Benjamin Verbic helt ude i kulden

Den tidligere FC København-spiller Benjamin Verbic bliver forsøgt presset ud af sin klub.



Benjamin Verbic’ ophold i græske Panathinaikos er endt på slingrekurs efter ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner.

Han har ikke været bange for at fortælle hvor skabet skal stå, og det er blandt andre gået ud over den tidligere FC København-spiller Benjamin Verbic, der ikke er blevet registreret til klubbens kommende europæiske kampe.

Flere græske medier – herunder Sport24 – skriver, at beslutningen om at afskrive Benjmain Verbic til de kommende Europa-kampe er et tydeligt signal om, at han skal søge nye græsgange denne sommer.

I det tilfælde kan FC København bare ringe, fortalte kantspilleren i et interview med Tipsbladet under sommerens EM-slutrunde.

– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, sagde Benjamin Verbic.

Ud over et sportsligt fravalg af sloveneren, så tjener han ifølge Sport24 tæt på 6,5 millioner kroner om året, og de lønkroner vil Panathinaikos også gerne slippe for at betale.

Benjamin Verbic spillede 69 Superliga-kampe i FCK-trøjen, inden han drog videre til Dynamo Kiev i 2018. I løbet af årene i den ukrainske hovedstad, var han faktisk i dialog med FCK om en retur.

Dengang ville ukrainerne ikke slippe ham, men han endte alligevel med at rykke videre, da Panathinaikos slog kløerne i ham for to år siden. Han har dog ikke rigtigt formået at bide sig fast som en af de foretrukne i offensiven.

Og med ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner ligner det et exit inden transferdeadline midnat den 2. september.
Poll Maker





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Kan sikre millioner til AGF