I grove træk ligner spillet the good oldschool Matador. Det drejer sig om at skrabe en formue sammen. Men i stedet for at købe huse og hoteller, så køber du spillere og aktier. Det går ud på at drive en sund fodboldforretning, hvor du køber de bedste spillere uden at dine finanser ligger i ruiner.
Mange af spillets facetter kender vi fra diverse managerspil til pc?en. Men nu er det altså muligt at spille det på en spilleplade, hvilket giver en god social dimension. Det kan godt være lidt ensformigt at spille alene mod PC?en, mens der ved spillepladen er plads til at håne vennerne og komme med gode råd ? eller det modsatte.
Der er tre elementer i spillet. Du skal skabe resultater på banen, have orden i økonomien og opbygge den bedst mulige spillertrup.
Du skaber resultater ved at vinde de kampe, der bliver spillet i løbet af sæsonen. Jo bedre din spillertrup er, jo større er chancen for, at du vinder kampene. Udover spillernes kvaliteter, så gælder det om at have en heldig hånd ved terningekast. Det er under disse kampe, at stemningen omkring bordet er højest.
Din spillertrup forstærker du i løbet af sæsonen. Spillernes kvaliteter er knap så udførligt beskrevet som i de managerspil, vi kender på computeren. Her er spillerne tildelt en karakter mellem et og fem, hvor fem er det højeste. Et minus ved spillertruppen er, at spillernes navne er opdigtede, og det er altså ikke spillere, som vi kender fra SAS Ligaen. Det kunne give spillet mere identitet, men du når nu også at holde af – og hade – de opdigtede spillere.
Endelig gælder det om at have en fornuftig økonomi. Din økonomi bliver påvirket af aktiekurser og spillerhandler. Din økonomi holder ikke til, at du går ud og køber alle de gode spillere, der er på markedet. Du skal nøje overveje dine beslutninger, og banken holder dig i kort snor.
Det er ikke altid den største fodboldnørd, der har størst chance for at vinde spillet. Der er nemlig en række konkurrencemomenter i spillet, som enten kan belønne eller straffe gambleren. Det er blandt andet muligt at oddse på sæsonens resultater. Og så er der et 50/50-felt, hvor du kan vælge at satse et beløb, som enten bliver fordoblet eller tabt.
Et af spillets helt store levepunkter er chancekortene, som kan være af positiv og negativ art. Du risikerer fx at betale renter til banken, at din bedste spiller forlader dig, at aktierne stiger, eller at der bliver udbetalt ekstra penge fra sponsorerne. Disse kort giver spænding og liv i spillet, og kortets konsekvenser ligner noget fra den virkelige verden.
Der er mange regler i spillet, som gør, at det ikke er helt nemt at spille de første par gange. Spillereglerne komme ofte frem i starten, men efter nogle gange begynder spillet at køre af sig selv. Med tiden kommer der også mere taktik med, som er svært at overskue i starten, men det gør bare, at man kan spille flere gange uden, at spillet mister pondus.
Goals and Glory er et godt spil for den spillelystne fodboldfan. Man behøver ikke være interesseret i fodbold for at være med ? men det hjælper. Det lykkes faktisk at pirre managerdrømmen i maven, og man føler sig som en anden Don Ø, når man går på spillerindkøb, køber aktier eller skal have et møde i banken om lidt mere kredit.
Til sidst er der det med stjernerne. Spillet får fem funklende ud af seks. Det er underholdende, og der er en god afveksling mellem strategi og held. Og når et managerspil lykkes med at vække den indre manager, så må man sige, at spillet rammer plet.
j
Goals and Glory kan købes i bogkæderne: Bog og Idé, Bøger og Papir og i B.O. Bøger – samt i en del af landets sportsbutikker.
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
Kamil Grabara-opslag bemærkes
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Højlund i hovedrolle
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
MEDIE
Han er IKKE i spil
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
– Lidt af en bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
NYHEDER
DBU hylder Hareide
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah