Rødglødende præsident – nu reagerer Braithwaite

Gremio er rasende over, at en journalist ifølge dem har delt usande oplysninger om Martin Braithwaite. Nu reagerer danskeren selv på den spegede sag.



Bølgerne går højt i øjeblikket omkring Martin Braithwaite og hans klub Gremio.

Det skyldes, at journalisten Diogo Rossi på sin YouTube-kanal har delt oplysninger om, at Martin Braithwaite skulle have gået til Gremios præsident, Alberto Guerra, for at beklage sig over træningsmetoderne brugt af klubbens træner, Renato Gaúcho.

Nu tager Martin Braithwaite bladet fra munden i den spegede sag.

– Hvis en spiller gør sådan noget, er det mangel på respekt overfor træneren. Jeg aner ikke, hvor det kommer fra. Det passer ikke. Jeg er glad for Renato og har tillid til ham. Vi skal i stedet tage ansvar på banen. Fodbold er simpelt, og vi er i en svær situation, hvor vi skal fortsætte med at bevare fokus, siger danskeren ifølge ESPN.

Han er ikke den eneste, der kalder oplysningerne forkerte.

– Jeg skal passe på, hvad jeg siger. Han (journalisten) er ikke en af jeres kollegaer, da han er ukvalificeret. Han er nok ikke engang blevet født rigtigt, da han må være søn af et sidespring. Ellers siger man ikke noget så dumt, siger Gremio-præsident Alberto Guerra ifølge ESPN og tilføjer:

– Martin har aldrig været på mit kontor, og jeg har ikke talt med ham om det der. Han er meget professionel, og jeg har faktisk ikke set en mere professionel spiller i løbet af min tid her. Vi har talt åbent om alting, men den her nyhed er fuldstændig forkert.

Alberto Guerra fortæller desuden, at han vil appellere sagen til Associação dos Cronistas Esportivos Gaúcho (ACEG), brasiliansk forening for sportsjournalister.

– Jeg appellerer til Aceg om at tage handling, fordi det ikke bør være muligt for nogen at opdigte noget så absurdt. Det er en fuldstændig usand nyhed med ingen basis i sandheden.

ACEG har faktisk besvaret appellen og tager på det kraftigste afstand, da de mener, at udtalelserne fra Gremio indeholder flere trussler og nedlandende vendinger om den pågældendne journalist.

Når ikke 33-årige Martin Braithwaite skal forholde sig til historier uden for banen, kan han glæde sig over en rigtig flot debutsæson i Gremio, hvor han står noteret for otte scoringer i 15 ligakampe.

Alt ånder dog ikke fryd og gammen, da Gremio flirter med nedrykningsstregen med tre spillerunder igen. I skrivende stund er man tre point fra at lande under stregen.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Ivan Toney klar på choktransfer

Det er aldrig sket før

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Chelsea – Manchester United

OB siger farvel til seks spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby IF – Sønderjyske

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Fremhæver stort Brøndby-talent

Helt vild med Brøndby-profil

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kan koste Brøndby flere millioner

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere