Rødglødende præsident – nu reagerer Braithwaite

Gremio er rasende over, at en journalist ifølge dem har delt usande oplysninger om Martin Braithwaite. Nu reagerer danskeren selv på den spegede sag.



Bølgerne går højt i øjeblikket omkring Martin Braithwaite og hans klub Gremio.

Det skyldes, at journalisten Diogo Rossi på sin YouTube-kanal har delt oplysninger om, at Martin Braithwaite skulle have gået til Gremios præsident, Alberto Guerra, for at beklage sig over træningsmetoderne brugt af klubbens træner, Renato Gaúcho.

Nu tager Martin Braithwaite bladet fra munden i den spegede sag.

– Hvis en spiller gør sådan noget, er det mangel på respekt overfor træneren. Jeg aner ikke, hvor det kommer fra. Det passer ikke. Jeg er glad for Renato og har tillid til ham. Vi skal i stedet tage ansvar på banen. Fodbold er simpelt, og vi er i en svær situation, hvor vi skal fortsætte med at bevare fokus, siger danskeren ifølge ESPN.

Han er ikke den eneste, der kalder oplysningerne forkerte.

– Jeg skal passe på, hvad jeg siger. Han (journalisten) er ikke en af jeres kollegaer, da han er ukvalificeret. Han er nok ikke engang blevet født rigtigt, da han må være søn af et sidespring. Ellers siger man ikke noget så dumt, siger Gremio-præsident Alberto Guerra ifølge ESPN og tilføjer:

– Martin har aldrig været på mit kontor, og jeg har ikke talt med ham om det der. Han er meget professionel, og jeg har faktisk ikke set en mere professionel spiller i løbet af min tid her. Vi har talt åbent om alting, men den her nyhed er fuldstændig forkert.

Alberto Guerra fortæller desuden, at han vil appellere sagen til Associação dos Cronistas Esportivos Gaúcho (ACEG), brasiliansk forening for sportsjournalister.

– Jeg appellerer til Aceg om at tage handling, fordi det ikke bør være muligt for nogen at opdigte noget så absurdt. Det er en fuldstændig usand nyhed med ingen basis i sandheden.

ACEG har faktisk besvaret appellen og tager på det kraftigste afstand, da de mener, at udtalelserne fra Gremio indeholder flere trussler og nedlandende vendinger om den pågældendne journalist.

Når ikke 33-årige Martin Braithwaite skal forholde sig til historier uden for banen, kan han glæde sig over en rigtig flot debutsæson i Gremio, hvor han står noteret for otte scoringer i 15 ligakampe.

Alt ånder dog ikke fryd og gammen, da Gremio flirter med nedrykningsstregen med tre spillerunder igen. I skrivende stund er man tre point fra at lande under stregen.



Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

FC København scorer 16 millioner kroner

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Bekræftet: Færdig

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Belønnes af FC København

FCM taber til AS Roma i Europa League

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne