Rødglødende præsident – nu reagerer Braithwaite

Gremio er rasende over, at en journalist ifølge dem har delt usande oplysninger om Martin Braithwaite. Nu reagerer danskeren selv på den spegede sag.



Bølgerne går højt i øjeblikket omkring Martin Braithwaite og hans klub Gremio.

Det skyldes, at journalisten Diogo Rossi på sin YouTube-kanal har delt oplysninger om, at Martin Braithwaite skulle have gået til Gremios præsident, Alberto Guerra, for at beklage sig over træningsmetoderne brugt af klubbens træner, Renato Gaúcho.

Nu tager Martin Braithwaite bladet fra munden i den spegede sag.

– Hvis en spiller gør sådan noget, er det mangel på respekt overfor træneren. Jeg aner ikke, hvor det kommer fra. Det passer ikke. Jeg er glad for Renato og har tillid til ham. Vi skal i stedet tage ansvar på banen. Fodbold er simpelt, og vi er i en svær situation, hvor vi skal fortsætte med at bevare fokus, siger danskeren ifølge ESPN.

Han er ikke den eneste, der kalder oplysningerne forkerte.

– Jeg skal passe på, hvad jeg siger. Han (journalisten) er ikke en af jeres kollegaer, da han er ukvalificeret. Han er nok ikke engang blevet født rigtigt, da han må være søn af et sidespring. Ellers siger man ikke noget så dumt, siger Gremio-præsident Alberto Guerra ifølge ESPN og tilføjer:

– Martin har aldrig været på mit kontor, og jeg har ikke talt med ham om det der. Han er meget professionel, og jeg har faktisk ikke set en mere professionel spiller i løbet af min tid her. Vi har talt åbent om alting, men den her nyhed er fuldstændig forkert.

Alberto Guerra fortæller desuden, at han vil appellere sagen til Associação dos Cronistas Esportivos Gaúcho (ACEG), brasiliansk forening for sportsjournalister.

– Jeg appellerer til Aceg om at tage handling, fordi det ikke bør være muligt for nogen at opdigte noget så absurdt. Det er en fuldstændig usand nyhed med ingen basis i sandheden.

ACEG har faktisk besvaret appellen og tager på det kraftigste afstand, da de mener, at udtalelserne fra Gremio indeholder flere trussler og nedlandende vendinger om den pågældendne journalist.

Når ikke 33-årige Martin Braithwaite skal forholde sig til historier uden for banen, kan han glæde sig over en rigtig flot debutsæson i Gremio, hvor han står noteret for otte scoringer i 15 ligakampe.

Alt ånder dog ikke fryd og gammen, da Gremio flirter med nedrykningsstregen med tre spillerunder igen. I skrivende stund er man tre point fra at lande under stregen.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Vild udvikling for FC Københavns chancer



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Brøndby IF – Sønderjyske

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

AGF – Viborg FF

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Silkeborg IF – FC Midtjylland

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Randers FC – FC Fredericia

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Neestrup: ‘Fuck det!’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Tottenham Hotspur – Arsenal

Stort slag for FC København

Alexander Lind revser Superliga-profil

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback