I lang tid har Andreas Skov Olsen været rygtet væk fra Club Brugge. Ja, faktisk i flere år.
I sommer var Feyenoord på banen, og den danske stjerne ville også gerne selv, men et skifte kom aldrig på plads. Det gjorde det til gengæld – under stor bevågenhed – i dette transfervindue, hvor Andreas Skov Olsen er rykket til Wolfsburg for 105 millioner kroner.
“
Det var sjovt endelig at kunne give hinanden high five, da den var done
Andreas Skov Olsen om “PC’s” årelange jagt på ham
En transfer, der selvsagt glæder hovedpersonen.
– Det føles utrolig godt. Jeg har haft nogle gode første uger og er kommet godt ind i det hele. Når man skifter klub, handler det ikke kun om fodbold, men også om livet, fordi man flytter. Det er gået super fint og smooth, sigerden danske landsholdsspiller i et interview med Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg følte, at Wolfsburg virkelig gerne ville have mig, og Bundesligaen har altid været en drøm for mig. Det gav bare super god mening, at det skulle være nu, og jeg føler, det er et rigtig godt match.
Før hans ankomst i Wolfsburg var landsholdskollegerne Joakim Mæhle og Jonas Wind allerede i klubben. Siden er Mads Roerslev også kommet til. Og for Andreas Skov Olsens vedkommende, var der kontakt med landsmændene før skiftet.
– Ja, der var lidt SMS’er. Da jeg kunne se, hvor det bar henad, ville jeg også gerne lige høre deres (Wind og Mæhles, red.) mening om, hvordan de ser tingene, og hvad deres oplevelse er. De havde heldigvis kun positive ting at sige. Der blev skrevet lidt frem og tilbage, og det endte jo heldigvis godt, siger den storsmilende kantspiller.
Hvad betyder det for dig at have de andre danskere i klubben?
– Det har været utrolig rart. Det gør det lidt nemmere. Man kan snakke sit eget sprog, og de kan sætte en ind i tingene lidt hurtigere, så det har været en kæmpe hjælp. Det er bare utroligt, at vi er endt på samme hold. Fire danskere – altså, hvad er chancen? Det er fedt, og jeg håber, vi får en mega fed tid sammen.
En anden dansker i Wolfsburg er sportschef Peter Christiansen, og for ham har Andreas Skov Olsen i årevis været noget nær en drømmespiller. Da “PC” var i FC København, var der nemlig også konstante rygter om, at han ville hente kantspilleren.
– Ha ha, ja, der har også været en afgørende faktor, at han er her, og jeg håber, vi får et godt samarbejde. Det er sjovt, at det endelig er sket, og at vi nu er i samme klub, og det var da sjovt endelig at give hinanden high five, da det var done, lyder det fra Andreas Skov Olsen med et smil.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Utroligt frustrerende, når man har dårlig sæk og 39 i feber‘
Vejen til den high five var imidlertid fyldt med bump.
Månederne siden det glippede skifte til Feyenoord i sommer, har budt på op- og nedture, og selvom han forlader klubben et fint sted, blev afslutningen i Club Brugge præget af nogle ting.
– Jeg er selvfølgelig ked af, hvordan det hele skulle ende. Der var en masse historier om det ende og det andet, som ikke passede, og som måske efterlod et dårligt aftryk i forhold til hvad jeg ønskede, erkender Andreas Skov Olsen.
Nærmere bestemt var der kort før skiftet en historie om, at danskeren ganske enkelt nægtede at spille. Club Brugge kunne efterfølgende fortælle, at han faktisk var syg, og at der ikke var tale om en strejke.
Og den historie påvirkede Andreas Skov Olsen.
– Det var selvfølgelig utroligt frustrerede, når man ligger med dårlig sæk og 39 i feber, at man så også skal tage hånd om en masse telefonopkald. Det var ikke, som jeg havde håbet, at folk skulle få det indtryk af mig. Jeg har altid passet mit job indtil den sidste dag og haft respekt for Club Brugge. Det var irriterende, at det var den, man gik ud ad døren med. Det var ikke som ønsket, siger Andreas Skov Olsen til Tipsbladet og tilføjer om den hårde belgiske presse:
– Jeg synes, nogle af de ting, de skriver, er under al kritik. Men sådan er det bare. Det er en verden, hvor der florerer meget, der ikke passer, men de er gode til at tage det til next level.
– Men jeg vil huske min tid positivt. Vi vandt flere trofæer og er kommet langt i Europa. Jeg vil huske de oplevelser, jeg har haft med fansene og holdkammeraterne. Man skaber venskaber for livet, og det vil jeg tage med mig. Det har været en god ting på mange punkter, men som vi har snakket om, har der været nogle ærgerlige ting.
Nu skal 25-årige Andreas Skov Olsen jagte ny opture, nye trofæer og nye europæiske i Wolfsburg med sine mange danske landsmænd.
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER