Avis: Brøndby har tjent kassen i Europa

Brøndby, FC Midtjylland, FC København og Randers har nydt særdeles godt af de europæiske gruppespil.



Fire danske hold har gennem efteråret været med i Europa League- og Conference League-gruppespillet, og det har de nydt virkelig godt af.

Det viser en opgørelse, som Ekstra Bladet har lavet forud for torsdagens afsluttende gruppekampe. Her står de fire danske hold til at have tjent tæt på en kvart milliard kroner, og de danske mestre fra Brøndby er naturligvis topscorer i den forstand, at klubben nåede at spille Champions League-kvalifikation. 

Bare det at møde Red Bull Salzburg kastede 37,5 millioner kroner af sig. I alt har Brøndby tjent 92,7 millioner kroner ifølge Ekstra Bladet.

Herefter kommer FC Midtjylland, som har nydt særdeles godt af deltagelsen i Europa League-gruppespillet. 

FC København og Randers kan ikke prale af at have tjent tilnærmelsesvis lige så meget, og ud fra FCK-standarder, er det et klart hak nedad. Der vil dog alligevel være jubel i Randers, for UEFA’s nye turnering Conference League, der er markant nemmere for Superliga-klubberne at kvalificere sig til, har kastet et pænt millionbeløb af sig. Derfor må det også ærgre AGF noget så grusomt, at man i sommer blev slået ud af et nordirsk hold i netop den turnering.

De samlede indtægter vil naturligvis passere en kvart milliard, hvis de danske hold formår at nå længere i turneringerne. Det afgøres torsdag aften. 





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Eriksen spottet – nu er der nyt

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Ingen klausul i FC København-aftale

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Silkeborg IF – FC København

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Midtjylland – AC Horsens



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde