I lang tid har Andreas Skov Olsen været rygtet væk fra Club Brugge. Ja, faktisk i flere år.
I sommer var Feyenoord på banen, og den danske stjerne ville også gerne selv, men et skifte kom aldrig på plads. Det gjorde det til gengæld – under stor bevågenhed – i dette transfervindue, hvor Andreas Skov Olsen er rykket til Wolfsburg for 105 millioner kroner.
“
Det var sjovt endelig at kunne give hinanden high five, da den var done
Andreas Skov Olsen om “PC’s” årelange jagt på ham
En transfer, der selvsagt glæder hovedpersonen.
– Det føles utrolig godt. Jeg har haft nogle gode første uger og er kommet godt ind i det hele. Når man skifter klub, handler det ikke kun om fodbold, men også om livet, fordi man flytter. Det er gået super fint og smooth, sigerden danske landsholdsspiller i et interview med Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg følte, at Wolfsburg virkelig gerne ville have mig, og Bundesligaen har altid været en drøm for mig. Det gav bare super god mening, at det skulle være nu, og jeg føler, det er et rigtig godt match.
Før hans ankomst i Wolfsburg var landsholdskollegerne Joakim Mæhle og Jonas Wind allerede i klubben. Siden er Mads Roerslev også kommet til. Og for Andreas Skov Olsens vedkommende, var der kontakt med landsmændene før skiftet.
– Ja, der var lidt SMS’er. Da jeg kunne se, hvor det bar henad, ville jeg også gerne lige høre deres (Wind og Mæhles, red.) mening om, hvordan de ser tingene, og hvad deres oplevelse er. De havde heldigvis kun positive ting at sige. Der blev skrevet lidt frem og tilbage, og det endte jo heldigvis godt, siger den storsmilende kantspiller.
Hvad betyder det for dig at have de andre danskere i klubben?
– Det har været utrolig rart. Det gør det lidt nemmere. Man kan snakke sit eget sprog, og de kan sætte en ind i tingene lidt hurtigere, så det har været en kæmpe hjælp. Det er bare utroligt, at vi er endt på samme hold. Fire danskere – altså, hvad er chancen? Det er fedt, og jeg håber, vi får en mega fed tid sammen.
En anden dansker i Wolfsburg er sportschef Peter Christiansen, og for ham har Andreas Skov Olsen i årevis været noget nær en drømmespiller. Da “PC” var i FC København, var der nemlig også konstante rygter om, at han ville hente kantspilleren.
– Ha ha, ja, der har også været en afgørende faktor, at han er her, og jeg håber, vi får et godt samarbejde. Det er sjovt, at det endelig er sket, og at vi nu er i samme klub, og det var da sjovt endelig at give hinanden high five, da det var done, lyder det fra Andreas Skov Olsen med et smil.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Utroligt frustrerende, når man har dårlig sæk og 39 i feber‘
Vejen til den high five var imidlertid fyldt med bump.
Månederne siden det glippede skifte til Feyenoord i sommer, har budt på op- og nedture, og selvom han forlader klubben et fint sted, blev afslutningen i Club Brugge præget af nogle ting.
– Jeg er selvfølgelig ked af, hvordan det hele skulle ende. Der var en masse historier om det ende og det andet, som ikke passede, og som måske efterlod et dårligt aftryk i forhold til hvad jeg ønskede, erkender Andreas Skov Olsen.
Nærmere bestemt var der kort før skiftet en historie om, at danskeren ganske enkelt nægtede at spille. Club Brugge kunne efterfølgende fortælle, at han faktisk var syg, og at der ikke var tale om en strejke.
Og den historie påvirkede Andreas Skov Olsen.
– Det var selvfølgelig utroligt frustrerede, når man ligger med dårlig sæk og 39 i feber, at man så også skal tage hånd om en masse telefonopkald. Det var ikke, som jeg havde håbet, at folk skulle få det indtryk af mig. Jeg har altid passet mit job indtil den sidste dag og haft respekt for Club Brugge. Det var irriterende, at det var den, man gik ud ad døren med. Det var ikke som ønsket, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet og tilføjer om den hårde belgiske presse:
– Jeg synes, nogle af de ting, de skriver, er under al kritik. Men sådan er det bare. Det er en verden, hvor der florerer meget, der ikke passer, men de er gode til at tage det til next level.
– Men jeg vil huske min tid positivt. Vi vandt flere trofæer og er kommet langt i Europa. Jeg vil huske de oplevelser, jeg har haft med fansene og holdkammeraterne. Man skaber venskaber for livet, og det vil jeg tage med mig. Det har været en god ting på mange punkter, men som vi har snakket om, har der været nogle ærgerlige ting.
Nu skal 25-årige Andreas Skov Olsen jagte ny opture, nye trofæer og nye europæiske i Wolfsburg med sine mange danske landsmænd.
LIVE
TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
AVIS
Storklub har taget kontakt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER