Er Alexander Ammitzbøll den mest uheldige danske fodboldspiller lige nu?
– Det ved jeg nu ikke, men uheldig føler jeg mig i hvert fald, lyder dommen fra den danske angriber selv i et interview med Tipsbladet.
Med god grund.
I august 2022 rev Alexander Ammitzbøll korsbåndet over i en kamp for Aalesunds FK. Da han skulle gøre comeback i en reserveholdskamp i september 2023, rev han det igen over.
Nu, midt i kampen for at gøre comeback for sin anden korsbåndsskade i træk, er angriberen igen blevet ramt af uheld. I en træning med Aalesund den 13. januar skete det. Korsbåndet røg for tredje gang.
– Det var en tackling. En helt uskyldig situation, vil jeg sige. Det var en halv kamp om bolden, og han ville sætte kroppen ind mellem bolden og mig, og han træder ind i mit ben, som står fast i jordet, så knæet får et vrid.
– Det er jo noget, der er sket 1.000 gange, og som sker hver kamp, forklarer Alexander Ammitzbøll om den ny skade.
Mærker du med det samme, at den er gal igen?
– Jeg mærker, at jeg får et vrid. Det var lidt som at få et trælår. Det er lige lammet i 30 sekunder, hvor man skal humpe det i gang og få noget blod i det igen. Det var egentlig det, jeg følte. Jeg kunne så mærke, at den ikke var helt top, så jeg gik ud af træningen og tænkte, at det var et slag.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Til venstre på billedet ses Alexander Ammitzbøll, da han blev præsenteret i Aalesunds FK. Foto: AaFK
Da benet blev koldere, og adrenalinen lagde sig, blev det værre i knæet. Smerten tog til, og Alexander Ammitzbøll blev testet. Umiddelbart var der ikke noget vildt at spore, lød det i første omgang, men han blev scannet for at være sikker.
Et par lange dage gik med uvished for den 25-årige angriber, før han fik beskeden: Det er altså korsbåndet. Der venter et års genoptræning. Igen.
– Da jeg får beskeden, er det som om, at alt bliver sort. Jeg husker næsten ikke noget af det. Jeg sad bare og var i chok, fortæller Alexander Ammitzbøll.
– Der går mange tanker igennem hovedet på en. Man bruger et år på at genoptræne, så sker det igen. Så bruger man et til år, og så sker det endu engang. Man føler, man har gjort alt, hvad man kunne.
– Nu tænker jeg alt muligt. Var det slut på fodbold? Det er svært at sætte ord på, føler jeg.
Nu skal Alexander Ammitzbøll genoptræne sit knæ, som skal holde resten af livet, men skaderne har fået den unge dansker til at overveje, hvad fremtiden byder på.
– Selvfølgelig. Når det hele lægger sig, og man begynder at tænke logisk, skal man jo begynde at tænke, hvad der skal ske efter fodbolden. Om det bliver om et år, det ved jeg ikke. Men uanset hvad er det i det her tilfælde en god idé at begynde at planlægge det næste step i livet, siger danskeren, der oplever kæmpe støtte i Aalesund:
– Klubben går meget ind for det hele menneske, og jeg føler, deres reaktion har været perfekt. De tager rigtig godt hånd om mig. Direktøren har selv spillet for klubben med tre korsbåndsskader, så han ved, hvilken situation det er, jeg står i. Klubben vil hjælpe mig igennem det hele.
Alexander Ammitzbøll, 25 år, har en fortid i AGF. Han har ikke spillet en førsteholdskamp i Aalesund siden august 2022.
Og det bliver med al sandsynlighed heller ikke til kampe i 2025.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
‘De har grinet deres røv i laser’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER