Bidstrup storroses: Et sindssygt godt køb

Maurits Kjærgaard roser sine danskere kollegaer, som han spår en stor fremtid.



Maurits Kjærgaard har fået dansker-selskab, og det er ikke dårligt selskab. 

I sommer drog Mads Bidstrup til den østrigske storklub på en femårig aftale, og i RB Salzburg er Bidstrup slået til med det samme. 

Danskeren gik direkte i startopstillingen, og Maurits Kjærgaard, der i forvejen spillede i RB Salzburg, kalder købet af Mads Bidstrup for genialt. 

– Han er en sindssygt dygtig fodboldspiller, og han passer virkelig godt ind på vores hold. 

– Det er et sindssygt godt køb, de har lavet sig. Han passer også sindssygt godt ind uden for banen, og jeg ved, at alle de andre ‘boys’ også godt kan lide ham. Det er godt for alle, at han er her. 

– Han er kommet ind på holdet sindssygt hurtigt – så cadeau til ham. Det er virkelig fortjent, for han har spillet fremragende i det første halve år. 

– Han skal nok blive helt sindssygt god, fortæller Maurits Kjærgaard til Tipsbladet. 

De to danskere har det utroligt godt sammen, og venskabet går også længere tilbage end tiden i Østrig. 

– Han er en top fyr, og jeg har kendt ham i længere tid end her i Salzburg, for jeg har spillet sammen med ham på ungdomslandsholdet. 

– Men det er sindssygt godt at have ham her. Det er ikke kun godt for mig, det er også godt for holdet, siger Kjærgaard til Tipsbladet. 

Dansk stortalent træner med
I øjeblikket har Maurits Kjærgaard og Mads Bidstrup fået selskab af endnu en dansker på det østrigske mandskab. 

RB Salzburg har sendt mange spillere afsted til Africa Cup of Nations, og derfor er unge Adam Daghim blevet forfremmet til førsteholdet. 

Maurits Kjærgaard fortæller, at Daghim viser sig flot frem, og at han har en stor fremtid foran sig.

– Han har trænet med et par gange, og han er en super fyr, og jeg har også fulgt ham i Liefering, hvor han har spillet sindssygt godt. 

– Det er også derfor, han er med os nu. Han er ung, men han er god nok, og derfor er han med os her i opstarten. 

– Jeg har fulgt ham i Liefering og i Youth League-kampene, og der har han spillet sindssygt godt og været en af de bærende kræfter. 

– Han har en sindssygt god pakke, som han kan bygge videre på, og så har han en god mentalitet, så han skal bare blive ved. 

– Det er ‘early days’ for ham, men han har et kæmpe potentiale, siger Maurits Kjærgaard. 

18-årige Daghim har i denne sæson repræsenteret søster-holdet FC Liefering, og så har han også scoret adskillige kasser for Salzburgs Youth League-hold.





LIVE

TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Stor ændring i AGF?

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Dansker scorer mod Barcelona

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er den nye Superliga-juvel!