Er Alexander Ammitzbøll den mest uheldige danske fodboldspiller lige nu?
– Det ved jeg nu ikke, men uheldig føler jeg mig i hvert fald, lyder dommen fra den danske angriber selv i et interview med Tipsbladet.
Med god grund.
I august 2022 rev Alexander Ammitzbøll korsbåndet over i en kamp for Aalesunds FK. Da han skulle gøre comeback i en reserveholdskamp i september 2023, rev han det igen over.
Nu, midt i kampen for at gøre comeback for sin anden korsbåndsskade i træk, er angriberen igen blevet ramt af uheld. I en træning med Aalesund den 13. januar skete det. Korsbåndet røg for tredje gang.
– Det var en tackling. En helt uskyldig situation, vil jeg sige. Det var en halv kamp om bolden, og han ville sætte kroppen ind mellem bolden og mig, og han træder ind i mit ben, som står fast i jordet, så knæet får et vrid.
– Det er jo noget, der er sket 1.000 gange, og som sker hver kamp, forklarer Alexander Ammitzbøll om den ny skade.
Mærker du med det samme, at den er gal igen?
– Jeg mærker, at jeg får et vrid. Det var lidt som at få et trælår. Det er lige lammet i 30 sekunder, hvor man skal humpe det i gang og få noget blod i det igen. Det var egentlig det, jeg følte. Jeg kunne så mærke, at den ikke var helt top, så jeg gik ud af træningen og tænkte, at det var et slag.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Til venstre på billedet ses Alexander Ammitzbøll, da han blev præsenteret i Aalesunds FK. Foto: AaFK
Da benet blev koldere, og adrenalinen lagde sig, blev det værre i knæet. Smerten tog til, og Alexander Ammitzbøll blev testet. Umiddelbart var der ikke noget vildt at spore, lød det i første omgang, men han blev scannet for at være sikker.
Et par lange dage gik med uvished for den 25-årige angriber, før han fik beskeden: Det er altså korsbåndet. Der venter et års genoptræning. Igen.
– Da jeg får beskeden, er det som om, at alt bliver sort. Jeg husker næsten ikke noget af det. Jeg sad bare og var i chok, fortæller Alexander Ammitzbøll.
– Der går mange tanker igennem hovedet på en. Man bruger et år på at genoptræne, så sker det igen. Så bruger man et til år, og så sker det endu engang. Man føler, man har gjort alt, hvad man kunne.
– Nu tænker jeg alt muligt. Var det slut på fodbold? Det er svært at sætte ord på, føler jeg.
Nu skal Alexander Ammitzbøll genoptræne sit knæ, som skal holde resten af livet, men skaderne har fået den unge dansker til at overveje, hvad fremtiden byder på.
– Selvfølgelig. Når det hele lægger sig, og man begynder at tænke logisk, skal man jo begynde at tænke, hvad der skal ske efter fodbolden. Om det bliver om et år, det ved jeg ikke. Men uanset hvad er det i det her tilfælde en god idé at begynde at planlægge det næste step i livet, siger danskeren, der oplever kæmpe støtte i Aalesund:
– Klubben går meget ind for det hele menneske, og jeg føler, deres reaktion har været perfekt. De tager rigtig godt hånd om mig. Direktøren har selv spillet for klubben med tre korsbåndsskader, så han ved, hvilken situation det er, jeg står i. Klubben vil hjælpe mig igennem det hele.
Alexander Ammitzbøll, 25 år, har en fortid i AGF. Han har ikke spillet en førsteholdskamp i Aalesund siden august 2022.
Og det bliver med al sandsynlighed heller ikke til kampe i 2025.
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
FCK afværger historisk nederlag
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
OPTAKT
OB – FC København
TOPNYHED
Stort slag for FC København
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Alexander Lind revser Superliga-profil
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
NYHEDER