Befaler spillerne at flytte – men vil ikke selv

Steve Bruce er nu kommet med et klart krav til sine spillere i West Bromwich. Et krav, som dog ikke gælder for Bruce selv.



Steve Bruce blev i februar ansat som ny cheftræner i West Bromwich, og efter et par måneder i Championship-klubben er Manchester United-legenden nu kommet med et markant krav til sine spillere. 

Op imod 10 af West Bromwich-spillerne skal således have fundet sig en ny bolig i løbet af de kommende måneder. Steve Bruce vil således ikke længere tolerere, at hans spillere bruger lang tid på at pendle til og fra træning. Fremover skal alle spillerne således bo maksimalt en times kørsel fra West Bromwich' træningsanlæg. 

– Jeg har fortalt det til dem alle sammen. Der, hvor vi kommer til at slutte i tabellen, er ikke godt nok. Jeg har gjort det klart, hvad jeg vil have i næste sæson. En genopbygning af truppen. Og de spillere, der er her, og dem vi henter ind, er nødt til at dedikere sig. Vi har for mange folk, der pendler, og det kan ikke være godt for dem, lyder det således, ifølge The Guardian, fra Steve Bruce.

– Som professionel spiller er det ikke godt for dig. Det har jeg pointeret. Og fremadrettet er det sådan, vi kommer til at se på det. De har været positive overfor ændringen. Jeg tror, at de forstår min holdning til det. 

Ifølge Steve Bruce har det ikke hjulpet holdånden, at '8, 9 eller 10 ligger og kører langt', og cheftræneren peger på, at det samtidig ikke er godt for kroppen. Steve Bruce kommer dog personligt ikke til at flytte, selvom han bor i Chesire, halvanden times kørsel fra West Bromwich. 

– Folk kommer til at smide den i hovedet på mig ved at sige: 'Kommer du så også til at flytte?' Men det er ikke det med samme med os [trænere, red.]. Når vi underskriver en kontrakt, så bliver vi typisk fyret. For spillerne er det svært. Man kan have en lejlighed i området. Men du er nødt til at være her i størstedelen af ugen, lyder det fra Steve Bruce. 

Steve Bruce, der i oktober blev fyret i Newcastle, har ikke haft bragende succes i West Bromwich, der efter nedrykningen fra Premier League aktuelt ligger på en 13. plads i Championship-tabellen. 






Kongen af København!



NYHEDER

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende


Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag



Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag



EKSKLUSIVT

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’


AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?



” Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?



– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever