Morten Karlsen har gang i lidt af et eventyr i Orange County, som han siden den 1. maj har været midlertidig cheftræner for.
Det har været en kæmpe succes, hvor man har scoret et pointgennemsnit på to i de 27 kampe, som Morten Karlsen har stået i spidsen for holdet, der spiller i USL – den næstbedste række i USA.
Og derfor bliver han nu belønnet ifølge Tipsbladets oplysninger. Som vi forstår det, er parterne meget tæt på at forlænge samarbejdet, så Morten Karlsen bliver klubbens cheftræner i de næste to år.
For snart en måned siden talte Tipsbladet med Orange County-chefen, og her var håbet, at man kunne finde frem til en fælles fremtid.
– Jeg er glad for at være her, og har haft et godt første år, hvor jeg har været med til at få vendt tingene i en positiv retning. Så min forventning og forhåbning er, at det sker inden længe.
Det ser nu ud til at blive en realitet, så Morten Karlsen, der i februar blev ansat som assistenttræner i klubben under Richard Chaplow, nu skal føre holdet frem mod nye højder som permanent cheftræner.

Et fantastisk år
Orange County har været i USL i syv år, og i 2021 opnåede man den ultimative bedrift ved at vinde mesterskabet under Richard Chaplow med blandt andre danske Thomas Enevoldsen på holdkortet.
Det efterfølgende år faldt tingene fra hinanden, hvor man rodede rundt i bunden af tabellen. Derfor var Richard Chaplows snor kort gående ind til denne sæson. Og da man kun vandt to ud af de første ti kampe, fik han sparket.
– Det handlede om at få stabiliseret det hele efter skiftet. Der manglede noget selvtillid og en del struktur, og det synes jeg, at vi har fået. Vi ramte en rigtig god periode med en masse sejre, og nu har vi sat os selv i en position, hvor det ser godt ud. Var vi blevet spurgt den 1. maj, om vi ville være lykkelige for at være her, hvor vi er nu, så ville vi svare “ja,” sagde Morten Karlsen til Tipsbladet i september.
Nu er man i en position, hvor man har kurs mod endnu et mesterskab. Man sikrede sig andenpladsen i den vestlige konference og møder natten til søndag Phoenix Rising. Sejrer man, venter vinderen af Sacramento Republic og San Antonio, inden USL-finalen mod vinderen fra øst.

Store drømme og ambitioner
44-årige Morten Karlsen har en fortid som aktiv fodboldspiller, hvor han særligt vil blive husket for sine mange år i FC Nordsjælland. Efter karrierens afslutning i HB Køge i 2014 har han kastet sig over trænergerningen.
Først var han cheftræner i fire år for FC Nordsjællands U19-hold. Bagefter prøvede han for første gang kræfter med cheftrænerposten på et førstehold, da han skiftede til HB Køge i 1. division.
Inden Morten Karlsen rykkede til Orange County på den amerikanske vestkyst, var han assistenttræner under David Nielsen i AGF, ligesom han også har været scout for det danske herrelandshold.
Nu får han efter alt at dømme mere hår på cheftræner-brystet i Orange County, men der gemmer sig også en drøm i hans mave om at vende hjem og slå igennem som chef i Danmark.
De drømme må dog vente lidt med at blive indfriet. Nu er alt fokus på eventyret i USA, og det bliver de ved med i de kommende år.
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
HELT VILDT
