Agger afslører: Havde skrevet under med storklub

Daniel Agger havde skrevet under med FC Barcelona, afslører han nu.



Det er ingen hemmelighed, at Daniel Agger var tæt på at skifte til FC Barcelona tilbage i 2013. 

Handlen blev dog aldrig til noget, fordi Manchester City pludselig meldte sig på banen, så Liverpool krævede mere af FC Barcelona, som ikke var villige til at lægge flere penge på bordet. 

Faktisk havde Daniel Agger skrevet under med FC Barcelona. Det afslører den tidligere Liverpool-stjerne i Viaplay-programmet Offside. Her kommer han også ind på, at han godt kan ærgre sig over, at det ikke blev til noget, men at han ikke får noget ud af det. 

– Det er en lang historie, men for at gøre den kort, havde jeg faktisk skrevet under (med Barcelona). Men inden at det hele var offentliggjort, kom der en anden klub (Manchester City) ind i billedet og lagde endnu flere penge. Det syntes Liverpool var en god ting. Manchester City på det her tidspunkt, og Liverpool siger, "det er fint. Manchester City vil betale det her, så er det her." Så siger jeg; "det kommer ikke til at ske. Jeg skal ikke spille for dem. Det er Barcelona, eller også bliver jeg". 

– Så går de tilbage til Barcelona og siger "nu er prisen sådan her". Så gik det lidt i kage der. Efter det prøvede Manchester City igen, igen, igen og igen. Jeg snakkede endda med Mancini et par gange og havde egentlig forklaret dem, at det ikke kom til at ske, men de prøvede alligevel.

– Det stillede mig i en position i Liverpool, at de ville have x-antal pund for mig, og det stillede mig i en helt anden situation, når jeg skulle have en ny kontrakt. Jeg havde det godt i Liverpool og elskede at være der og nød at spille Premier League. Så det var ikke det værste sted at blive. Men på den anden side kunne det have været en fed oplevelse, og jeg tror også, at jeg havde spillet et par år længere fodbold, hvis jeg havde været lidt længere sydpå.

– Så selvfølgelig set i bakspejlet kan man godt ærgre sig, det får jeg bare ikke så meget ud af, siger Daniel Agger.

Tidligere har Daniel Agger udtalt sig om interessen fra Barcelona. Det har dog aldrig været fremme, at han rent faktisk havde skrevet under på en aftale med storklubben. 

Se Aggers anekdote omkring det mislykkede skifte i afspilleren over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Chok: Uruguay færdige ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada