Victor Nelsson skal væk fra Galatasaray, og det skal være nu.
Tipsbladet kan afsløre, at den danske landsholdsspiller Victor Nelsson har besluttet sig – han skal sælges i det her vindue, og der bliver arbejdet på at få den pålidelige forsvarsspiller til en top fem-liga.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har den tyrkiske mesterklub sat et prisskilt på ham, der hedder 10 – 12 millioner euro, det er mellem 75 – 90 millioner kroner.
Men Tipsbladets kilder i Tyrkiet fortæller, at spillerens bagland forhandler med Galatasaray om en lavere pris.
I løbet af den seneste tid har der været skriverier om, at Anderlecht er ude efter danskeren, men ifølge Tipsbladets oplysninger vil landsholdsspilleren i en alder af 26 år gerne få prøvet sit talent af i en af de helt store ligaer, hvorfor det ikke er den belgiske liga, der lokker til fordel for et mesterskabsspil i Tyrkiet og en fast plads i Champions League.

Victor Nelsson kom til Galatasaray i 2021 i en kæmpe handel, da tyrkerne købte ham fri i FC København for 50 millioner kroner, og siden har han været en stor profil for mandskabet, så han flere gange har været på vej til et større skifte.
Allerede efter første sæson var det planen, at han skulle videre til noget større.
Galatarasay har dog afvist buddene, og ifølge Tipsbladets oplysninger har tyrkerne i stedet forsøgt at forlænge kontrakten med ham, men efter flere år i den Tyrkiet, hvor han har vundet alt, hvad der kan vindes i landet, er ønsket nu at komme væk fra klubben.
Med blot halvandet år tilbage af kontrakten, hvorfor det giver mening for alle parter at finde en løsning nu.
Situationen gør, at topholdet i den tyrkiske liga har valgt ikke at bruge Victor Nelsson som ret meget andet end indskifter i denne sæson, og nu er beslutningen taget – han skal væk, helst i dette transfervindue.
Prisen skal dog matche en klub fra den øverste hylde.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Bayern München er i pokalfinalen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?