Bendtner står over for kærestens fætter i pokalen: Har mødt ham et par gange

Frederik Roepstorff spiller for Hillerød Fodbold og er fætter til Nicklas Bendtners kæreste, Philine Roepstorff. Onsdag aften står de to svigerfætre over for hinanden i Sydbank Pokalen.



Det bliver i familien, når FC København og Hillerød Fodbold i aften mødes i pokalturneringen. I hvert fald for Nicklas Bendtner og Frederik Roepstorffs vedkommende. Sidstnævnte er fætter til førstnævntes kæreste, Philine Roepstorff.

Det bliver en speciel lejlighed, for Frederik og Philine Roepstorff er vokset op sammen, fortæller Hillerød-spilleren, der optræder på midtbanen og dermed næppe kommer til at være Bendtners direkte oppasser.

– Jeg har mødt Bendtner et par gange. Vi er en tæt familie og er vokset op tæt på hinanden. Så det gør det da lidt sjovere, når nu jeg kender ham en smule. Jeg har snakket lidt med Philine om det, og hendes lillebror, som jeg tit er sammen med, siger Frederik Roepstorff ifølge BT.

Det er ikke første gang, han stifter bekendtskab med Superliga-fodbold. Roepstorff fik sin fodboldopdragelse i FC Nordsjælland (dog uden at debutere for førsteholdet), og han skiftede som 17-årig til FC Helsingør. Her fik han en enkelt Superliga-kamp i 2017/18-sæsonen.

Den nu 21-årige Hillerød-spiller har været fast mand for sit hold, siden han kom til klubben i august, så det tyder på, at han starter inde, når FC København kommer forbi. Nicklas Bendtner har også udsigt til at få sin første start for gæsterne.

– Han har trænet fint og haft nogle indhop i Hobro og mod FC Midtjylland, så nu har vi valgt at spille med ham fra start, så han kan få flere kampminutter i benene, sagde manager Ståle Solbakken i går.

Der er kickoff fra Hillerød Stadion klokken 16.30.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-spiller åben for transfer

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Tjekkiet – Sydafrika

Schweiz – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FCK’s modstander i Conference League

Mexico – Sydkorea