Anmeldelse: Brætspillet ?Goals and Glory?

Goals and Glory drejer sig om tre ting: Fodbold, magt og millioner. Og da de fleste fodbolddrenge har en manager gemt i maven, så kan det kun næsten blive en succes, når man sætter disse elementer sammen. Og det er det også.



I grove træk ligner spillet the good oldschool Matador. Det drejer sig om at skrabe en formue sammen. Men i stedet for at købe huse og hoteller, så køber du spillere og aktier. Det går ud på at drive en sund fodboldforretning, hvor du køber de bedste spillere uden at dine finanser ligger i ruiner.



Mange af spillets facetter kender vi fra diverse managerspil til pc?en. Men nu er det altså muligt at spille det på en spilleplade, hvilket giver en god social dimension. Det kan godt være lidt ensformigt at spille alene mod PC?en, mens der ved spillepladen er plads til at håne vennerne og komme med gode råd ? eller det modsatte.

Der er tre elementer i spillet. Du skal skabe resultater på banen, have orden i økonomien og opbygge den bedst mulige spillertrup.

Du skaber resultater ved at vinde de kampe, der bliver spillet i løbet af sæsonen. Jo bedre din spillertrup er, jo større er chancen for, at du vinder kampene. Udover spillernes kvaliteter, så gælder det om at have en heldig hånd ved terningekast. Det er under disse kampe, at stemningen omkring bordet er højest.

Din spillertrup forstærker du i løbet af sæsonen. Spillernes kvaliteter er knap så udførligt beskrevet som i de managerspil, vi kender på computeren. Her er spillerne tildelt en karakter mellem et og fem, hvor fem er det højeste. Et minus ved spillertruppen er, at spillernes navne er opdigtede, og det er altså ikke spillere, som vi kender fra SAS Ligaen. Det kunne give spillet mere identitet, men du når nu også at holde af – og hade – de opdigtede spillere.

Endelig gælder det om at have en fornuftig økonomi. Din økonomi bliver påvirket af aktiekurser og spillerhandler. Din økonomi holder ikke til, at du går ud og køber alle de gode spillere, der er på markedet. Du skal nøje overveje dine beslutninger, og banken holder dig i kort snor.

Det er ikke altid den største fodboldnørd, der har størst chance for at vinde spillet. Der er nemlig en række konkurrencemomenter i spillet, som enten kan belønne eller straffe gambleren. Det er blandt andet muligt at oddse på sæsonens resultater. Og så er der et 50/50-felt, hvor du kan vælge at satse et beløb, som enten bliver fordoblet eller tabt.

Et af spillets helt store levepunkter er chancekortene, som kan være af positiv og negativ art. Du risikerer fx at betale renter til banken, at din bedste spiller forlader dig, at aktierne stiger, eller at der bliver udbetalt ekstra penge fra sponsorerne. Disse kort giver spænding og liv i spillet, og kortets konsekvenser ligner noget fra den virkelige verden.

Der er mange regler i spillet, som gør, at det ikke er helt nemt at spille de første par gange. Spillereglerne komme ofte frem i starten, men efter nogle gange begynder spillet at køre af sig selv. Med tiden kommer der også mere taktik med, som er svært at overskue i starten, men det gør bare, at man kan spille flere gange uden, at spillet mister pondus.

Goals and Glory er et godt spil for den spillelystne fodboldfan. Man behøver ikke være interesseret i fodbold for at være med ? men det hjælper. Det lykkes faktisk at pirre managerdrømmen i maven, og man føler sig som en anden Don Ø, når man går på spillerindkøb, køber aktier eller skal have et møde i banken om lidt mere kredit.

Til sidst er der det med stjernerne. Spillet får fem funklende ud af seks. Det er underholdende, og der er en god afveksling mellem strategi og held. Og når et managerspil lykkes med at vække den indre manager, så må man sige, at spillet rammer plet.

j

Goals and Glory kan købes i bogkæderne: Bog og Idé, Bøger og Papir og i B.O. Bøger – samt i en del af landets sportsbutikker.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Kæmpe Superliga-comeback

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Tidligere FCK-talent skifter

– Stemningen i FCK er håbløs!



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

OB – FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Cooper afslører: Han starter inde

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

– Pinligt for rigtig mange at se

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Vejle får fredagstæv i Farum

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek