BIF’s kommende ejer taler: Dette er vores plan

Brøndby IF er på vej til at få ny ejer.



Brøndby IF er ved at få ny ejer og indkalder til pressemøde senere fredag.

Klubbens kommende ejer er Global Football Holdings (forkortet GFH), og her er frontmanden, der udtaler sig på Brøndby IF’s hjemmeside, ikke David Blitzer, men derimod Scott McLachlan. Han har titel af Head of Global Football hos GFH.

På Brøndby IF’s hjemmeside siger han om det kommende ejerskab.

– Først og fremmest er vi stolte og ydmyge over at blive en del af Brøndby IF. Brøndby IF er kendt for at være dybt forankret i sit lokalsamfund, og i vores dialog med Jan og ledelsen, er dette blevet bekræftet igen og igen. Vi er imponerede over det tætte bånd, der eksisterer mellem klubben, fansene og lokalsamfundet.

– Global Football Holdings er dedikeret til at løfte de fodboldklubber, vi involverer os i. Vi ejer og er medejer af tre andre klubber, og jeg respekterer til fulde den skepsis, dette bliver mødt med af visse fans. Derfor er det også vigtigt for os at understrege, at for os er hver klub unik. Hver fodboldklub har sin egen arv, udvikling og miljø. Hver klub har en unik position, som skal respekteres.

– Vores opgave hos GFH er at støtte og bringe ressourcer til at løfte den enkelte klub på den platform, de allerede står på og ikke på bekostning af de andre klubber. Det har vi også gjort meget klart overfor Jan og direktionen allerede fra vores første møde med dem. Derfor glæder vi os også over, at der er udarbejdet et aftaleudkast, hvor vi ønsker at styrke samarbejdet med Fanafdelingen, og hvor det også er nedfældet på papir, at klubnavn, logo og farver ikke kan ændres, ligesom Fanafdelingen naturligvis skal være repræsenteret i klubbens bestyrelse fremadrettet.

– Vi ser Brøndby IF som en klub med en stærk arv som pioner i dansk fodbold; den første fuldtidsprofessionelle klub i Danmark, den første danske klub, der blev børsnoteret, den første og hidtil eneste danske klub, der har nået en europæisk semifinale. Derudover peger klubbernes mange mesterskaber og pokaltitler på en stærkt forankret klub.

– I vores perspektiv er alt det grundlæggende på plads, og næste skridt for Brøndby IF er at sikre, at Brøndby igen spiller med om det danske mesterskab og jagter europæiske gruppespil hver sæson, og her kan vi bidrage med kapital og viden. Vi ved, at det vil kræve tid og tålmodighed, før man vil se forandringerne slå igennem, men vi går altid ind i partnerskaber som dette med Jan med langsigtede mål.

– Helt konkret ønsker vi sammen med Jan og direktionen at sætte fart i eksekveringen af ​​Brøndby IF’s strategi. Sammen med Jan skyder vi derfor op til 220 millioner ind i klubben i form af et lån, som senere skal omdannes til aktier. Her er det bestyrelsen og direktionen som gennem strategien beslutter, hvordan klubben bedst muligt forvalter disse ressourcer, f.eks. igennem opgraderinger af lounger, udvikling af truppen, etc.

– Jeg vil også benytte lejligheden til at sige, at vi har været meget imponeret af Brøndby IF’s direktion og ledelse, som vi har oplevet som ambitiøse, dygtige og passionerede, hvilket er en af ​​grundene til, at vi er så begejstrede for at blive en del af Brøndby IF.

– Vi blander os ikke i den daglige drift, men det vi gør, er at tilbyde støtte og give klubben mulighed for at trække på vores erfaringer og tilbyder adgang til viden, best practice og samarbejder inden for områder som coaching, fysisk præstation, scouting, spillerudvikling, analyser og kommercielle muligheder. Noget af dette kan sikkert komme Brøndby IF til gode, ligesom jeg er overbevist om, at vi også kan lære af Brøndby IF.

Der er pressemøde fredag klokken 13.30 fra Brøndby IF.



Hold da op – den er helt gal

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Dansker fremhæves af stort tysk medie

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

FC København misser denne midtbane-stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Dorgu blev helten for Manchester United

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Eriksen med kontant udmelding

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det har taget røven på Steve Cooper

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Presset Frank: Her er vores store problem

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Forlænger med to Superliga-talenter

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold