Bidstrup storroses: Et sindssygt godt køb

Maurits Kjærgaard roser sine danskere kollegaer, som han spår en stor fremtid.



Maurits Kjærgaard har fået dansker-selskab, og det er ikke dårligt selskab. 

I sommer drog Mads Bidstrup til den østrigske storklub på en femårig aftale, og i RB Salzburg er Bidstrup slået til med det samme. 

Danskeren gik direkte i startopstillingen, og Maurits Kjærgaard, der i forvejen spillede i RB Salzburg, kalder købet af Mads Bidstrup for genialt. 

– Han er en sindssygt dygtig fodboldspiller, og han passer virkelig godt ind på vores hold. 

– Det er et sindssygt godt køb, de har lavet sig. Han passer også sindssygt godt ind uden for banen, og jeg ved, at alle de andre ‘boys’ også godt kan lide ham. Det er godt for alle, at han er her. 

– Han er kommet ind på holdet sindssygt hurtigt – så cadeau til ham. Det er virkelig fortjent, for han har spillet fremragende i det første halve år. 

– Han skal nok blive helt sindssygt god, fortæller Maurits Kjærgaard til Tipsbladet. 

De to danskere har det utroligt godt sammen, og venskabet går også længere tilbage end tiden i Østrig. 

– Han er en top fyr, og jeg har kendt ham i længere tid end her i Salzburg, for jeg har spillet sammen med ham på ungdomslandsholdet. 

– Men det er sindssygt godt at have ham her. Det er ikke kun godt for mig, det er også godt for holdet, siger Kjærgaard til Tipsbladet. 

Dansk stortalent træner med
I øjeblikket har Maurits Kjærgaard og Mads Bidstrup fået selskab af endnu en dansker på det østrigske mandskab. 

RB Salzburg har sendt mange spillere afsted til Africa Cup of Nations, og derfor er unge Adam Daghim blevet forfremmet til førsteholdet. 

Maurits Kjærgaard fortæller, at Daghim viser sig flot frem, og at han har en stor fremtid foran sig.

– Han har trænet med et par gange, og han er en super fyr, og jeg har også fulgt ham i Liefering, hvor han har spillet sindssygt godt. 

– Det er også derfor, han er med os nu. Han er ung, men han er god nok, og derfor er han med os her i opstarten. 

– Jeg har fulgt ham i Liefering og i Youth League-kampene, og der har han spillet sindssygt godt og været en af de bærende kræfter. 

– Han har en sindssygt god pakke, som han kan bygge videre på, og så har han en god mentalitet, så han skal bare blive ved. 

– Det er ‘early days’ for ham, men han har et kæmpe potentiale, siger Maurits Kjærgaard. 

18-årige Daghim har i denne sæson repræsenteret søster-holdet FC Liefering, og så har han også scoret adskillige kasser for Salzburgs Youth League-hold.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland – AGF

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Positive forhandlinger med Nartey

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er