Er Alexander Ammitzbøll den mest uheldige danske fodboldspiller lige nu?
– Det ved jeg nu ikke, men uheldig føler jeg mig i hvert fald, lyder dommen fra den danske angriber selv i et interview med Tipsbladet.
Med god grund.
I august 2022 rev Alexander Ammitzbøll korsbåndet over i en kamp for Aalesunds FK. Da han skulle gøre comeback i en reserveholdskamp i september 2023, rev han det igen over.
Nu, midt i kampen for at gøre comeback for sin anden korsbåndsskade i træk, er angriberen igen blevet ramt af uheld. I en træning med Aalesund den 13. januar skete det. Korsbåndet røg for tredje gang.
– Det var en tackling. En helt uskyldig situation, vil jeg sige. Det var en halv kamp om bolden, og han ville sætte kroppen ind mellem bolden og mig, og han træder ind i mit ben, som står fast i jordet, så knæet får et vrid.
– Det er jo noget, der er sket 1.000 gange, og som sker hver kamp, forklarer Alexander Ammitzbøll om den ny skade.
Mærker du med det samme, at den er gal igen?
– Jeg mærker, at jeg får et vrid. Det var lidt som at få et trælår. Det er lige lammet i 30 sekunder, hvor man skal humpe det i gang og få noget blod i det igen. Det var egentlig det, jeg følte. Jeg kunne så mærke, at den ikke var helt top, så jeg gik ud af træningen og tænkte, at det var et slag.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Til venstre på billedet ses Alexander Ammitzbøll, da han blev præsenteret i Aalesunds FK. Foto: AaFK
Da benet blev koldere, og adrenalinen lagde sig, blev det værre i knæet. Smerten tog til, og Alexander Ammitzbøll blev testet. Umiddelbart var der ikke noget vildt at spore, lød det i første omgang, men han blev scannet for at være sikker.
Et par lange dage gik med uvished for den 25-årige angriber, før han fik beskeden: Det er altså korsbåndet. Der venter et års genoptræning. Igen.
– Da jeg får beskeden, er det som om, at alt bliver sort. Jeg husker næsten ikke noget af det. Jeg sad bare og var i chok, fortæller Alexander Ammitzbøll.
– Der går mange tanker igennem hovedet på en. Man bruger et år på at genoptræne, så sker det igen. Så bruger man et til år, og så sker det endu engang. Man føler, man har gjort alt, hvad man kunne.
– Nu tænker jeg alt muligt. Var det slut på fodbold? Det er svært at sætte ord på, føler jeg.
Nu skal Alexander Ammitzbøll genoptræne sit knæ, som skal holde resten af livet, men skaderne har fået den unge dansker til at overveje, hvad fremtiden byder på.
– Selvfølgelig. Når det hele lægger sig, og man begynder at tænke logisk, skal man jo begynde at tænke, hvad der skal ske efter fodbolden. Om det bliver om et år, det ved jeg ikke. Men uanset hvad er det i det her tilfælde en god idé at begynde at planlægge det næste step i livet, siger danskeren, der oplever kæmpe støtte i Aalesund:
– Klubben går meget ind for det hele menneske, og jeg føler, deres reaktion har været perfekt. De tager rigtig godt hånd om mig. Direktøren har selv spillet for klubben med tre korsbåndsskader, så han ved, hvilken situation det er, jeg står i. Klubben vil hjælpe mig igennem det hele.
Alexander Ammitzbøll, 25 år, har en fortid i AGF. Han har ikke spillet en førsteholdskamp i Aalesund siden august 2022.
Og det bliver med al sandsynlighed heller ikke til kampe i 2025.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Vild stime – men afviser guldsnak
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
I svime over Oscar Schwartau
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Drømmer om VM 2026 med Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl