Fra skuffelse til stor succes.
Den tidligere Randers-spiller Simon Graves har haft noget af et år.
Danskeren startede året i Syditalien for Palermo, hvor han var skuffet over spilletiden i den italienske klub.
I efteråret har han været lejet ud til hollandske Zwolle, og nu er der kommet helt andre boller på suppen.
– Jeg synes, at det går godt. Jeg tog på leje for at spille en masse fodbold og få en lidt større rolle på et hold. Det er lykkedes fornuftigt, synes jeg.
– Jeg har fået spillet en masse, når jeg ikke har været ude med skade. Jeg føler også, at jeg har fået en vigtig rolle på holdet.
– Jeg er kommet godt ind i klubben og omklædningsrummet. Det har været rigtig tilfredsstillende, må jeg sige, fortæller Simon Graves i et interview med Tipsbladet.
25-årige Graves er kun på lån i den hollandske klub, men alligevel har Zwolle givet ham noget af en tillidserklæring.
– I de to sidste kamp var vores normale anfører (Younes Namli, red.) ude, og så var nogle af vores vice-anførere på bænken.
– Så var jeg åbenbart den næste i køen. Jeg var anfører i et par kampe, og det er et fedt skulderklap at få allerede efter en otte-ni kampe som lånespiller, at de stoler så meget på mig.
Hvad var din reaktion, da du fik anførerbindet?
– Jeg var overrasket. Jeg havde ikke lige regnet med det. Der er nogle andre på holdet, der har været her i længere tid og spillet lidt flere kampe for klubben. Træneren sagde, at jeg skulle have det, og jeg blev overrasket og glad.
– Det ændrer ikke det store for mig, om jeg spiller med anførerbindet. Jeg prøver at gøre de samme ting og tage det samme ansvar. Om jeg har anførerbindet på eller ej, betyder ikke det store for mig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Uvis fremtid
Graves står noteret for ti kampe i Æresdivisionen dette efterår, og han lægger ikke skjul på, at han nyder at være i klubben.
Håber du, at Zwolle vil købe dig?
– Ja, det er noget, som man tænker over. Det kan godt være interessant. Det er helt sikkert noget, som jeg er positiv omkring. Hvordan og hvorledes prøver jeg ikke at tænke for meget over. Der er et halvt år til, at der skal tages en beslutning.
– Jeg prøver at holde mit fokus på at præstere godt og vinde kampe, så kommer det andet på et andet tidspunkt. Det lader jeg mest min agent tage sig af.
Har du fået nogle indikationer fra klubben?
– Jeg har hørt noget endnu fra klubben, så jeg har ingen idé om det. Jeg tror, at de afventer og ser, hvordan det går. Der er flere ting, der skal passe ind økonomisk mellem mig og klubben samt Palermo. Der er mange ting, der skal gå op i en højere enhed.
Men det må da være positivt, at du har fået anførerbindet?
– Ja, der kan man måske godt lede ud fra, at de synes, at jeg har gjort det godt og har en vigtig rolle på holdet, så jo, det kan man måske godt lede lidt ud fra. Det er svært at sige.
Danskeren vil dog ikke helt afvise, at han vender retur til Palermo. Zwolle har dog en købsoption på danskeren.
– Det er svært at sige. Der kan ske så mange ting indtil næste sæson og sommer. Det vil jeg ikke udelukke, men det er ikke noget, der er 100 procent sikkert.
– Det kommer an på så mange ting. Det kan jeg ikke sige så meget om på nuværende tidspunkt, afslutter Simon Graves til Tipsbladet.
I sommeren 2024 tog Graves fra Randers FC til Palermo, og danskeren har kontrakt med klubben indtil sommeren 2027.
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Farzam: En gave for FC København
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Tilbage efter lang pause
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN