Er Alexander Ammitzbøll den mest uheldige danske fodboldspiller lige nu?
– Det ved jeg nu ikke, men uheldig føler jeg mig i hvert fald, lyder dommen fra den danske angriber selv i et interview med Tipsbladet.
Med god grund.
I august 2022 rev Alexander Ammitzbøll korsbåndet over i en kamp for Aalesunds FK. Da han skulle gøre comeback i en reserveholdskamp i september 2023, rev han det igen over.
Nu, midt i kampen for at gøre comeback for sin anden korsbåndsskade i træk, er angriberen igen blevet ramt af uheld. I en træning med Aalesund den 13. januar skete det. Korsbåndet røg for tredje gang.
– Det var en tackling. En helt uskyldig situation, vil jeg sige. Det var en halv kamp om bolden, og han ville sætte kroppen ind mellem bolden og mig, og han træder ind i mit ben, som står fast i jordet, så knæet får et vrid.
– Det er jo noget, der er sket 1.000 gange, og som sker hver kamp, forklarer Alexander Ammitzbøll om den ny skade.
Mærker du med det samme, at den er gal igen?
– Jeg mærker, at jeg får et vrid. Det var lidt som at få et trælår. Det er lige lammet i 30 sekunder, hvor man skal humpe det i gang og få noget blod i det igen. Det var egentlig det, jeg følte. Jeg kunne så mærke, at den ikke var helt top, så jeg gik ud af træningen og tænkte, at det var et slag.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Til venstre på billedet ses Alexander Ammitzbøll, da han blev præsenteret i Aalesunds FK. Foto: AaFK
Da benet blev koldere, og adrenalinen lagde sig, blev det værre i knæet. Smerten tog til, og Alexander Ammitzbøll blev testet. Umiddelbart var der ikke noget vildt at spore, lød det i første omgang, men han blev scannet for at være sikker.
Et par lange dage gik med uvished for den 25-årige angriber, før han fik beskeden: Det er altså korsbåndet. Der venter et års genoptræning. Igen.
– Da jeg får beskeden, er det som om, at alt bliver sort. Jeg husker næsten ikke noget af det. Jeg sad bare og var i chok, fortæller Alexander Ammitzbøll.
– Der går mange tanker igennem hovedet på en. Man bruger et år på at genoptræne, så sker det igen. Så bruger man et til år, og så sker det endu engang. Man føler, man har gjort alt, hvad man kunne.
– Nu tænker jeg alt muligt. Var det slut på fodbold? Det er svært at sætte ord på, føler jeg.
Nu skal Alexander Ammitzbøll genoptræne sit knæ, som skal holde resten af livet, men skaderne har fået den unge dansker til at overveje, hvad fremtiden byder på.
– Selvfølgelig. Når det hele lægger sig, og man begynder at tænke logisk, skal man jo begynde at tænke, hvad der skal ske efter fodbolden. Om det bliver om et år, det ved jeg ikke. Men uanset hvad er det i det her tilfælde en god idé at begynde at planlægge det næste step i livet, siger danskeren, der oplever kæmpe støtte i Aalesund:
– Klubben går meget ind for det hele menneske, og jeg føler, deres reaktion har været perfekt. De tager rigtig godt hånd om mig. Direktøren har selv spillet for klubben med tre korsbåndsskader, så han ved, hvilken situation det er, jeg står i. Klubben vil hjælpe mig igennem det hele.
Alexander Ammitzbøll, 25 år, har en fortid i AGF. Han har ikke spillet en førsteholdskamp i Aalesund siden august 2022.
Og det bliver med al sandsynlighed heller ikke til kampe i 2025.
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
FCK-boss kan snart præsentere noget
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid