Benjamin Verbic helt ude i kulden

Den tidligere FC København-spiller Benjamin Verbic bliver forsøgt presset ud af sin klub.



Benjamin Verbic’ ophold i græske Panathinaikos er endt på slingrekurs efter ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner.

Han har ikke været bange for at fortælle hvor skabet skal stå, og det er blandt andre gået ud over den tidligere FC København-spiller Benjamin Verbic, der ikke er blevet registreret til klubbens kommende europæiske kampe.

Flere græske medier – herunder Sport24 – skriver, at beslutningen om at afskrive Benjmain Verbic til de kommende Europa-kampe er et tydeligt signal om, at han skal søge nye græsgange denne sommer.

I det tilfælde kan FC København bare ringe, fortalte kantspilleren i et interview med Tipsbladet under sommerens EM-slutrunde.

– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, sagde Benjamin Verbic.

Ud over et sportsligt fravalg af sloveneren, så tjener han ifølge Sport24 tæt på 6,5 millioner kroner om året, og de lønkroner vil Panathinaikos også gerne slippe for at betale.

Benjamin Verbic spillede 69 Superliga-kampe i FCK-trøjen, inden han drog videre til Dynamo Kiev i 2018. I løbet af årene i den ukrainske hovedstad, var han faktisk i dialog med FCK om en retur.

Dengang ville ukrainerne ikke slippe ham, men han endte alligevel med at rykke videre, da Panathinaikos slog kløerne i ham for to år siden. Han har dog ikke rigtigt formået at bide sig fast som en af de foretrukne i offensiven.

Og med ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner ligner det et exit inden transferdeadline midnat den 2. september.
Poll Maker





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Her er danskers millionløn i Lazio

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Forventer klubskifte

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr