Victor Nelsson skal væk fra Galatasaray, og det skal være nu.
Tipsbladet kan afsløre, at den danske landsholdsspiller Victor Nelsson har besluttet sig – han skal sælges i det her vindue, og der bliver arbejdet på at få den pålidelige forsvarsspiller til en top fem-liga.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har den tyrkiske mesterklub sat et prisskilt på ham, der hedder 10 – 12 millioner euro, det er mellem 75 – 90 millioner kroner.
Men Tipsbladets kilder i Tyrkiet fortæller, at spillerens bagland forhandler med Galatasaray om en lavere pris.
I løbet af den seneste tid har der været skriverier om, at Anderlecht er ude efter danskeren, men ifølge Tipsbladets oplysninger vil landsholdsspilleren i en alder af 26 år gerne få prøvet sit talent af i en af de helt store ligaer, hvorfor det ikke er den belgiske liga, der lokker til fordel for et mesterskabsspil i Tyrkiet og en fast plads i Champions League.

Victor Nelsson kom til Galatasaray i 2021 i en kæmpe handel, da tyrkerne købte ham fri i FC København for 50 millioner kroner, og siden har han været en stor profil for mandskabet, så han flere gange har været på vej til et større skifte.
Allerede efter første sæson var det planen, at han skulle videre til noget større.
Galatarasay har dog afvist buddene, og ifølge Tipsbladets oplysninger har tyrkerne i stedet forsøgt at forlænge kontrakten med ham, men efter flere år i den Tyrkiet, hvor han har vundet alt, hvad der kan vindes i landet, er ønsket nu at komme væk fra klubben.
Med blot halvandet år tilbage af kontrakten, hvorfor det giver mening for alle parter at finde en løsning nu.
Situationen gør, at topholdet i den tyrkiske liga har valgt ikke at bruge Victor Nelsson som ret meget andet end indskifter i denne sæson, og nu er beslutningen taget – han skal væk, helst i dette transfervindue.
Prisen skal dog matche en klub fra den øverste hylde.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
INTERVIEW