Sidste sommer blev der købt og solgt spillere for svimlende summer i den danske Superliga.
Victor Froholdt gik for et beløb, der kan ramme 165 millioner kroner, bare til eksempel, men lidt længere nede i rækkerne, fandt en opsigtvækkende transfer også sted.
2. divisionsklubben Brabrand IF indgik nemlig en aftale med Arsenal.
Her lejede Aarhus-klubben målmandstalentet Lucas Martin Nygaard.
Aftalen løber frem til udgangen af denne sæson, hvorfor der snart skal træffes en beslutning om hans fremtid.
Derfor skal Arsenal til Danmark.
– Det er planen, at de kommer på besøg meget snart. De følger ham og har en fast dialog med vores målmandstræner og stab i forhold til, formoder jeg, at finde ud af, hvad deres planer med ham skal være, siger sportschef i Brabrand IF, Andreas Rasch Christensen, til Tipsbladet.
Arsenal har to gange tidligere i denne sæson besøgt anlægget på Engdalsvej.

Stærk udvikling i Danmark
19-årige Lucas Martin Nygaard har siden 2024 været på kontrakt i Arsenal, men han er nu et sted, hvor han skal tage springet til seniorfodbolden.
Derfor rykkede han til Brabrand IF, hvor han ikke har stået helt så mange kampe, som Arsenal formentlig godt kunne have tænkt sig.
– Lucas har på mange måder gjort det godt. Først og fremmest passer han rigtig godt ind som person, og han trives. Samarbejdet har været fornuftigt, og jeg synes også, han har formået at udvikle sig i den rigtig retning, siger Andreas Rasch Christensen.
Alligevel kan der stadig bygges på hans talent.
– Lucas er hurtig og god inde på stregen. Det er der ingen tvivl om, men han mangler fortsat noget for at dominere feltet, selvom jeg synes, han har forbedret sig.
– En målmand skal jo også være en form for dirigent, og i den del synes jeg også, han er blevet bedre, selvom han stadig kan lægge på.
Ifølge Transfermarkt har Lucas Martin Nygaard stået syv kampe i Brabrand IF, hvor han har delt spilletiden med rutinerede Henrik Lindhard.

Åben for forlængelse
Lucas Martin Nygaard skrev kontrakt med Arsenal i sommeren 2024, da han var 18 år, og derfor kan han i princippet have tegnet en femårig aftale.
Den præcise længde har imidlertid ikke været offentliggjort, men det forhindrer ikke Andreas Rasch Christensen i at være åben overfor et længere samarbejde.
– Vi er rigtig glade for at have ham her, og jeg vil bestemt være åben overfor en dialog om et videre forløb. Jeg synes, han gør det godt og vil som udgangspunkt gerne forlænge sådan et lejeophold.
– Hvorvidt det er realistisk, må vi se. Det har ikke været drøftet med Arsenal endnu, men jeg kunne forestille mig, at Arsenal har nogle planer med ham. Vi er i hvert fald ikke uinteresserede, afslutter Andreas Rasch Christensen.
I løbet af lejeopholdet har Arsenal i øvrigt betalt for, at Lucas Martin Nygaard og Brabrands målmandstræner, Brian Gade, har to ekstra morgentræninger om ugen.
I Arsenal har målmandstalentet, der i øvrigt er søn af TV-vært Camilla Martin, primært spillet for klubbens U21-mandskab. Han har også flere danske ungdomslandskampe på cv’et.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
LIVE: FCK på svær opgave i Conference League
LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
OPTAKT