Er Alexander Ammitzbøll den mest uheldige danske fodboldspiller lige nu?
– Det ved jeg nu ikke, men uheldig føler jeg mig i hvert fald, lyder dommen fra den danske angriber selv i et interview med Tipsbladet.
Med god grund.
I august 2022 rev Alexander Ammitzbøll korsbåndet over i en kamp for Aalesunds FK. Da han skulle gøre comeback i en reserveholdskamp i september 2023, rev han det igen over.
Nu, midt i kampen for at gøre comeback for sin anden korsbåndsskade i træk, er angriberen igen blevet ramt af uheld. I en træning med Aalesund den 13. januar skete det. Korsbåndet røg for tredje gang.
– Det var en tackling. En helt uskyldig situation, vil jeg sige. Det var en halv kamp om bolden, og han ville sætte kroppen ind mellem bolden og mig, og han træder ind i mit ben, som står fast i jordet, så knæet får et vrid.
– Det er jo noget, der er sket 1.000 gange, og som sker hver kamp, forklarer Alexander Ammitzbøll om den ny skade.
Mærker du med det samme, at den er gal igen?
– Jeg mærker, at jeg får et vrid. Det var lidt som at få et trælår. Det er lige lammet i 30 sekunder, hvor man skal humpe det i gang og få noget blod i det igen. Det var egentlig det, jeg følte. Jeg kunne så mærke, at den ikke var helt top, så jeg gik ud af træningen og tænkte, at det var et slag.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Til venstre på billedet ses Alexander Ammitzbøll, da han blev præsenteret i Aalesunds FK. Foto: AaFK
Da benet blev koldere, og adrenalinen lagde sig, blev det værre i knæet. Smerten tog til, og Alexander Ammitzbøll blev testet. Umiddelbart var der ikke noget vildt at spore, lød det i første omgang, men han blev scannet for at være sikker.
Et par lange dage gik med uvished for den 25-årige angriber, før han fik beskeden: Det er altså korsbåndet. Der venter et års genoptræning. Igen.
– Da jeg får beskeden, er det som om, at alt bliver sort. Jeg husker næsten ikke noget af det. Jeg sad bare og var i chok, fortæller Alexander Ammitzbøll.
– Der går mange tanker igennem hovedet på en. Man bruger et år på at genoptræne, så sker det igen. Så bruger man et til år, og så sker det endu engang. Man føler, man har gjort alt, hvad man kunne.
– Nu tænker jeg alt muligt. Var det slut på fodbold? Det er svært at sætte ord på, føler jeg.
Nu skal Alexander Ammitzbøll genoptræne sit knæ, som skal holde resten af livet, men skaderne har fået den unge dansker til at overveje, hvad fremtiden byder på.
– Selvfølgelig. Når det hele lægger sig, og man begynder at tænke logisk, skal man jo begynde at tænke, hvad der skal ske efter fodbolden. Om det bliver om et år, det ved jeg ikke. Men uanset hvad er det i det her tilfælde en god idé at begynde at planlægge det næste step i livet, siger danskeren, der oplever kæmpe støtte i Aalesund:
– Klubben går meget ind for det hele menneske, og jeg føler, deres reaktion har været perfekt. De tager rigtig godt hånd om mig. Direktøren har selv spillet for klubben med tre korsbåndsskader, så han ved, hvilken situation det er, jeg står i. Klubben vil hjælpe mig igennem det hele.
Alexander Ammitzbøll, 25 år, har en fortid i AGF. Han har ikke spillet en førsteholdskamp i Aalesund siden august 2022.
Og det bliver med al sandsynlighed heller ikke til kampe i 2025.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
MEDIE
Choktransfer på vej?
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED