Arveladze: Jeg ser storheden komme i AZ

Shota Arveladze har sagt ja til et interview til TIPS-bladet. Det er dagen efter AZs liga-sejr på 3-0 over Waalwijk. Tidspunktet kunne stort set ikke være bedre. AZ topper den hollandske Æresdivision, og den georgiske angriber fører topscorerlisten med 13 mål. Jeg er nysgerrig. Hvad er baggrunden for din aktuelle succes, lyder interviewets indledningsspørgsmål. “Hvorfor…



“Jeg tror ikke, succes har noget med alder at gøre,” indleder han efter en uddybning på indlednings-spørgsmålet om, at en 32-årig angriber vel ikke ligefrem er prototypen på succes i en af de mellemstore ligaer i Europa.

“Jeg havde tillid til, at jeg kunne, da jeg skiftede fra Glasgow Rangers i sommer. Jeg havde troen på mig selv. Og så handler det jo meget om at være det rigtige sted på det rigtige tidspunkt. Det er jeg i øjeblikket. Jeg er med på et hold, der spiller rigtigt godt, vi har en god træner og Alkmaar er et godt sted at være. Tingene hænger sammen. Forklaringen er ikke enkel, det er mange ting, der skal passe sammen, og det gør de i øjeblikket,” siger Shota Arveladze.

“Jeg spillede også godt i Rangers, men i den sidste tid var jeg skadet mere, end jeg burde være. Det viser, at det nogle gange er svært at få tingene til at passe sammen, men gør de det, er det muligt at få succes.”

Hvordan vurderer du samarbejdet med din danske holdkammerat Kenneth Perez?

“Han er en fyr, der ikke tænker på sig selv. Han vil spille fodbold, ja, han elsker det. Sådan er mange danske spillere, Brian og Michael Laudrup, Peter Løvenkrands, som jeg spillede med i Rangers. Der er meget fornøjelse ved at spille sammen med dem, og Kenneth er fantastisk. Vi spiller med tre angribere i AZ, og vi har været hurtige til at forstå hinanden. Det handler ikke kun om at have gode fodboldspillere, men også om måden at spille på. Vi har de samme idéer om fodbold, en ærlig måde at praktisere spillet på. At spille fodbold er altid en fornøjelse. Men når man spiller fodbold, og det går så godt, som det gør i øjeblikket, er det en dobbelt fornøjelse.”



Hvor længe bliver du ved? Du fylder 33 år næste gang.

“Jeg har kontrakt for en sæson mere, og så må vi se, hvordan det går til den tid. Hvis jeg stadig er i form, så ved man aldrig. Jeg tror ikke, at jeg får for meget af fodbold nogensinde. Det er som en slags sygdom, jeg er vild med fodbold og bliver aldrig træt af det. Når jeg en gang imellem får lidt for meget, skal jeg bare tage to fridage. Så er jeg som et lille barn igen, der glæder sig til at komme ud og spille.”

Hvor langt kan AZ gå i denne sæson. Hele vejen til mesterskabet?

“Vi har et godt hold, men at erobre mesterskabet kræver også en stærk klub. Organisatorisk og finansielt. AZ er på vej med byggeri af et nyt stadion og forbedrede træningsfaciliteter. Ansættelsen af Louis van Gaal som træner siger vel også en del om ambitionsniveauet. Så jeg ser det komme, men måske kommer det til at tage længere tid. For at blive en mesterklub skal der mere til. Det kræver storhed. AZ er en god klub med gode supportere, og vi spiller pænt fodbold. Kun tiden kan vise, om det rækker.”

Den dag din karriere er forbi, bliver du så i Holland?

“Hvis ikke jeg har et job, kan jeg ikke blive. Jeg elsker også mit land, det er en storslået nation, som det var svært at forlade. Landsholdet betyder noget særligt for mig, jeg voksede op med dette hold, og jeg var glad for igen at blive udtaget til de sidste to kampe i VM-kvalifikationen (mod Kasakhstan og Grækenland i oktober – red.).”

Da Danmark mødte Georgien i Parken i september var Shota Arveladze ikke udtaget. Sommeren over skete der store omvæltninger i det georgiske fodboldforbund, hvor franskmanden Alain Giresse røg ud til fordel for den unge georgier Gaioz Darsadze. I et inteview i France Football forklarede Giresse baggrunden. Han havde nægtet at udtage spillere fra en særlig liste udarbejdet af fodboldforbundet. En liste karakteriseret mere af hvilket spillere, den nye forbundsledelse havde en interesse i at få promoveret end af sportslige hensyn. Arveladze var ikke med på listen, og Giresse røg ud, da han nægtede at følge forbundsledelsens dekret.

Det folkelige pres på forbundet og landstræner Darsadze steg dog i takt med at Arveladze høvlede mål ind i Holland, og i oktober vendte han tilbage til landsholdet.

Er du også med for Georgien, når kvalifikationen til EM starter næste efterår?

“Jeg tvivler. Jeg er nødt til at prioritere min tid og mine kræfter, da jeg ikke er ung længere. I næste kvalifikation fylder jeg 34 år. Så vi må se.”

Vil Georgien nogensinde kvalificere sig til en slutrunde?

“For at finde svarene for fremtiden må man kigge i fortiden. Georgien har en stor fortid. Lige nu handler snakken meget om problemer og om penge. Vi har spillerne på højeste niveau i Europa. Khaka Kaladze i Milan, Levan Kobiashvili i Schalke, Zurab Khizanishvili i Glasgow Rangers for eksempel. Individuelt har vi styrken, og Georgien er et land, der elsker fodbold. Men det handler om system og organisation. Se på Danmark, som er et meget mindre land end Georgien. Der er tingene organiseret. Problemet i Georgien er, at der ikke er penge i ligaen. Det betyder, at der stort set ikke kommer hjemlige spillere igennem til landsholdet fra vores egen liga. Det er et stort problem.”

Kunne du finde på at afslutte karrieren med en sæson eller to i Georgien?

“Nej, definitivt ikke. Selvfølgelig skal man aldrig sige aldrig. Men det kan jeg ikke forestille mig.”







TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nu forklarer Noah Nartey

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester City – Real Madrid

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe