Han har tidligere spillet over 100 kampe i Superligaen, hvor han var en nøglespiller for Esbjerg fB i en årrække, men Søren Rieks har sandsynligvis spillet sin sidste kamp i dansk fodbold.
34-årige Søren Rieks har ellers kontraktudløb i Malmö FF, hvor han har spillet de seneste snart fire år, når den indeværende sæson slutter om ganske få måneder. Over for Kvallsposten afslører danskeren imidlertid, at de nærmer sig en ny aftale, og at han håber på at afslutte karrieren i den svenske mesterklub.
I selvsamme interview afviser han også et comeback til Danmark.
– Nej, det er ikke aktuelt. Ikke når jeg har det så godt her. Dette er den største og bedste klub i Sverige, og jeg er meget glad. Jeg spiller om et mesterskabet hvert år, og vi er ude i Europa. Jeg håber at kunne beholde den status så længe som muligt, siger Søren Rieks til Kvallsposten.
Faktisk føler den tidligere EfB-spiller sig så godt tilpas på den anden side af Øresund, at han er åben for at blive boende efter spillerkarrieren.
– Spørgsmålet er, hvor længe man holder, og hvad ens tanker er angående, hvad der skal ske efter ens karriere. Hvis der er noget i fodbold, måske at blive træner, så ville Malmö være perfekt, da jeg kender alt her. Det her kunne sagtens være “hjemme” (i Sverige, red.), fordi jeg har været her et stykke tid, og fordi jeg føler mig hjemme her, siger han.
I alt står Søren Rieks noteret for 146 kampe for Malmö med 33 mål til følge.
Foruden kantspilleren råder Malmö FF over danske Lasse Nielsen, Jonas Knudsen, Anders Christiansen i spillertruppen, ligesom Jon Dahl Tomasson har været mandskabets cheftræner i de seneste to sæsoner.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
Hvor er Kasper Dolberg?
