‘Alt blev sort. Jeg var i chok’

Den danske angriber Alexander Ammitzbøll er blevet ramt af sort uheld. Igen.



Er Alexander Ammitzbøll den mest uheldige danske fodboldspiller lige nu? 

– Det ved jeg nu ikke, men uheldig føler jeg mig i hvert fald, lyder dommen fra den danske angriber selv i et interview med Tipsbladet. 

Med god grund. 

I august 2022 rev Alexander Ammitzbøll korsbåndet over i en kamp for Aalesunds FK. Da han skulle gøre comeback i en reserveholdskamp i september 2023, rev han det igen over. 

Nu, midt i kampen for at gøre comeback for sin anden korsbåndsskade i træk, er angriberen igen blevet ramt af uheld. I en træning med Aalesund den 13. januar skete det. Korsbåndet røg for tredje gang. 

– Det var en tackling. En helt uskyldig situation, vil jeg sige. Det var en halv kamp om bolden, og han ville sætte kroppen ind mellem bolden og mig, og han træder ind i mit ben, som står fast i jordet, så knæet får et vrid. 

– Det er jo noget, der er sket 1.000 gange, og som sker hver kamp, forklarer Alexander Ammitzbøll om den ny skade. 

Mærker du med det samme, at den er gal igen? 

– Jeg mærker, at jeg får et vrid. Det var lidt som at få et trælår. Det er lige lammet i 30 sekunder, hvor man skal humpe det i gang og få noget blod i det igen. Det var egentlig det, jeg følte. Jeg kunne så mærke, at den ikke var helt top, så jeg gik ud af træningen og tænkte, at det var et slag. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Til venstre på billedet ses Alexander Ammitzbøll, da han blev præsenteret i Aalesunds FK. Foto: AaFK

Da benet blev koldere, og adrenalinen lagde sig, blev det værre i knæet. Smerten tog til, og Alexander Ammitzbøll blev testet. Umiddelbart var der ikke noget vildt at spore, lød det i første omgang, men han blev scannet for at være sikker.

Et par lange dage gik med uvished for den 25-årige angriber, før han fik beskeden: Det er altså korsbåndet. Der venter et års genoptræning. Igen. 

– Da jeg får beskeden, er det som om, at alt bliver sort. Jeg husker næsten ikke noget af det. Jeg sad bare og var i chok, fortæller Alexander Ammitzbøll.

– Der går mange tanker igennem hovedet på en. Man bruger et år på at genoptræne, så sker det igen. Så bruger man et til år, og så sker det endu engang. Man føler, man har gjort alt, hvad man kunne. 

– Nu tænker jeg alt muligt. Var det slut på fodbold? Det er svært at sætte ord på, føler jeg. 

Nu skal Alexander Ammitzbøll genoptræne sit knæ, som skal holde resten af livet, men skaderne har fået den unge dansker til at overveje, hvad fremtiden byder på. 

– Selvfølgelig. Når det hele lægger sig, og man begynder at tænke logisk, skal man jo begynde at tænke, hvad der skal ske efter fodbolden. Om det bliver om et år, det ved jeg ikke. Men uanset hvad er det i det her tilfælde en god idé at begynde at planlægge det næste step i livet, siger danskeren, der oplever kæmpe støtte i Aalesund:

– Klubben går meget ind for det hele menneske, og jeg føler, deres reaktion har været perfekt. De tager rigtig godt hånd om mig. Direktøren har selv spillet for klubben med tre korsbåndsskader, så han ved, hvilken situation det er, jeg står i. Klubben vil hjælpe mig igennem det hele. 

Alexander Ammitzbøll, 25 år, har en fortid i AGF. Han har ikke spillet en førsteholdskamp i Aalesund siden august 2022.

Og det bliver med al sandsynlighed heller ikke til kampe i 2025. 





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Høgh hyldes af UEFA

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

OB straffer angriber

Den første i næsten 40 år

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Yoram Zague sigtet i Danmark

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i FC Midtjylland?

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Bo Svensson i spil til stort job

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf