Maurits Kjærgaard har fået dansker-selskab, og det er ikke dårligt selskab.
I sommer drog Mads Bidstrup til den østrigske storklub på en femårig aftale, og i RB Salzburg er Bidstrup slået til med det samme.
Danskeren gik direkte i startopstillingen, og Maurits Kjærgaard, der i forvejen spillede i RB Salzburg, kalder købet af Mads Bidstrup for genialt.
– Han er en sindssygt dygtig fodboldspiller, og han passer virkelig godt ind på vores hold.
– Det er et sindssygt godt køb, de har lavet sig. Han passer også sindssygt godt ind uden for banen, og jeg ved, at alle de andre ‘boys’ også godt kan lide ham. Det er godt for alle, at han er her.
– Han er kommet ind på holdet sindssygt hurtigt – så cadeau til ham. Det er virkelig fortjent, for han har spillet fremragende i det første halve år.
– Han skal nok blive helt sindssygt god, fortæller Maurits Kjærgaard til Tipsbladet.
De to danskere har det utroligt godt sammen, og venskabet går også længere tilbage end tiden i Østrig.
– Han er en top fyr, og jeg har kendt ham i længere tid end her i Salzburg, for jeg har spillet sammen med ham på ungdomslandsholdet.
– Men det er sindssygt godt at have ham her. Det er ikke kun godt for mig, det er også godt for holdet, siger Kjærgaard til Tipsbladet.
Dansk stortalent træner med
I øjeblikket har Maurits Kjærgaard og Mads Bidstrup fået selskab af endnu en dansker på det østrigske mandskab.
RB Salzburg har sendt mange spillere afsted til Africa Cup of Nations, og derfor er unge Adam Daghim blevet forfremmet til førsteholdet.
Maurits Kjærgaard fortæller, at Daghim viser sig flot frem, og at han har en stor fremtid foran sig.
– Han har trænet med et par gange, og han er en super fyr, og jeg har også fulgt ham i Liefering, hvor han har spillet sindssygt godt.
– Det er også derfor, han er med os nu. Han er ung, men han er god nok, og derfor er han med os her i opstarten.
– Jeg har fulgt ham i Liefering og i Youth League-kampene, og der har han spillet sindssygt godt og været en af de bærende kræfter.
– Han har en sindssygt god pakke, som han kan bygge videre på, og så har han en god mentalitet, så han skal bare blive ved.
– Det er ‘early days’ for ham, men han har et kæmpe potentiale, siger Maurits Kjærgaard.
18-årige Daghim har i denne sæson repræsenteret søster-holdet FC Liefering, og så har han også scoret adskillige kasser for Salzburgs Youth League-hold.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
NYHEDER
Thomas Frank med overraskende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE