Benjamin Verbic helt ude i kulden

Den tidligere FC København-spiller Benjamin Verbic bliver forsøgt presset ud af sin klub.



Benjamin Verbic’ ophold i græske Panathinaikos er endt på slingrekurs efter ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner.

Han har ikke været bange for at fortælle hvor skabet skal stå, og det er blandt andre gået ud over den tidligere FC København-spiller Benjamin Verbic, der ikke er blevet registreret til klubbens kommende europæiske kampe.

Flere græske medier – herunder Sport24 – skriver, at beslutningen om at afskrive Benjmain Verbic til de kommende Europa-kampe er et tydeligt signal om, at han skal søge nye græsgange denne sommer.

I det tilfælde kan FC København bare ringe, fortalte kantspilleren i et interview med Tipsbladet under sommerens EM-slutrunde.

– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, sagde Benjamin Verbic.

Ud over et sportsligt fravalg af sloveneren, så tjener han ifølge Sport24 tæt på 6,5 millioner kroner om året, og de lønkroner vil Panathinaikos også gerne slippe for at betale.

Benjamin Verbic spillede 69 Superliga-kampe i FCK-trøjen, inden han drog videre til Dynamo Kiev i 2018. I løbet af årene i den ukrainske hovedstad, var han faktisk i dialog med FCK om en retur.

Dengang ville ukrainerne ikke slippe ham, men han endte alligevel med at rykke videre, da Panathinaikos slog kløerne i ham for to år siden. Han har dog ikke rigtigt formået at bide sig fast som en af de foretrukne i offensiven.

Og med ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner ligner det et exit inden transferdeadline midnat den 2. september.
Poll Maker







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Her er FC Københavns pris på William Clem

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

FCK misser landsholdsspiller

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar