Rødglødende præsident – nu reagerer Braithwaite

Gremio er rasende over, at en journalist ifølge dem har delt usande oplysninger om Martin Braithwaite. Nu reagerer danskeren selv på den spegede sag.



Bølgerne går højt i øjeblikket omkring Martin Braithwaite og hans klub Gremio.

Det skyldes, at journalisten Diogo Rossi på sin YouTube-kanal har delt oplysninger om, at Martin Braithwaite skulle have gået til Gremios præsident, Alberto Guerra, for at beklage sig over træningsmetoderne brugt af klubbens træner, Renato Gaúcho.

Nu tager Martin Braithwaite bladet fra munden i den spegede sag.

– Hvis en spiller gør sådan noget, er det mangel på respekt overfor træneren. Jeg aner ikke, hvor det kommer fra. Det passer ikke. Jeg er glad for Renato og har tillid til ham. Vi skal i stedet tage ansvar på banen. Fodbold er simpelt, og vi er i en svær situation, hvor vi skal fortsætte med at bevare fokus, siger danskeren ifølge ESPN.

Han er ikke den eneste, der kalder oplysningerne forkerte.

– Jeg skal passe på, hvad jeg siger. Han (journalisten) er ikke en af jeres kollegaer, da han er ukvalificeret. Han er nok ikke engang blevet født rigtigt, da han må være søn af et sidespring. Ellers siger man ikke noget så dumt, siger Gremio-præsident Alberto Guerra ifølge ESPN og tilføjer:

– Martin har aldrig været på mit kontor, og jeg har ikke talt med ham om det der. Han er meget professionel, og jeg har faktisk ikke set en mere professionel spiller i løbet af min tid her. Vi har talt åbent om alting, men den her nyhed er fuldstændig forkert.

Alberto Guerra fortæller desuden, at han vil appellere sagen til Associação dos Cronistas Esportivos Gaúcho (ACEG), brasiliansk forening for sportsjournalister.

– Jeg appellerer til Aceg om at tage handling, fordi det ikke bør være muligt for nogen at opdigte noget så absurdt. Det er en fuldstændig usand nyhed med ingen basis i sandheden.

ACEG har faktisk besvaret appellen og tager på det kraftigste afstand, da de mener, at udtalelserne fra Gremio indeholder flere trussler og nedlandende vendinger om den pågældendne journalist.

Når ikke 33-årige Martin Braithwaite skal forholde sig til historier uden for banen, kan han glæde sig over en rigtig flot debutsæson i Gremio, hvor han står noteret for otte scoringer i 15 ligakampe.

Alt ånder dog ikke fryd og gammen, da Gremio flirter med nedrykningsstregen med tre spillerunder igen. I skrivende stund er man tre point fra at lande under stregen.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

17 minutter for United – nu skal han til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København