I grove træk ligner spillet the good oldschool Matador. Det drejer sig om at skrabe en formue sammen. Men i stedet for at købe huse og hoteller, så køber du spillere og aktier. Det går ud på at drive en sund fodboldforretning, hvor du køber de bedste spillere uden at dine finanser ligger i ruiner.
Mange af spillets facetter kender vi fra diverse managerspil til pc?en. Men nu er det altså muligt at spille det på en spilleplade, hvilket giver en god social dimension. Det kan godt være lidt ensformigt at spille alene mod PC?en, mens der ved spillepladen er plads til at håne vennerne og komme med gode råd ? eller det modsatte.
Der er tre elementer i spillet. Du skal skabe resultater på banen, have orden i økonomien og opbygge den bedst mulige spillertrup.
Du skaber resultater ved at vinde de kampe, der bliver spillet i løbet af sæsonen. Jo bedre din spillertrup er, jo større er chancen for, at du vinder kampene. Udover spillernes kvaliteter, så gælder det om at have en heldig hånd ved terningekast. Det er under disse kampe, at stemningen omkring bordet er højest.
Din spillertrup forstærker du i løbet af sæsonen. Spillernes kvaliteter er knap så udførligt beskrevet som i de managerspil, vi kender på computeren. Her er spillerne tildelt en karakter mellem et og fem, hvor fem er det højeste. Et minus ved spillertruppen er, at spillernes navne er opdigtede, og det er altså ikke spillere, som vi kender fra SAS Ligaen. Det kunne give spillet mere identitet, men du når nu også at holde af – og hade – de opdigtede spillere.
Endelig gælder det om at have en fornuftig økonomi. Din økonomi bliver påvirket af aktiekurser og spillerhandler. Din økonomi holder ikke til, at du går ud og køber alle de gode spillere, der er på markedet. Du skal nøje overveje dine beslutninger, og banken holder dig i kort snor.
Det er ikke altid den største fodboldnørd, der har størst chance for at vinde spillet. Der er nemlig en række konkurrencemomenter i spillet, som enten kan belønne eller straffe gambleren. Det er blandt andet muligt at oddse på sæsonens resultater. Og så er der et 50/50-felt, hvor du kan vælge at satse et beløb, som enten bliver fordoblet eller tabt.
Et af spillets helt store levepunkter er chancekortene, som kan være af positiv og negativ art. Du risikerer fx at betale renter til banken, at din bedste spiller forlader dig, at aktierne stiger, eller at der bliver udbetalt ekstra penge fra sponsorerne. Disse kort giver spænding og liv i spillet, og kortets konsekvenser ligner noget fra den virkelige verden.
Der er mange regler i spillet, som gør, at det ikke er helt nemt at spille de første par gange. Spillereglerne komme ofte frem i starten, men efter nogle gange begynder spillet at køre af sig selv. Med tiden kommer der også mere taktik med, som er svært at overskue i starten, men det gør bare, at man kan spille flere gange uden, at spillet mister pondus.
Goals and Glory er et godt spil for den spillelystne fodboldfan. Man behøver ikke være interesseret i fodbold for at være med ? men det hjælper. Det lykkes faktisk at pirre managerdrømmen i maven, og man føler sig som en anden Don Ø, når man går på spillerindkøb, køber aktier eller skal have et møde i banken om lidt mere kredit.
Til sidst er der det med stjernerne. Spillet får fem funklende ud af seks. Det er underholdende, og der er en god afveksling mellem strategi og held. Og når et managerspil lykkes med at vække den indre manager, så må man sige, at spillet rammer plet.
j
Goals and Glory kan købes i bogkæderne: Bog og Idé, Bøger og Papir og i B.O. Bøger – samt i en del af landets sportsbutikker.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz