Victor Nelsson skal væk fra Galatasaray, og det skal være nu.
Tipsbladet kan afsløre, at den danske landsholdsspiller Victor Nelsson har besluttet sig – han skal sælges i det her vindue, og der bliver arbejdet på at få den pålidelige forsvarsspiller til en top fem-liga.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har den tyrkiske mesterklub sat et prisskilt på ham, der hedder 10 – 12 millioner euro, det er mellem 75 – 90 millioner kroner.
Men Tipsbladets kilder i Tyrkiet fortæller, at spillerens bagland forhandler med Galatasaray om en lavere pris.
I løbet af den seneste tid har der været skriverier om, at Anderlecht er ude efter danskeren, men ifølge Tipsbladets oplysninger vil landsholdsspilleren i en alder af 26 år gerne få prøvet sit talent af i en af de helt store ligaer, hvorfor det ikke er den belgiske liga, der lokker til fordel for et mesterskabsspil i Tyrkiet og en fast plads i Champions League.

Victor Nelsson kom til Galatasaray i 2021 i en kæmpe handel, da tyrkerne købte ham fri i FC København for 50 millioner kroner, og siden har han været en stor profil for mandskabet, så han flere gange har været på vej til et større skifte.
Allerede efter første sæson var det planen, at han skulle videre til noget større.
Galatarasay har dog afvist buddene, og ifølge Tipsbladets oplysninger har tyrkerne i stedet forsøgt at forlænge kontrakten med ham, men efter flere år i den Tyrkiet, hvor han har vundet alt, hvad der kan vindes i landet, er ønsket nu at komme væk fra klubben.
Med blot halvandet år tilbage af kontrakten, hvorfor det giver mening for alle parter at finde en løsning nu.
Situationen gør, at topholdet i den tyrkiske liga har valgt ikke at bruge Victor Nelsson som ret meget andet end indskifter i denne sæson, og nu er beslutningen taget – han skal væk, helst i dette transfervindue.
Prisen skal dog matche en klub fra den øverste hylde.
Kæmpekøb retur til FC København?
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL