Bendtner-bog solgt til England: Det har hele tiden været vores mål

Nicklas Bendtner og Rune Skyums bog, ‘Begge sider’, skal udgives af et engelsk forlag. Hovedpersonen håber, den kan være med til at vise, hvordan tilværelsen kan løbe løbsk for unge fodboldspillere.



Nogle mennesker er rollemodeller, fordi de går forrest og viser med eget eksempel, hvordan andre bør gøre. Andre tager den modsatte tilgang og siger: Jeg har begået de her fejl, så lad være med at gøre det samme.

Nicklas Bendtner falder i den sidste kategori, og han håber, at unge fodboldspillere tager ved lære af det, han gjorde forkert. Det siger han selv i forbindelse med, at hans selvbiografi, ‘Begge sider’, nu skal udgives i England.

Læs også:17 markante Bendtner-citater: Om drømme, modenhed og image

Bogen er solgt til et engelsk forlag, oplyser den danske udgiver, Politikens Forlag, i en pressemeddelelse. 

– England er mit andet hjemland, og det har hele tiden været vores mål at få min historie ud på et UK-forlag, som forstår, hvad biografien i virkeligheden handler om. Der er mange mellemregninger i mit tilfælde, men det var i England, at mine store drømme kom på sporet – og i England, at de kørte af sporet igen, siger Nicklas Bendtner.

– Unge fodboldspillere kommer nemt til at leve i en parallelverden, hvor alt løber løbsk, og vi håber, at min fortælling kan være med til at skabe opmærksomhed om de vilkår, som mange talenter uden varsel skal omstille sig til i professionel fodbold. Ikke mindst i England.

Det er forlaget Octopus Books, der kommer til at udgive Bendtner og forfatter Rune Skyums bog, der får titlen ‘Both sides’. Interesserede briter må dog vente lidt med at ile i boghandlerne: Den udkommer først på engelsk til oktober.

Læs også:Bendtner om tiden i Juventus: Jeg tog 10 kilo på






LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Danske klubber scorer millioner på VM

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis