I grove træk ligner spillet the good oldschool Matador. Det drejer sig om at skrabe en formue sammen. Men i stedet for at købe huse og hoteller, så køber du spillere og aktier. Det går ud på at drive en sund fodboldforretning, hvor du køber de bedste spillere uden at dine finanser ligger i ruiner.
Mange af spillets facetter kender vi fra diverse managerspil til pc?en. Men nu er det altså muligt at spille det på en spilleplade, hvilket giver en god social dimension. Det kan godt være lidt ensformigt at spille alene mod PC?en, mens der ved spillepladen er plads til at håne vennerne og komme med gode råd ? eller det modsatte.
Der er tre elementer i spillet. Du skal skabe resultater på banen, have orden i økonomien og opbygge den bedst mulige spillertrup.
Du skaber resultater ved at vinde de kampe, der bliver spillet i løbet af sæsonen. Jo bedre din spillertrup er, jo større er chancen for, at du vinder kampene. Udover spillernes kvaliteter, så gælder det om at have en heldig hånd ved terningekast. Det er under disse kampe, at stemningen omkring bordet er højest.
Din spillertrup forstærker du i løbet af sæsonen. Spillernes kvaliteter er knap så udførligt beskrevet som i de managerspil, vi kender på computeren. Her er spillerne tildelt en karakter mellem et og fem, hvor fem er det højeste. Et minus ved spillertruppen er, at spillernes navne er opdigtede, og det er altså ikke spillere, som vi kender fra SAS Ligaen. Det kunne give spillet mere identitet, men du når nu også at holde af – og hade – de opdigtede spillere.
Endelig gælder det om at have en fornuftig økonomi. Din økonomi bliver påvirket af aktiekurser og spillerhandler. Din økonomi holder ikke til, at du går ud og køber alle de gode spillere, der er på markedet. Du skal nøje overveje dine beslutninger, og banken holder dig i kort snor.
Det er ikke altid den største fodboldnørd, der har størst chance for at vinde spillet. Der er nemlig en række konkurrencemomenter i spillet, som enten kan belønne eller straffe gambleren. Det er blandt andet muligt at oddse på sæsonens resultater. Og så er der et 50/50-felt, hvor du kan vælge at satse et beløb, som enten bliver fordoblet eller tabt.
Et af spillets helt store levepunkter er chancekortene, som kan være af positiv og negativ art. Du risikerer fx at betale renter til banken, at din bedste spiller forlader dig, at aktierne stiger, eller at der bliver udbetalt ekstra penge fra sponsorerne. Disse kort giver spænding og liv i spillet, og kortets konsekvenser ligner noget fra den virkelige verden.
Der er mange regler i spillet, som gør, at det ikke er helt nemt at spille de første par gange. Spillereglerne komme ofte frem i starten, men efter nogle gange begynder spillet at køre af sig selv. Med tiden kommer der også mere taktik med, som er svært at overskue i starten, men det gør bare, at man kan spille flere gange uden, at spillet mister pondus.
Goals and Glory er et godt spil for den spillelystne fodboldfan. Man behøver ikke være interesseret i fodbold for at være med ? men det hjælper. Det lykkes faktisk at pirre managerdrømmen i maven, og man føler sig som en anden Don Ø, når man går på spillerindkøb, køber aktier eller skal have et møde i banken om lidt mere kredit.
Til sidst er der det med stjernerne. Spillet får fem funklende ud af seks. Det er underholdende, og der er en god afveksling mellem strategi og held. Og når et managerspil lykkes med at vække den indre manager, så må man sige, at spillet rammer plet.
j
Goals and Glory kan købes i bogkæderne: Bog og Idé, Bøger og Papir og i B.O. Bøger – samt i en del af landets sportsbutikker.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED