BIF-sponsor vil mere end smykker

KasiGroup, der også er Brøndbys hovedsponsor, tjener millioner på at sælge Pandora-smykker til det tyske marked. Nu flytter KasiGroup det hele Tyskland, men millionaftalen med Brøndby IF bliver ikke berørt, lover ejeren.



1. juli indgik KasiGroup en rekordstor sponsoraftale med Brøndby IF. Virksomheden tjener millioner på at sælge smykker fra den danske smykkevirksomhed Pandora på det tyske marked. Nu rykker direktør Jesper Nielsen hele molevitten til Tyskland.

Sidste år indbragte Pandora-smykkerne KasiGroup et resultat på 30,4 millioner kroner i sidste halvår af 2007, og omsatte for ikke mindre end 221,7 millioner kroner. For 2007/2008 er målet 650 millioner kroner i omsætning og 200 millioner i overskud. Men nu skal forretningen til Tyskland.

– Vi har lidt problemer med at få serviceret vores kunder derfra, hvor vi er i dag. Vi er den største udbyder i segmentet dernede og den førende spiller, og det giver os hele tiden problemer, at vi ligger i Danmark og ikke i Tyskland, siger administrerende direktør i KasiGroup, Jesper Nielsen til business.dk.

Men smykker er ikke det eneste, der skal være i porteføljen fremover.

– Jeg har erhvervet mig rettighederne til det mest lovende brand i verden, lyder det fra Jesper Nielsen, der dog endnu ikke ønsker at løfte sløret for, hvilket varemærke der er tale om. Dog vil han gerne fortælle at der er tale om et amerikanske brand i stil med Guess og Ed Hardy, samt at det pågældende brand ”omsætter for 700 millioner dollars på hjemmemarkedet i USA:

– Det er et livestylebrand, hvor der ligger urer, smykker, tasker, lingeri – alt muligt, og Kasi kommer til at stå for eksponeringen alle andre steder end i USA,” siger Jesper Nielsen, der altså beholder de nuværende lokaler i Brøndby med henblik på at have dem fyldt igen inden længe.

Direktøren fastholder overfor business.dk, at sponsoraftalen med superligaklubben Brøndby, der med et tre-cifret millionbeløb over fem år er en af de største i dansk idræt, ikke bliver berørt af flytningen.



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

– Lange forhandlinger med FC København

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brentford har gjort det igen

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Bach Bak i svime over Uhre

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af