Bendtner-bog solgt til England: Det har hele tiden været vores mål

Nicklas Bendtner og Rune Skyums bog, ‘Begge sider’, skal udgives af et engelsk forlag. Hovedpersonen håber, den kan være med til at vise, hvordan tilværelsen kan løbe løbsk for unge fodboldspillere.



Nogle mennesker er rollemodeller, fordi de går forrest og viser med eget eksempel, hvordan andre bør gøre. Andre tager den modsatte tilgang og siger: Jeg har begået de her fejl, så lad være med at gøre det samme.

Nicklas Bendtner falder i den sidste kategori, og han håber, at unge fodboldspillere tager ved lære af det, han gjorde forkert. Det siger han selv i forbindelse med, at hans selvbiografi, ‘Begge sider’, nu skal udgives i England.

Læs også:17 markante Bendtner-citater: Om drømme, modenhed og image

Bogen er solgt til et engelsk forlag, oplyser den danske udgiver, Politikens Forlag, i en pressemeddelelse. 

– England er mit andet hjemland, og det har hele tiden været vores mål at få min historie ud på et UK-forlag, som forstår, hvad biografien i virkeligheden handler om. Der er mange mellemregninger i mit tilfælde, men det var i England, at mine store drømme kom på sporet – og i England, at de kørte af sporet igen, siger Nicklas Bendtner.

– Unge fodboldspillere kommer nemt til at leve i en parallelverden, hvor alt løber løbsk, og vi håber, at min fortælling kan være med til at skabe opmærksomhed om de vilkår, som mange talenter uden varsel skal omstille sig til i professionel fodbold. Ikke mindst i England.

Det er forlaget Octopus Books, der kommer til at udgive Bendtner og forfatter Rune Skyums bog, der får titlen ‘Both sides’. Interesserede briter må dog vente lidt med at ile i boghandlerne: Den udkommer først på engelsk til oktober.

Læs også:Bendtner om tiden i Juventus: Jeg tog 10 kilo på





Kontant dom over Elyounoussi




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

En sort plet på hans eftermæle



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Henter Mads Junker

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde