AGF – Brøndby IF

Søndagen byder på et brag i Oddset Pokalen, hvor Brøndby har revanche til gode mod netop AGF, som trak det længste strå i sidste sæsons kvartfinale.



Kampfakta:

Kampstart: Søndag 18:30
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: Viaplay Sport News

Holdnyt:
AGF:

Det er et ordentlig brag, som venter søndag, når AGF siger endegyldigt farvel til Ceres Park med det første at to kvartfinaleopgør mod Brøndby i Oddset Pokalen.

I sidste sæson ramlede de to rivaler også sammen i kvartfinalen, og her trak aarhusianerne det længste strå med en samlet 3-2 sejr.

Det trofæhungrende hjemmehold nåede hele vejen til finalen, hvor de dog til stor skuffelse tabte med 1-0 til Silkeborg.

Nu er det så tid til at jagte pokalsucces igen, men pilen peger ikke just opad for ”De Hvii’e”.

Efter en fremragende indledning på sæsonen, er Uwe Rösler og co. dalet mere og mere i kadence, som efteråret er skredet frem, og selvom det kun er blevet til ganske få nederlag, har de seneste 10 kampe altså også blot kastet to sejre af sig.

AGF sluttede Superliga-året af med to dårlige præstationer mod FC Nordsjælland og Silkeborg, og skal langt højere op i gear, hvis de skal sende Brøndby ud af pokalturneringen igen.

Nicolai Poulsen, Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt forventes ude med skader.

Brøndby IF:

Det er ikke ligefrem ønskemodstanderen, som Brøndby har trukket op af bowlen i Oddset Pokalen.

Foruden nederlaget i seneste sæsons pokalkvartfinale, var det som bekendt også AGF, som i fjor forpurrede guldfesten på Brøndby Stadion med en 3-2 sejr i sæsonens sidste spillerunde.

Komplekset med aarhusianerne virker til at forsætte i denne sæson med to 1-0 nederlag i sæsonens to første indbyrdes opgør, og ”Drengene fra Vestegnen” må efterhånden være godt trætte af Patrick Mortensen og co.

Brøndby har sparet op til en gedigen revanche, men kommer ikke til opgøret i verdens bedste forfatning.

Det der lignede et vendepunkt med to sejre over FC Midtjylland for en måned siden, blev nemlig fulgt op af flere undervældende præstationer i årets sidste Superliga-kampe.

Mileta Rajovic er i karantæne, mens Kevin Mensah, Frederik Alves og Marko Divkovic er ude med skader. Ydermere er der tvivl om Daniel Wass og Mathias Kvistgaarden, som missede torsdagens træning grundet sygdom.

Karantæner:

AGF: Ingen
Brøndby IF: Mileta Rajovic

Bud på startopstillinger:

AGF: (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Arnstad, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Tshiembe, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Radosevic, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Vallys

Dom:

AGF kæmper med at få gang i den offensiv, som var så brandvarm i sæsonens indledning, og har således blot scoret mere end ét mål i en af de seneste syv kampe.

Defensivt er de til gengæld som altid standhaftige og godt organiseret. Derfor er forventningen heller ikke et decideret festfyrværkeri, når ligeledes halvtamme Brøndby kommer på besøg søndag aften.

Første af to opgør om en plads i pokalsemifinalen kan snildt kaste en taktisk affære af sig, ligesom tilfældet var det i sidste sæsons kvartfinale på Ceres Park, hvor Brøndby gik forsigtigt og konservativt til værks.

1-0 til AGF.

Spilforslag:

Oddset Pokalen

Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen

Søn 8. december kl. 18.30

Stream: Viaplay Sport News

Spilforslag

Under 2.5 mål

Odds 1.72

Spil hos Nordicbet

Odds fra juni 15, 2026. Odds kan være ændret.

Ligatabel:

Seneste resultater





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

AGF køber ham

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Elfenbenskysten – Ecuador

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Lurer på PSG-stjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen