Benjamin Verbic’ ophold i græske Panathinaikos er endt på slingrekurs efter ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner.
Han har ikke været bange for at fortælle hvor skabet skal stå, og det er blandt andre gået ud over den tidligere FC København-spiller Benjamin Verbic, der ikke er blevet registreret til klubbens kommende europæiske kampe.
Flere græske medier – herunder Sport24 – skriver, at beslutningen om at afskrive Benjmain Verbic til de kommende Europa-kampe er et tydeligt signal om, at han skal søge nye græsgange denne sommer.
I det tilfælde kan FC København bare ringe, fortalte kantspilleren i et interview med Tipsbladet under sommerens EM-slutrunde.
– Jeg tænker ofte på at vende tilbage til FC København, men i fodbold ved man aldrig, hvad der sker. Hvert transfervindue er uforudsigelig, men selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til min gamle klub, sagde Benjamin Verbic.
Ud over et sportsligt fravalg af sloveneren, så tjener han ifølge Sport24 tæt på 6,5 millioner kroner om året, og de lønkroner vil Panathinaikos også gerne slippe for at betale.
Benjamin Verbic spillede 69 Superliga-kampe i FCK-trøjen, inden han drog videre til Dynamo Kiev i 2018. I løbet af årene i den ukrainske hovedstad, var han faktisk i dialog med FCK om en retur.
Dengang ville ukrainerne ikke slippe ham, men han endte alligevel med at rykke videre, da Panathinaikos slog kløerne i ham for to år siden. Han har dog ikke rigtigt formået at bide sig fast som en af de foretrukne i offensiven.
Og med ansættelsen af Diego Alonso som ny cheftræner ligner det et exit inden transferdeadline midnat den 2. september.
Poll Maker
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
INTERVIEW