Benjamin Verbic’ ophold i græske Panathinaikos er endt på slingrekurs efter ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner.
Han har ikke været bange for at fortælle hvor skabet skal stå, og det er blandt andre gået ud over den tidligere FC København-spiller Benjamin Verbic, der ikke er blevet registreret til klubbens kommende europæiske kampe.
Flere græske medier – herunder Sport24 – skriver, at beslutningen om at afskrive Benjmain Verbic til de kommende Europa-kampe er et tydeligt signal om, at han skal søge nye græsgange denne sommer.
I det tilfælde kan FC København bare ringe, fortalte kantspilleren i et interview med Tipsbladet under sommerens EM-slutrunde.
– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, sagde Benjamin Verbic.
Ud over et sportsligt fravalg af sloveneren, så tjener han ifølge Sport24 tæt på 6,5 millioner kroner om året, og de lønkroner vil Panathinaikos også gerne slippe for at betale.
Benjamin Verbic spillede 69 Superliga-kampe i FCK-trøjen, inden han drog videre til Dynamo Kiev i 2018. I løbet af årene i den ukrainske hovedstad, var han faktisk i dialog med FCK om en retur.
Dengang ville ukrainerne ikke slippe ham, men han endte alligevel med at rykke videre, da Panathinaikos slog kløerne i ham for to år siden. Han har dog ikke rigtigt formået at bide sig fast som en af de foretrukne i offensiven.
Og med ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner ligner det et exit inden transferdeadline midnat den 2. september.
Poll Maker
LIVE
TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
Her kan du se de danske hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
Slipper for stjerne
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
EKSKLUSIVT