Er Alexander Ammitzbøll den mest uheldige danske fodboldspiller lige nu?
– Det ved jeg nu ikke, men uheldig føler jeg mig i hvert fald, lyder dommen fra den danske angriber selv i et interview med Tipsbladet.
Med god grund.
I august 2022 rev Alexander Ammitzbøll korsbåndet over i en kamp for Aalesunds FK. Da han skulle gøre comeback i en reserveholdskamp i september 2023, rev han det igen over.
Nu, midt i kampen for at gøre comeback for sin anden korsbåndsskade i træk, er angriberen igen blevet ramt af uheld. I en træning med Aalesund den 13. januar skete det. Korsbåndet røg for tredje gang.
– Det var en tackling. En helt uskyldig situation, vil jeg sige. Det var en halv kamp om bolden, og han ville sætte kroppen ind mellem bolden og mig, og han træder ind i mit ben, som står fast i jordet, så knæet får et vrid.
– Det er jo noget, der er sket 1.000 gange, og som sker hver kamp, forklarer Alexander Ammitzbøll om den ny skade.
Mærker du med det samme, at den er gal igen?
– Jeg mærker, at jeg får et vrid. Det var lidt som at få et trælår. Det er lige lammet i 30 sekunder, hvor man skal humpe det i gang og få noget blod i det igen. Det var egentlig det, jeg følte. Jeg kunne så mærke, at den ikke var helt top, så jeg gik ud af træningen og tænkte, at det var et slag.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Til venstre på billedet ses Alexander Ammitzbøll, da han blev præsenteret i Aalesunds FK. Foto: AaFK
Da benet blev koldere, og adrenalinen lagde sig, blev det værre i knæet. Smerten tog til, og Alexander Ammitzbøll blev testet. Umiddelbart var der ikke noget vildt at spore, lød det i første omgang, men han blev scannet for at være sikker.
Et par lange dage gik med uvished for den 25-årige angriber, før han fik beskeden: Det er altså korsbåndet. Der venter et års genoptræning. Igen.
– Da jeg får beskeden, er det som om, at alt bliver sort. Jeg husker næsten ikke noget af det. Jeg sad bare og var i chok, fortæller Alexander Ammitzbøll.
– Der går mange tanker igennem hovedet på en. Man bruger et år på at genoptræne, så sker det igen. Så bruger man et til år, og så sker det endu engang. Man føler, man har gjort alt, hvad man kunne.
– Nu tænker jeg alt muligt. Var det slut på fodbold? Det er svært at sætte ord på, føler jeg.
Nu skal Alexander Ammitzbøll genoptræne sit knæ, som skal holde resten af livet, men skaderne har fået den unge dansker til at overveje, hvad fremtiden byder på.
– Selvfølgelig. Når det hele lægger sig, og man begynder at tænke logisk, skal man jo begynde at tænke, hvad der skal ske efter fodbolden. Om det bliver om et år, det ved jeg ikke. Men uanset hvad er det i det her tilfælde en god idé at begynde at planlægge det næste step i livet, siger danskeren, der oplever kæmpe støtte i Aalesund:
– Klubben går meget ind for det hele menneske, og jeg føler, deres reaktion har været perfekt. De tager rigtig godt hånd om mig. Direktøren har selv spillet for klubben med tre korsbåndsskader, så han ved, hvilken situation det er, jeg står i. Klubben vil hjælpe mig igennem det hele.
Alexander Ammitzbøll, 25 år, har en fortid i AGF. Han har ikke spillet en førsteholdskamp i Aalesund siden august 2022.
Og det bliver med al sandsynlighed heller ikke til kampe i 2025.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Presset træner vil rotere mod FCM
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER