Brøndby IF er ved at få ny ejer og indkalder til pressemøde senere fredag.
Klubbens kommende ejer er Global Football Holdings (forkortet GFH), og her er frontmanden, der udtaler sig på Brøndby IF’s hjemmeside, ikke David Blitzer, men derimod Scott McLachlan. Han har titel af Head of Global Football hos GFH.
På Brøndby IF’s hjemmeside siger han om det kommende ejerskab.
– Først og fremmest er vi stolte og ydmyge over at blive en del af Brøndby IF. Brøndby IF er kendt for at være dybt forankret i sit lokalsamfund, og i vores dialog med Jan og ledelsen, er dette blevet bekræftet igen og igen. Vi er imponerede over det tætte bånd, der eksisterer mellem klubben, fansene og lokalsamfundet.
– Global Football Holdings er dedikeret til at løfte de fodboldklubber, vi involverer os i. Vi ejer og er medejer af tre andre klubber, og jeg respekterer til fulde den skepsis, dette bliver mødt med af visse fans. Derfor er det også vigtigt for os at understrege, at for os er hver klub unik. Hver fodboldklub har sin egen arv, udvikling og miljø. Hver klub har en unik position, som skal respekteres.
– Vores opgave hos GFH er at støtte og bringe ressourcer til at løfte den enkelte klub på den platform, de allerede står på og ikke på bekostning af de andre klubber. Det har vi også gjort meget klart overfor Jan og direktionen allerede fra vores første møde med dem. Derfor glæder vi os også over, at der er udarbejdet et aftaleudkast, hvor vi ønsker at styrke samarbejdet med Fanafdelingen, og hvor det også er nedfældet på papir, at klubnavn, logo og farver ikke kan ændres, ligesom Fanafdelingen naturligvis skal være repræsenteret i klubbens bestyrelse fremadrettet.
– Vi ser Brøndby IF som en klub med en stærk arv som pioner i dansk fodbold; den første fuldtidsprofessionelle klub i Danmark, den første danske klub, der blev børsnoteret, den første og hidtil eneste danske klub, der har nået en europæisk semifinale. Derudover peger klubbernes mange mesterskaber og pokaltitler på en stærkt forankret klub.
– I vores perspektiv er alt det grundlæggende på plads, og næste skridt for Brøndby IF er at sikre, at Brøndby igen spiller med om det danske mesterskab og jagter europæiske gruppespil hver sæson, og her kan vi bidrage med kapital og viden. Vi ved, at det vil kræve tid og tålmodighed, før man vil se forandringerne slå igennem, men vi går altid ind i partnerskaber som dette med Jan med langsigtede mål.
– Helt konkret ønsker vi sammen med Jan og direktionen at sætte fart i eksekveringen af Brøndby IF’s strategi. Sammen med Jan skyder vi derfor op til 220 millioner ind i klubben i form af et lån, som senere skal omdannes til aktier. Her er det bestyrelsen og direktionen som gennem strategien beslutter, hvordan klubben bedst muligt forvalter disse ressourcer, f.eks. igennem opgraderinger af lounger, udvikling af truppen, etc.
– Jeg vil også benytte lejligheden til at sige, at vi har været meget imponeret af Brøndby IF’s direktion og ledelse, som vi har oplevet som ambitiøse, dygtige og passionerede, hvilket er en af grundene til, at vi er så begejstrede for at blive en del af Brøndby IF.
– Vi blander os ikke i den daglige drift, men det vi gør, er at tilbyde støtte og give klubben mulighed for at trække på vores erfaringer og tilbyder adgang til viden, best practice og samarbejder inden for områder som coaching, fysisk præstation, scouting, spillerudvikling, analyser og kommercielle muligheder. Noget af dette kan sikkert komme Brøndby IF til gode, ligesom jeg er overbevist om, at vi også kan lære af Brøndby IF.
Der er pressemøde fredag klokken 13.30 fra Brøndby IF.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Brasilien – Japan
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE
