BIF-fan var bange: Det var meget ubehageligt

Brøndby-fan Andreas Sklander fortæller til TV 2 Lorry om oplevelsen i torsdags, hvor polske supportere gik amok.



Det skulle have været en dejlig aften for Andreas Sklander og hans 10-årige søn, da de torsdag aften tog til Conference League-kvalifikationskampen mellem Brøndby IF og polske Pogon Szczecin, og spillemæssigt fik de da også, hvad de kunne have drømt om: En sejr på 4-0 og avancement i turneringen.

Men aftenen blev ødelagt af flere polske tilskuere, der pludseligt gik amok og gjorde stadionoplevelsen ubehagelig for mange tilskuere. Og til TV 2 Lorry fortæller Andreas Sklander nu om oplevelsen.

– Jeg har aldrig før været utryg, men det her var meget ubehagelig, forklarer Andreas Sklander til TV 2 Lorry og forklarer senere:

– Det er nærmest en hel tribune, der går fuldstændigt bersærk og er ved at flå hegnene ned og kravler over. De smider ting ned over hegnet og går til angreb på politiet. Det var fuldstændigt skruppelløst.

Sidst i opgøret kunne man på tv-billederne se politiet i kamp med visse polske supportere, der rev og flåede i det hegn, der var sat op foran udebaneafsnittet. To politimænd blev såret i forbindelse med balladen, der fortsatte efter kampen og uden for stadion. 

En polak modtog en straksdom på tre måneders fængsel for at have sparket en politimand, og ifølge Brøndby IF blev der også trukket knive fra nogle polakker. Den del kan Københavns Vestegns Politi dog ikke bekræfte på nuværende tidspunkt.

Andreas Sklander har siden torsadgens kamp brugt en del på at tale med sin 10-årige søn om oplevelsen. Sønnen William fortæller i interviewet med TV 2 Lorry, at “hans ben rystede helt vildt” i forbindelse med volden og balladen i udebaneafsnittet, hvor politiet kæmpede for at holde polakkerne tilbage.

Fredag skrev BIF følgende på sin egen hjemmeside.

– Indtil slutningen af kampen i aftes havde vi haft en rigtig god og gnidningsfri afvikling af opgøret. Tingene tog dog en drejning mod slutningen af opgøret, da de polske fans fik væltet hegnet ind mod banen, hvorefter de maskerede sig og trak knive. De fik også tvunget hegnet mod vores østlige tribune op. Både vores kontrollører og politiet skal have stor ros for deres indsats for at få holdt de polske uromagere på deres afsnit, fortæller sikkerhedschef Mickel Lauritzen og fortsætter:

– Efter kampen eskalerede urolighederne udenfor stadion, hvor de polske fans også fik væltet et hegn og tiltvunget sig adgang fra deres parkeringsafsnit til det offentlige område bag udebaneafsnittet og kom i kamp mod politiet og angreb fredelige Brøndby-fans. Dette reagerede andre Brøndby-fans på, hvilket ikke gjorde situationen bedre. Det var en svær situation, som dog blev afviklet til sidst på baggrund af et godt arbejde fra politiet og vores egne kontrollører. Og specielt vores egne kontrollører vil jeg gerne rose ekstra. Mange af dem er frivillige, og alligevel stiller de sig i vejen for angribende mennesker med knive for at beskytte vores egne fans på de tilstødende afsnit. Det kan man kun have den største respekt for.

Pogon Szczecin har på sin hjemmeside skrevet, at man – grundet de ubehageligheder, der fandt sted mod Brøndby IF – vil invitere børn gratis til fodbold til den kommende kamp, hvor der vil være gratis popcorn.

Brøndby IF møder næste gang Silkeborg IF – det er en udekamp søndag aften. Efterfølgende venter en hjemmekamp mod FC Basel torsdag i 3. runde af Conference League-kvalifikationen.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby IF – FC Fredericia

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Danske klubber vil have ham

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

FC København-handling går verden rundt 

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-træner forlænger kontrakten

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Endelig er der godt nyt!

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr