Afviser comeback til Danmark: Ikke aktuelt

Man skal nok ikke forvente at se den 34-årige dansker i dansk fodbold igen.



Han har tidligere spillet over 100 kampe i Superligaen, hvor han var en nøglespiller for Esbjerg fB i en årrække, men Søren Rieks har sandsynligvis spillet sin sidste kamp i dansk fodbold.

34-årige Søren Rieks har ellers kontraktudløb i Malmö FF, hvor han har spillet de seneste snart fire år, når den indeværende sæson slutter om ganske få måneder. Over for Kvallsposten afslører danskeren imidlertid, at de nærmer sig en ny aftale, og at han håber på at afslutte karrieren i den svenske mesterklub.

I selvsamme interview afviser han også et comeback til Danmark. 

– Nej, det er ikke aktuelt. Ikke når jeg har det så godt her. Dette er den største og bedste klub i Sverige, og jeg er meget glad. Jeg spiller om et mesterskabet hvert år, og vi er ude i Europa. Jeg håber at kunne beholde den status så længe som muligt, siger Søren Rieks til Kvallsposten.

Faktisk føler den tidligere EfB-spiller sig så godt tilpas på den anden side af Øresund, at han er åben for at blive boende efter spillerkarrieren. 

– Spørgsmålet er, hvor længe man holder, og hvad ens tanker er angående, hvad der skal ske efter ens karriere. Hvis der er noget i fodbold, måske at blive træner, så ville Malmö være perfekt, da jeg kender alt her. Det her kunne sagtens være “hjemme” (i Sverige, red.), fordi jeg har været her et stykke tid, og fordi jeg føler mig hjemme her, siger han.

I alt står Søren Rieks noteret for 146 kampe for Malmö med 33 mål til følge. 

Foruden kantspilleren råder Malmö FF over danske Lasse Nielsen, Jonas Knudsen, Anders Christiansen i spillertruppen, ligesom Jon Dahl Tomasson har været mandskabets cheftræner i de seneste to sæsoner. 







LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCK lurer på landsholdsspiller

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et markant problem for Silkeborg

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud