Victor Nelsson skal væk fra Galatasaray, og det skal være nu.
Tipsbladet kan afsløre, at den danske landsholdsspiller Victor Nelsson har besluttet sig – han skal sælges i det her vindue, og der bliver arbejdet på at få den pålidelige forsvarsspiller til en top fem-liga.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har den tyrkiske mesterklub sat et prisskilt på ham, der hedder 10 – 12 millioner euro, det er mellem 75 – 90 millioner kroner.
Men Tipsbladets kilder i Tyrkiet fortæller, at spillerens bagland forhandler med Galatasaray om en lavere pris.
I løbet af den seneste tid har der været skriverier om, at Anderlecht er ude efter danskeren, men ifølge Tipsbladets oplysninger vil landsholdsspilleren i en alder af 26 år gerne få prøvet sit talent af i en af de helt store ligaer, hvorfor det ikke er den belgiske liga, der lokker til fordel for et mesterskabsspil i Tyrkiet og en fast plads i Champions League.

Victor Nelsson kom til Galatasaray i 2021 i en kæmpe handel, da tyrkerne købte ham fri i FC København for 50 millioner kroner, og siden har han været en stor profil for mandskabet, så han flere gange har været på vej til et større skifte.
Allerede efter første sæson var det planen, at han skulle videre til noget større.
Galatarasay har dog afvist buddene, og ifølge Tipsbladets oplysninger har tyrkerne i stedet forsøgt at forlænge kontrakten med ham, men efter flere år i den Tyrkiet, hvor han har vundet alt, hvad der kan vindes i landet, er ønsket nu at komme væk fra klubben.
Med blot halvandet år tilbage af kontrakten, hvorfor det giver mening for alle parter at finde en løsning nu.
Situationen gør, at topholdet i den tyrkiske liga har valgt ikke at bruge Victor Nelsson som ret meget andet end indskifter i denne sæson, og nu er beslutningen taget – han skal væk, helst i dette transfervindue.
Prisen skal dog matche en klub fra den øverste hylde.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
El Clásico kan afgøre det hele
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
10. gang i træk
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass