BIF-sponsor vil mere end smykker

KasiGroup, der også er Brøndbys hovedsponsor, tjener millioner på at sælge Pandora-smykker til det tyske marked. Nu flytter KasiGroup det hele Tyskland, men millionaftalen med Brøndby IF bliver ikke berørt, lover ejeren.



1. juli indgik KasiGroup en rekordstor sponsoraftale med Brøndby IF. Virksomheden tjener millioner på at sælge smykker fra den danske smykkevirksomhed Pandora på det tyske marked. Nu rykker direktør Jesper Nielsen hele molevitten til Tyskland.

Sidste år indbragte Pandora-smykkerne KasiGroup et resultat på 30,4 millioner kroner i sidste halvår af 2007, og omsatte for ikke mindre end 221,7 millioner kroner. For 2007/2008 er målet 650 millioner kroner i omsætning og 200 millioner i overskud. Men nu skal forretningen til Tyskland.

– Vi har lidt problemer med at få serviceret vores kunder derfra, hvor vi er i dag. Vi er den største udbyder i segmentet dernede og den førende spiller, og det giver os hele tiden problemer, at vi ligger i Danmark og ikke i Tyskland, siger administrerende direktør i KasiGroup, Jesper Nielsen til business.dk.

Men smykker er ikke det eneste, der skal være i porteføljen fremover.

– Jeg har erhvervet mig rettighederne til det mest lovende brand i verden, lyder det fra Jesper Nielsen, der dog endnu ikke ønsker at løfte sløret for, hvilket varemærke der er tale om. Dog vil han gerne fortælle at der er tale om et amerikanske brand i stil med Guess og Ed Hardy, samt at det pågældende brand ”omsætter for 700 millioner dollars på hjemmemarkedet i USA:

– Det er et livestylebrand, hvor der ligger urer, smykker, tasker, lingeri – alt muligt, og Kasi kommer til at stå for eksponeringen alle andre steder end i USA,” siger Jesper Nielsen, der altså beholder de nuværende lokaler i Brøndby med henblik på at have dem fyldt igen inden længe.

Direktøren fastholder overfor business.dk, at sponsoraftalen med superligaklubben Brøndby, der med et tre-cifret millionbeløb over fem år er en af de største i dansk idræt, ikke bliver berørt af flytningen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Positive forhandlinger med Nartey

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Viborg FF – Brøndby IF

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

FC København – OB

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes