Arnesen taler ud: Jeg spiste otte piller om dagen

Den tidligere landsholdsstjerne har været syg i lang tid, men er heldigvis ved at være ovenpå igen.



Frank Arnesen har med al sandsynlighed haft en hårdere sommer end de fleste. 

Danskeren har nemlig været alvorlig syg, mens han ligeledes har mistet sit arbejde som teknisk direktør i Feyenoord. 

Ja, helbreddet var sat så hårdt på prøve i en periode, at lægerne blev bekymret for den tidligere landsholdsstjerne. 

Det fortæller Frank Arnesen i et interview med Tipsbladet. 

– I slutningen af maj begyndte jeg at få det skidt, og mit knæ begyndte at se mærkeligt ud. Da min kropstemperatur ramte 38,5 grader, slog lægen alarm og sendte mig på hospitalet. Jeg blev opereret den 27. maj i Rotterdam, hvor de rensede mit knæ for den bakterie, som havde sat sig i det, siger den tidligere midtbanespiller og fortsætter: 

– De frygtede, at bakterien også kunne sætte sig bag hjerteklappen, så det undersøgte de, men der var heldigvis ingenting. Infektionen i knæet, de mulige hjerteproblemer samt mit vægttab gjorde, at lægerne blev nervøse. 

65-årige Frank Arnesen fortæller videre, at han tabte sig 10 kilo i sygdomsperioden. Han har dog taget otte af dem på igen. 

Og så understreger det store fodboldnavn, at han har det rigtig godt på nuværende tidspunkt, og at han er så meget ovenpå, at han inden længe kan tage på ferie med sin hustru. 

Den tidligere Ajax-stjerne erkender dog samtidig, at der var flere uger, som trak tænder ud i løbet af sommeren. 

– Jeg var indlagt i en uge, hvor feberen stille og roligt forsvandt. Jeg kom på penicilin i to og en halv måned, og efter otte uger havde jeg det stadig skidt. Derudover fik jeg skudt en masse antibiotika ind i kroppen. Hvis det ikke havde slået til, skulle jeg have været igennem to større operationer. 

– Før operationen var mit knæ hævet ad helvedes til. Det var på størrelse med en melon. Så der var en periode, hvor jeg ingen appetit havde, spiste otte piller om dagen og var på en diæt. Nu er det blevet mindre, der er kommet noget struktur i knæet, og jeg kan bøje det. 

Hvornår begyndte det så at gå den rigtige vej for dig? 

– Jamen, nærmest fra den ene dag til den anden. Da jeg skulle til kontrol den 10. august – som var sidste dag med antibiotika – var bakterietallet faldet. Siden er det så faldet endnu mere, og det er nu under 10, som det helst skal være. 

Bøvl med knæet har Frank Arnesen prøvet før. I 1982 blev han opereret i sin ene menisk og var tvunget på sidelinjen i et år. For tre år siden fik han et nyt knæ, som har fungeret indtil i slutningen af maj. 

Desværre har den kedelige omgang over sommeren kostet danskeren sit job som teknisk direktør i Feyenoord. 

Storklubben fra Holland valgte simpelthen at sige stop, da Frank Arnesen kæmpede med sit helbred. 

– Jeg var selv overrasket over, at de kom og sagde, at de var så bekymret for min sygdom, at de helst så, at jeg trak mig. Jeg skulle fokusere på min sundhed, selvom jeg havde arbejdet med transfers indtil tredje uge i juli. 

– Det var lidt stressende, og jeg blev da rørt over beskeden. Men så havde vi en samtale i august, hvor jeg havde det bedre. Her sagde de, at det var bedst at stoppe nu for begge parter, fordi jeg er på vej mod 66 år, og vi ikke ved, om jeg bliver ramt af noget igen. 

– I starten havde jeg et problem, men jeg har også altid sagt, at ingen er større end klubben. Nu kan jeg koncentrere mig om det her. Det er fint nok. Der er ingen sure miner.  

I tirsdags var den tidligere fodboldstjerne på Feyenoords anlæg for at sige farvel. Det vil han altid huske tilbage på som en god dag, og du kan se billederne fra arrangementet lige HER.

Og nu tænker du muligvis, at Frank Arnesen siger tak for denne gang til fodboldverdenen, men historien er en anden. 

– Om jeg går på pension? Aldrig i livet. Man går aldrig på pension i den her branche. Det er slet ikke sikkert, jeg har haft mit sidste job i fodboldverdenen. Hvis der kommer noget interessant, så kigger jeg på det, lyder det afsluttende fra Frank Arnesen. 





Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage



LIVE

TransferLIVE: Dansk målmand til lægetjek


Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Kold krig i ni måneder

‘En gennemsnitlig målmand’

Martin Jørgensen scorer nyt job

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Flick ændrer Roony Bardghji-plan


EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Mikael Anderson smadrer transferrekord

AGF-millioner på vej?



KOMMENTAR

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening


Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

FC København køber Youssoufa Moukoko

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker



‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Afslører vanvittig kontrakt

Afsløring: Tæt på salg af profil

Bundesliga-angriber flytter til Århus


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

– Det ville da være meget, meget underligt

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Åbne for at sælge

Kun underskriften mangler



Opfordrer Højlund: Skift til United-rival

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt



Jubler over tiden i Danmark

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’

Rystet dansk landstræner truet til tavshed