Rødglødende præsident – nu reagerer Braithwaite

Gremio er rasende over, at en journalist ifølge dem har delt usande oplysninger om Martin Braithwaite. Nu reagerer danskeren selv på den spegede sag.



Bølgerne går højt i øjeblikket omkring Martin Braithwaite og hans klub Gremio.

Det skyldes, at journalisten Diogo Rossi på sin YouTube-kanal har delt oplysninger om, at Martin Braithwaite skulle have gået til Gremios præsident, Alberto Guerra, for at beklage sig over træningsmetoderne brugt af klubbens træner, Renato Gaúcho.

Nu tager Martin Braithwaite bladet fra munden i den spegede sag.

– Hvis en spiller gør sådan noget, er det mangel på respekt overfor træneren. Jeg aner ikke, hvor det kommer fra. Det passer ikke. Jeg er glad for Renato og har tillid til ham. Vi skal i stedet tage ansvar på banen. Fodbold er simpelt, og vi er i en svær situation, hvor vi skal fortsætte med at bevare fokus, siger danskeren ifølge ESPN.

Han er ikke den eneste, der kalder oplysningerne forkerte.

– Jeg skal passe på, hvad jeg siger. Han (journalisten) er ikke en af jeres kollegaer, da han er ukvalificeret. Han er nok ikke engang blevet født rigtigt, da han må være søn af et sidespring. Ellers siger man ikke noget så dumt, siger Gremio-præsident Alberto Guerra ifølge ESPN og tilføjer:

– Martin har aldrig været på mit kontor, og jeg har ikke talt med ham om det der. Han er meget professionel, og jeg har faktisk ikke set en mere professionel spiller i løbet af min tid her. Vi har talt åbent om alting, men den her nyhed er fuldstændig forkert.

Alberto Guerra fortæller desuden, at han vil appellere sagen til Associação dos Cronistas Esportivos Gaúcho (ACEG), brasiliansk forening for sportsjournalister.

– Jeg appellerer til Aceg om at tage handling, fordi det ikke bør være muligt for nogen at opdigte noget så absurdt. Det er en fuldstændig usand nyhed med ingen basis i sandheden.

ACEG har faktisk besvaret appellen og tager på det kraftigste afstand, da de mener, at udtalelserne fra Gremio indeholder flere trussler og nedlandende vendinger om den pågældendne journalist.

Når ikke 33-årige Martin Braithwaite skal forholde sig til historier uden for banen, kan han glæde sig over en rigtig flot debutsæson i Gremio, hvor han står noteret for otte scoringer i 15 ligakampe.

Alt ånder dog ikke fryd og gammen, da Gremio flirter med nedrykningsstregen med tre spillerunder igen. I skrivende stund er man tre point fra at lande under stregen.





Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

Nu kan han spille for FC København

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Målkongen Biereth på vild liste

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Medier fælder dom over Dorgu

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Trist melding om Emil Højlund

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

De vil købe FC Midtjylland-profil

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Stor hæder til Suzuki

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Her er Superligaens bedste stadion

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

‘Usandsynlig genopstandelse’

Nordfransk point i Sydfrankrig

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering