Hvorfor købe aktier i PSG, Liverpool og Brøndby?

Brøndby-medejers angivelige interesse i at købe en bid af Paris Saint-Germain sætter igen fokus på, hvad det egentlig er, udenlandske investorer vil med opkøb af klubber som Brøndby.



Da det onsdag aften kom frem, at det amerikanske investeringsselskab Arctos Sports Partners vil købe en aktiepost i Paris Saint-Germain, fokuserede udenlandske medier naturligvis på PSG og på det faktum, at Arctos allerede ejer en bid i selskabet bag Liverpool.

Men nyheden dukkede også op hos Tipsbladet og flere andre danske medier, og det hænger først og fremmest sammen med, at Arctos også ejer en del af Brøndby IF som del af den gruppe af investorer, der anført af David Blitzer købte aktiemajoriteten af Jan Bech Andersen i slutningen af 2022.

Og der er god grund til at studse over den mulige handel, mener chefredaktøren på Tipsbladets trykte udgave, Troels Bager Thøgersen.

– Arctos' interesse for en aktiepost i PSG her betyder ikke noget for Brøndby her og nu. Neymar og Messi skal jo ikke til Brøndby, bare fordi en af mange investorer i klubben forsøger at købe sig en mindre procentdel af PSG. 

– Men det er alligevel interessant i forhold til Brøndby, for det rejser igen spørgsmålet om, hvad det helt nøjagtigt er, de nye ejere vil med klubben.

– Arctos ejer allerede en mindre del af det selskab, der ejer Liverpool. Arctos ejer også en aktiepost i Atalanta og i adskillige sportshold i USA. Hvorfor eje en bid af en dansk fodboldklub, der til sammenligning med de andre hold i porteføljen er relativt lille?

– Vi mangler svaret på, hvad Arctos og de andre investorer i Brøndby reelt vil. Er Brøndby en investering, man håber på at sælge videre med profit om et par år? Bliver det til en multiklub-model, hvor spillere, trænere og millioner bliver flyttet mellem klubberne?

(artiklen fortsætter under billedet)

188932

– Har man en sportslig model liggende klar i skuffen, man snart ruller ud, og som er et klart sportsligt plus for Brøndby, ligesom Tom Vernons investering i FC Nordsjælland og Matthew Benhams i FC Midtjylland har været i de to klubber?

– I Brøndby vil man måske sige, at Global Football Holdings allerede fremlagde planen ved overtagelsen i efteråret i form af et lån på over 200 millioner kroner til at løfte klubben på alle områder og med et mål om at spille med om mesterskabet og Europa hvert år. Men dengang sagde man reelt ikke noget, 99 procent af alle nye ejere af sportshold ikke siger.

– Så for at konkludere: Det er jo ikke med Brøndby i tankerne, at Arctos ser nærmere på en PSG-investering, men det rejser igen spørgsmålet om, hvad Global Football Holdings og deres investorer vil med Brøndby og alle deres andre anparter i fodboldklubber og sportshold.

Læs også: BIF's kommende ejer: Vi er stolte og ydmyge

UEFA's præsident Aleksandar Ceferin har i medierne i de seneste måneder antydet, at han og UEFA er ved at se nærmere på en lempelse af reglerne for multiklub-ejerskaber, så det bliver tilladt for klubber med samme ejere at mødes i de europæiske klubturneringer

Qatar, hvor staten og kongefamilien de facto ejer Paris Saint-Germain gennem statsligt kontrollerede selskaber, byder i øjeblikket på Manchester United gennem den unge forretningsmand  Jassim bin Hamad Al Thani, der har tætte forbindelser til staten og kongefamilien.

David Blitzer, der er i front for Global Football Holdings, er sammen med sin investorpartner i Crystal Palace og flere andre sportshold, Josh Harris, blevet sat i forbindelse med et køb af Liverpool, som førnævnte Arctos Sports Partners altså også ejer en mindre del af.





FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner



Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?



Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk



På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback