Avis: Brøndby-medejer tæt på at købe en del af PSG

Arctos Sports Partners, der er en del af Brøndbys ejerkreds, ventes at købe sig ind i PSG inden for de næste måneder, skriver L'Equipe.



I lidt under et år har Arctos Sports Partners via Global Football Holdings været en del af ejerkredsen i Brøndby IF, og nu ser det amerikanske investeringsfirma ud til at udvide deres engagement i fodboldverdenen.

For nogle måneder siden blev Arctos Sports Partners nævnt som en kandidat til at købe sig ind i selveste Paris Saint-Germain. Og nu er historien blevet endnu mere konkret.

Den store franske sportsavis L’Equipe skriver, at Arctos Sports Partners tirsdag var forbi PSG’s træning sammen med den franske storklubs præsident, Nasser al-Khelaifi, og at firmaet ventes at købe mellem fem og 15 procent af PSG inden for de kommende to måneder.

Til træningen mødte Arctos Sports Partners blandt andre klubbens cheftræner, Luis Enrique, inden de holdt et møde med al-Khelaifi og præsenterede en vision om at “skyde penge i PSG, udvikle klubbens marketingplan og øge klubbens indkomst”.

Desuden forlyder det fra L'Equipe, at Arctos Sports Partners vil samarbejde med PSG-ejerne Qatar Sports Investment om at afvikle sportsbegivenheder i Qatar.

Foruden Brøndby IF – og måske snart PSG – er Arctos Sports Partners involveret i flere andre sportshold i USA, ligesom investeringsfirmaet ejer en del af selskabet bag Liverpool og en aktiepost i Atalanta. 

Læs også: Hvorfor købe aktier i PSG, Liverpool og Brøndby?





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Belgien – Iran

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

Spanien – Saudi-Arabien

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

‘Det største tilbageslag i min karriere’