Bendtner står over for kærestens fætter i pokalen: Har mødt ham et par gange

Frederik Roepstorff spiller for Hillerød Fodbold og er fætter til Nicklas Bendtners kæreste, Philine Roepstorff. Onsdag aften står de to svigerfætre over for hinanden i Sydbank Pokalen.



Det bliver i familien, når FC København og Hillerød Fodbold i aften mødes i pokalturneringen. I hvert fald for Nicklas Bendtner og Frederik Roepstorffs vedkommende. Sidstnævnte er fætter til førstnævntes kæreste, Philine Roepstorff.

Det bliver en speciel lejlighed, for Frederik og Philine Roepstorff er vokset op sammen, fortæller Hillerød-spilleren, der optræder på midtbanen og dermed næppe kommer til at være Bendtners direkte oppasser.

– Jeg har mødt Bendtner et par gange. Vi er en tæt familie og er vokset op tæt på hinanden. Så det gør det da lidt sjovere, når nu jeg kender ham en smule. Jeg har snakket lidt med Philine om det, og hendes lillebror, som jeg tit er sammen med, siger Frederik Roepstorff ifølge BT.

Det er ikke første gang, han stifter bekendtskab med Superliga-fodbold. Roepstorff fik sin fodboldopdragelse i FC Nordsjælland (dog uden at debutere for førsteholdet), og han skiftede som 17-årig til FC Helsingør. Her fik han en enkelt Superliga-kamp i 2017/18-sæsonen.

Den nu 21-årige Hillerød-spiller har været fast mand for sit hold, siden han kom til klubben i august, så det tyder på, at han starter inde, når FC København kommer forbi. Nicklas Bendtner har også udsigt til at få sin første start for gæsterne.

– Han har trænet fint og haft nogle indhop i Hobro og mod FC Midtjylland, så nu har vi valgt at spille med ham fra start, så han kan få flere kampminutter i benene, sagde manager Ståle Solbakken i går.

Der er kickoff fra Hillerød Stadion klokken 16.30.





Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



LIVE

Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Silkeborg IF – FC København

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Ingen klausul i FC København-aftale

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere