Anmeldelse: Mere end druk og opkast

Den tidligere Brøndby-anfører Per Nielsen er aktuel med sin bog: 4 Per Nielsen – Brøndby for evigt? Læs anmeldelse af bogen her



Indimellem kommer der fodboldbøger med udspring i den danske Superliga, som man føler, man har læst, inden bogen overhovedet er kommet på gaden. De to bedste eksempler er David Nielsens ”Sorte Svin” og Arek Onyszkos ”Fucking Polak”, hvor stort set alle saftige bidder var delt ud til pressen, inden bogen var blevet udgivet.


Man kunne frygte, at det samme ville være tilfældet med Per Nielsen nye bog ”Brøndby for evig?” som er skrevet i samarbejde med sporten.dk-journalisten Søren Sorgenfri.

Der gik ikke lang tid, før man på nettet og aviserne kunne læse om vilde Brøndby-fester med strippere, opkast og brændte Sibusiso Zuma-trøjer, men heldigvis vil Per Nielsen mere end at provokere med sin bog. Den tidligere Brøndby-spiller og nuværende Hvidovre-træner har nemlig en del at fortælle om sin hjerteklub, som han var en del af i 32 år.

Særligt interessante er afsnittene om tiden efter karrieren, da Per Nielsen ramlede ind i en eksistentiel krise og depression, og et om René Meulensteen. Per Nielsen tegner et meget lidt flatterende billede af træneren og gør op med hollænderens ry som ”det store sandhedsvidne om Brøndby.”

Det er Per Nielsen selv dog heller ikke, og det klinger for eksempel hult, når han totalt frikender Anders Bjerregaard for de håbløse indkøb af Hannes Sigurdsson og Giovanni Rector, men det er så afgjort et interessant indblik i perioden, da Brøndbys nedtur for alvor startede. 


Per Nielsen-biografien er af flere blevet beskrevet som en You’ll Never Eat Lunch in This Town Again-bog, der vil forpurre den gamle anførers drøm om et Brøndby-comeback, men så grumt og ødelæggende er bogens indhold slet ikke. Tværtimod skinner Per Nielsens store Brøndby-hjerte tydeligt igennem over bogens godt 250 sider, selv om han indimellem fremstår lige vel nostalgisk i ønsket om at bringe de gamle tider og dyder tilbage på Vestegnen. 

Rent sprogligt er bogen ikke specielt ambitiøs. Det fremstår, måske helt bevidst, som talesprog gennem fortællingen, og der er indimellem gentagelser, som burde have været luget ud. Enkelte afsnit – for eksempel et om fodboldspillere og gambling – virker til at have været pligtstof, som Per Nielsen ikke har det helt store at bidrage om, mens der til gengæld gerne måttet have været mere om barndommen i Brøndby, inden vi rammer førsteholdet allerede på side 20.

Der er enkelte referencer til Brøndby IF’s betydning for lokalområdet og de unge drenge, som bor der, og det måtte gerne have været foldet mere ud til en længere fortælling om klubbens sjæl.

”Brøndby for evigt?” er skrevet af en Brøndby-fan og til Brøndby-fans. Per Nielsen siger det endda selv: ”Brøndby er lige så meget min klub som jeres”. Det betyder dog ikke, at neutrale læsere skal holde sig væk, for historien om Brøndby IF bør have interesse for flere end stamgæster på Sydsiden – og i denne bog giver en af dem, der har været med stort set hele vejen, sin version af tingene. (stan) +

 

Per Nielsen og Søren Sorgenfri:

4 Per Nielsen – Brøndby for evigt?

★★★☆☆

People’sPress

256 sider, 249,95 kroner

Anmeldt af Tipsbladets Sebastian Stanbury 

 





Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø



Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale



FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’