Er Alexander Ammitzbøll den mest uheldige danske fodboldspiller lige nu?
– Det ved jeg nu ikke, men uheldig føler jeg mig i hvert fald, lyder dommen fra den danske angriber selv i et interview med Tipsbladet.
Med god grund.
I august 2022 rev Alexander Ammitzbøll korsbåndet over i en kamp for Aalesunds FK. Da han skulle gøre comeback i en reserveholdskamp i september 2023, rev han det igen over.
Nu, midt i kampen for at gøre comeback for sin anden korsbåndsskade i træk, er angriberen igen blevet ramt af uheld. I en træning med Aalesund den 13. januar skete det. Korsbåndet røg for tredje gang.
– Det var en tackling. En helt uskyldig situation, vil jeg sige. Det var en halv kamp om bolden, og han ville sætte kroppen ind mellem bolden og mig, og han træder ind i mit ben, som står fast i jordet, så knæet får et vrid.
– Det er jo noget, der er sket 1.000 gange, og som sker hver kamp, forklarer Alexander Ammitzbøll om den ny skade.
Mærker du med det samme, at den er gal igen?
– Jeg mærker, at jeg får et vrid. Det var lidt som at få et trælår. Det er lige lammet i 30 sekunder, hvor man skal humpe det i gang og få noget blod i det igen. Det var egentlig det, jeg følte. Jeg kunne så mærke, at den ikke var helt top, så jeg gik ud af træningen og tænkte, at det var et slag.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Til venstre på billedet ses Alexander Ammitzbøll, da han blev præsenteret i Aalesunds FK. Foto: AaFK
Da benet blev koldere, og adrenalinen lagde sig, blev det værre i knæet. Smerten tog til, og Alexander Ammitzbøll blev testet. Umiddelbart var der ikke noget vildt at spore, lød det i første omgang, men han blev scannet for at være sikker.
Et par lange dage gik med uvished for den 25-årige angriber, før han fik beskeden: Det er altså korsbåndet. Der venter et års genoptræning. Igen.
– Da jeg får beskeden, er det som om, at alt bliver sort. Jeg husker næsten ikke noget af det. Jeg sad bare og var i chok, fortæller Alexander Ammitzbøll.
– Der går mange tanker igennem hovedet på en. Man bruger et år på at genoptræne, så sker det igen. Så bruger man et til år, og så sker det endu engang. Man føler, man har gjort alt, hvad man kunne.
– Nu tænker jeg alt muligt. Var det slut på fodbold? Det er svært at sætte ord på, føler jeg.
Nu skal Alexander Ammitzbøll genoptræne sit knæ, som skal holde resten af livet, men skaderne har fået den unge dansker til at overveje, hvad fremtiden byder på.
– Selvfølgelig. Når det hele lægger sig, og man begynder at tænke logisk, skal man jo begynde at tænke, hvad der skal ske efter fodbolden. Om det bliver om et år, det ved jeg ikke. Men uanset hvad er det i det her tilfælde en god idé at begynde at planlægge det næste step i livet, siger danskeren, der oplever kæmpe støtte i Aalesund:
– Klubben går meget ind for det hele menneske, og jeg føler, deres reaktion har været perfekt. De tager rigtig godt hånd om mig. Direktøren har selv spillet for klubben med tre korsbåndsskader, så han ved, hvilken situation det er, jeg står i. Klubben vil hjælpe mig igennem det hele.
Alexander Ammitzbøll, 25 år, har en fortid i AGF. Han har ikke spillet en førsteholdskamp i Aalesund siden august 2022.
Og det bliver med al sandsynlighed heller ikke til kampe i 2025.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Arteta er utilfreds med disciplinen
Her er Danmarks Nations League-pulje!
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’