Assistkongen: Eriksen forlader Premier League med en håndfuld rekorder

Christian Eriksen har spillet sin sidste kamp for Tottenham, men danskeren efterlader sig nogle flotte tal i Premier League.



Christian Eriksen fløj mandag morgen til Milano, hvor danskeren har været igennem et lægetjek i Inter.

Dermed er Christian Eriksen færdig i Tottenham, og der kan således gøres status over danskerens seks-en-halv-sæson i Premier League.

Og ud fra tallene fra Opta står det meget klart, at Christian Eriksen har været en stor profil i engelsk fodbold, siden skiftet fra Ajax i 2013.

Assist- og frisparkskonge
Eksempelvis er Christian Eriksen den spiller, der har leveret flest assists i Premier League siden 2013. Hele 62 assists har Christian Eriksen stået for, hvilket to er to mere end Kevin De Bruyne, og tre mere end David Silva.

Også hvad angår frisparksscoringer, er der ingen over og ingen ved siden af Eriksen. Hele otte gange har Eriksen således scoret direkte på frispark siden 2013. Juan Mata og Gylfi Sigurdsson deler andenpladsen med seks frisparksscoringer hver.

Tonsvis af afslutninger
Når man ser på statistikken over flest afslutningsforsøg uden for feltet, så ligger Christian Eriksen også i top, med hele 404 forsøg. Det er langt flere end Philippe Coutinho, der med 287 forsøg indtager andenpladsen.

Hvad angår det totale antal afslutninger, så er der faktisk kun to spillere, der siden 2013 har haft flere afslutninger i Premier League end Eriksen, der er noteret for 584 afslutninger: Sergio Agüero (757) og Harry Kane (750). 

En målfarlig herre
Kun 13 spillere har scoret flere mål i Premier League end Christian Eriksen, siden danskeren ankom til England i 2013. 

Og kun to spillere – David de Gea (240) og Cesar Azpliciueta (226) – har spillet flere kampe end Eriksen, der opnåede 226 ligakampe for Tottenham.

Tallene er leveret af SpilXperten.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen