Begejstring i danskerklub: ‘Hvad er chancen?’

Andreas Skov Olsen fortæller i et interview med Tipsbladet om skifte til Wolfsburg og slutningen i Club Brugge.



I lang tid har Andreas Skov Olsen været rygtet væk fra Club Brugge. Ja, faktisk i flere år. 

I sommer var Feyenoord på banen, og den danske stjerne ville også gerne selv, men et skifte kom aldrig på plads. Det gjorde det til gengæld – under stor bevågenhed – i dette transfervindue, hvor Andreas Skov Olsen er rykket til Wolfsburg for 105 millioner kroner. 

Det var sjovt endelig at kunne give hinanden high five, da den var done

Andreas Skov Olsen om “PC’s” årelange jagt på ham

En transfer, der selvsagt glæder hovedpersonen. 

– Det føles utrolig godt. Jeg har haft nogle gode første uger og er kommet godt ind i det hele. Når man skifter klub, handler det ikke kun om fodbold, men også om livet, fordi man flytter. Det er gået super fint og smooth, sigerden danske landsholdsspiller i et interview med Tipsbladet og tilføjer: 

Jeg følte, at Wolfsburg virkelig gerne ville have mig, og Bundesligaen har altid været en drøm for mig. Det gav bare super god mening, at det skulle være nu, og jeg føler, det er et rigtig godt match. 

Før hans ankomst i Wolfsburg var landsholdskollegerne Joakim Mæhle og Jonas Wind allerede i klubben. Siden er Mads Roerslev også kommet til. Og for Andreas Skov Olsens vedkommende, var der kontakt med landsmændene før skiftet.  

– Ja, der var lidt SMS’er. Da jeg kunne se, hvor det bar henad, ville jeg også gerne lige høre deres (Wind og Mæhles, red.) mening om, hvordan de ser tingene, og hvad deres oplevelse er. De havde heldigvis kun positive ting at sige. Der blev skrevet lidt frem og tilbage, og det endte jo heldigvis godt, siger den storsmilende kantspiller. 

Hvad betyder det for dig at have de andre danskere i klubben?

– Det har været utrolig rart. Det gør det lidt nemmere. Man kan snakke sit eget sprog, og de kan sætte en ind i tingene lidt hurtigere, så det har været en kæmpe hjælp. Det er bare utroligt, at vi er endt på samme hold. Fire danskere – altså, hvad er chancen? Det er fedt, og jeg håber, vi får en mega fed tid sammen. 

En anden dansker i Wolfsburg er sportschef Peter Christiansen, og for ham har Andreas Skov Olsen i årevis været noget nær en drømmespiller. Da “PC” var i FC København, var der nemlig også konstante rygter om, at han ville hente kantspilleren.

– Ha ha, ja, der har også været en afgørende faktor, at han er her, og jeg håber, vi får et godt samarbejde. Det er sjovt, at det endelig er sket, og at vi nu er i samme klub, og det var da sjovt endelig at give hinanden high five, da det var done, lyder det fra Andreas Skov Olsen med et smil. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Utroligt frustrerende, når man har dårlig sæk og 39 i feber
Vejen til den high five var imidlertid fyldt med bump. 

Månederne siden det glippede skifte til Feyenoord i sommer, har budt på op- og nedture, og selvom han forlader klubben et fint sted, blev afslutningen i Club Brugge præget af nogle ting. 

– Jeg er selvfølgelig ked af, hvordan det hele skulle ende. Der var en masse historier om det ende og det andet, som ikke passede, og som måske efterlod et dårligt aftryk i forhold til hvad jeg ønskede, erkender Andreas Skov Olsen. 

Nærmere bestemt var der kort før skiftet en historie om, at danskeren ganske enkelt nægtede at spille. Club Brugge kunne efterfølgende fortælle, at han faktisk var syg, og at der ikke var tale om en strejke.

Og den historie påvirkede Andreas Skov Olsen. 

– Det var selvfølgelig utroligt frustrerede, når man ligger med dårlig sæk og 39 i feber, at man så også skal tage hånd om en masse telefonopkald. Det var ikke, som jeg havde håbet, at folk skulle få det indtryk af mig. Jeg har altid passet mit job indtil den sidste dag og haft respekt for Club Brugge. Det var irriterende, at det var den, man gik ud ad døren med. Det var ikke som ønsket, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet og tilføjer om den hårde belgiske presse: 

– Jeg synes, nogle af de ting, de skriver, er under al kritik. Men sådan er det bare. Det er en verden, hvor der florerer meget, der ikke passer, men de er gode til at tage det til next level. 

– Men jeg vil huske min tid positivt. Vi vandt flere trofæer og er kommet langt i Europa. Jeg vil huske de oplevelser, jeg har haft med fansene og holdkammeraterne. Man skaber venskaber for livet, og det vil jeg tage med mig. Det har været en god ting på mange punkter, men som vi har snakket om, har der været nogle ærgerlige ting. 

Nu skal 25-årige Andreas Skov Olsen jagte ny opture, nye trofæer og nye europæiske i Wolfsburg med sine mange danske landsmænd.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Overvejer AGF-forlængelse

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Monstersalg: FC København-boss jubler

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Disse to er færdige i Brøndby

Nu er de færdige i Superligaen