Anmeldelse: Brætspillet ?Goals and Glory?

Goals and Glory drejer sig om tre ting: Fodbold, magt og millioner. Og da de fleste fodbolddrenge har en manager gemt i maven, så kan det kun næsten blive en succes, når man sætter disse elementer sammen. Og det er det også.



I grove træk ligner spillet the good oldschool Matador. Det drejer sig om at skrabe en formue sammen. Men i stedet for at købe huse og hoteller, så køber du spillere og aktier. Det går ud på at drive en sund fodboldforretning, hvor du køber de bedste spillere uden at dine finanser ligger i ruiner.



Mange af spillets facetter kender vi fra diverse managerspil til pc?en. Men nu er det altså muligt at spille det på en spilleplade, hvilket giver en god social dimension. Det kan godt være lidt ensformigt at spille alene mod PC?en, mens der ved spillepladen er plads til at håne vennerne og komme med gode råd ? eller det modsatte.

Der er tre elementer i spillet. Du skal skabe resultater på banen, have orden i økonomien og opbygge den bedst mulige spillertrup.

Du skaber resultater ved at vinde de kampe, der bliver spillet i løbet af sæsonen. Jo bedre din spillertrup er, jo større er chancen for, at du vinder kampene. Udover spillernes kvaliteter, så gælder det om at have en heldig hånd ved terningekast. Det er under disse kampe, at stemningen omkring bordet er højest.

Din spillertrup forstærker du i løbet af sæsonen. Spillernes kvaliteter er knap så udførligt beskrevet som i de managerspil, vi kender på computeren. Her er spillerne tildelt en karakter mellem et og fem, hvor fem er det højeste. Et minus ved spillertruppen er, at spillernes navne er opdigtede, og det er altså ikke spillere, som vi kender fra SAS Ligaen. Det kunne give spillet mere identitet, men du når nu også at holde af – og hade – de opdigtede spillere.

Endelig gælder det om at have en fornuftig økonomi. Din økonomi bliver påvirket af aktiekurser og spillerhandler. Din økonomi holder ikke til, at du går ud og køber alle de gode spillere, der er på markedet. Du skal nøje overveje dine beslutninger, og banken holder dig i kort snor.

Det er ikke altid den største fodboldnørd, der har størst chance for at vinde spillet. Der er nemlig en række konkurrencemomenter i spillet, som enten kan belønne eller straffe gambleren. Det er blandt andet muligt at oddse på sæsonens resultater. Og så er der et 50/50-felt, hvor du kan vælge at satse et beløb, som enten bliver fordoblet eller tabt.

Et af spillets helt store levepunkter er chancekortene, som kan være af positiv og negativ art. Du risikerer fx at betale renter til banken, at din bedste spiller forlader dig, at aktierne stiger, eller at der bliver udbetalt ekstra penge fra sponsorerne. Disse kort giver spænding og liv i spillet, og kortets konsekvenser ligner noget fra den virkelige verden.

Der er mange regler i spillet, som gør, at det ikke er helt nemt at spille de første par gange. Spillereglerne komme ofte frem i starten, men efter nogle gange begynder spillet at køre af sig selv. Med tiden kommer der også mere taktik med, som er svært at overskue i starten, men det gør bare, at man kan spille flere gange uden, at spillet mister pondus.

Goals and Glory er et godt spil for den spillelystne fodboldfan. Man behøver ikke være interesseret i fodbold for at være med ? men det hjælper. Det lykkes faktisk at pirre managerdrømmen i maven, og man føler sig som en anden Don Ø, når man går på spillerindkøb, køber aktier eller skal have et møde i banken om lidt mere kredit.

Til sidst er der det med stjernerne. Spillet får fem funklende ud af seks. Det er underholdende, og der er en god afveksling mellem strategi og held. Og når et managerspil lykkes med at vække den indre manager, så må man sige, at spillet rammer plet.

j

Goals and Glory kan købes i bogkæderne: Bog og Idé, Bøger og Papir og i B.O. Bøger – samt i en del af landets sportsbutikker.









Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kræver flere hold i Superligaen

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn