligere Viborg- og AaB-cheftræner stå i spidsen for de ambitiøse tjekker, der ligesom FC Midtjylland træder ind som seedet i anden runde af Champions League-kvalifikationen i slutningen af næste måned.

Det er endnu ikke afklaret om Sparta Prags fysiske træner Christian Clarup og assistenttræner Lukas Babalola bliver del af Brian Priskes stab i Feyenoord, eller om de fortsætter i Sparta Prag under Lars Friis' ledelse.

Lars Friis har været assistenttræner i FC Midtjylland og AGF og andetholds- og udviklingstræner i Brentford, mens han var cheftræner i Viborg FF i 2021-2022 og derefter AaB-cheftræner i 2022 indtil en fyring i september måned det år.

Også danske Jakob Michelsen og norske Ronny Deila har været nævnt som kandidater til jobbet i Prag, der nu altså bliver Lars Friis'.

Sparta Prag har danskerne Peter Vindahl og Asger Sørensen i førsteholdstruppen, mens den tidligere FC Midtjylland-anfører, finske Tim Sparv, er tilknyttet klubben som ungdoms- og reserveholdstræner.

Feyenoord har, som Tipsbladet forleden afslørede, indvilliget i at betale omkring halvanden million euro, svarende til 11 millioner kroner, for Brian Priske, der får en treårig kontrakt i Rotterdam – læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Positive forhandlinger med Nartey

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Viborg FF – Brøndby IF

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’