Bittert for Coca-Cola: Ronaldo fjernede cola-flasker fra pressemøde

Cristiano Ronaldo er ikke den store cola-drikker, og i optakten til tirsdagens EM-opgør mod Ungarn valgte den portugisiske superstjerne derfor at fjerne to colaflasker, inden han indledte sit pressemøde.



Coca-Cola er en af EM-slutrundens store sponsorer, og den amerikanske virksomhed havde da også sørget for at få placeret to colaflasker foran Cristiano Ronaldo, da den portugisiske superstjerne mandag deltog i et pressemøde. 

Uheldigvis for Coca-Cola kastede Ronaldo dog straks et skævt blik på cola-flaskerne, da han satte sig ned. Ronaldo, der er kendt for at have en ekstraordinært sund livesstil, fjernede herefter colaflaskerne. 

Efter at have fjernet colaflaskerne greb Cristiano Ronaldo så fat i en vandflaske, som han holdt frem foran journalisterne: ‘Drik vand’, lød meldingen herefter fra portugiseren. 

Irriteret over sønnikes hang til chips og cola
Ifølge The Sun spiser Cristiano Ronaldo seks måltider om dagen, som så til gengæld er af en mindre størrelse. Portugiserens diæt indeholder angiveligt alt fra blæksprutte til sværdfisk. Tidligere på året erkendte Juventus-stjernen desuden, at han godt kan blive irriteret, når han ser sin søn, Cristiano Jr., indtage usunde ting.

– Vi må se, om min søn bliver en stor fodboldspiller. Nogle gange drikker han cola og spiser chips. Og det irriterer mig, hvilket han godt ved. Nogle gange siger jeg til min søn, at han skal tage en dukkert i koldt vand, efter at han har løbet på løbebåndet. Og så siger han: ‘Far, det er så koldt’. Men det er okay. Han er kun 10 år, lød det dengang fra Cristiano Ronaldo. 

Cristiano Ronaldos sunde livsstil inkluderer blandt andet kryoterapi, svømning og masser af søvn. Læs mere om superstjernens sundhedstricks her

Du kan se episoden, hvor Cristiano Ronaldo flyttede cola-flaskerne, i afspilleren i toppen af artiklen.





Brøndby IF og Feyenoord er i dialog




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Her er Jonas Winds nye klub



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Kolding køber stor profil

‘Han ryger 100 procent!’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Frankrig – Sverige

USA – Bosnien-Hercegovina

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Zorniger fremhæver transfervindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!