Avis: Brøndby-medejer tæt på at købe en del af PSG

Arctos Sports Partners, der er en del af Brøndbys ejerkreds, ventes at købe sig ind i PSG inden for de næste måneder, skriver L'Equipe.



I lidt under et år har Arctos Sports Partners via Global Football Holdings været en del af ejerkredsen i Brøndby IF, og nu ser det amerikanske investeringsfirma ud til at udvide deres engagement i fodboldverdenen.

For nogle måneder siden blev Arctos Sports Partners nævnt som en kandidat til at købe sig ind i selveste Paris Saint-Germain. Og nu er historien blevet endnu mere konkret.

Den store franske sportsavis L’Equipe skriver, at Arctos Sports Partners tirsdag var forbi PSG’s træning sammen med den franske storklubs præsident, Nasser al-Khelaifi, og at firmaet ventes at købe mellem fem og 15 procent af PSG inden for de kommende to måneder.

Til træningen mødte Arctos Sports Partners blandt andre klubbens cheftræner, Luis Enrique, inden de holdt et møde med al-Khelaifi og præsenterede en vision om at “skyde penge i PSG, udvikle klubbens marketingplan og øge klubbens indkomst”.

Desuden forlyder det fra L'Equipe, at Arctos Sports Partners vil samarbejde med PSG-ejerne Qatar Sports Investment om at afvikle sportsbegivenheder i Qatar.

Foruden Brøndby IF – og måske snart PSG – er Arctos Sports Partners involveret i flere andre sportshold i USA, ligesom investeringsfirmaet ejer en del af selskabet bag Liverpool og en aktiepost i Atalanta. 

Læs også: Hvorfor købe aktier i PSG, Liverpool og Brøndby?





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

De er tilbage i Superligaen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Wolfsburg – Bayern

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Barcelona – Real Madrid

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hjulmand og co. taber stort skridt

FC København sælger Nathan Trott