Bo Henriksen griner ad konkurrents kritik: God jul

En modspiller har kritiseret Bo Henriksen for at komme med en "arrogant" kommentar - men den kritik tager den danske FC Zürich-træner med ophøjet ro.



Bo Henriksen er ikke typen, der lægger fingre imellem eller er bleg for at sige sin mening, når han taler. Og det har nu bragt ham i smule stormvejr i Schweiz, hvor FC Zürich-danskeren af en modstander anklages for at være kommet med en “arrogant” udtalelse.

Forud for lørdagens kamp mod St. Gallen udtalte Bo Henriksen således følgende i et interview med FC Zürichs egen hjemmeside ifølge Blick:

– St. Gallen kan ikke lide at spille mod os. De ændrer altid deres system 15 gange, fordi de ikke kan kontrollere os. Jeg er ret sikker på, at vi får et godt resultat, fordi vi ved, hvad vi skal gøre taktisk mod deres bevidst kaotiske spil. Det bliver en halv hjemmekamp for os. 2.500 FC Zürich-fans kommer. Jeg tror aldrig, at St. Gallen nogensinde har skullet spille foran så mange udefans, på trods af deres mange hjemmesejre.

Kampen endte ikke med at blive helt den succes, som Bo Henriksen forudså. St. Gallen besejrede således FC Zürich med 1-0. 

Og efter kampen gjorde St. Gallens anfører, Lukas Görtler, det klart, at han ikke var stor fan af Bo Henriksens kommentarer før kampen.

– Jeg så interviewet og lagde det med det samme i holdets gruppechat. Jeg fandt det en smule arrogant. Men det er op til ham, hvordan han vil gribe det an. Jeg mener ikke, at nogen af de ting, han nævnte, faktisk skete. Så vi er de fortjente vindere, og alt er fint, siger Lukas Görtler ifølge Blick.

– God jul!
Tipsbladet har siden været i kontakt med Bo Henriksen, der søndag er landet i Danmark og desuden ser frem til at skulle have medisterpølse til aften, og den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-boss tager ganske let på kritikken. 

– Hvis det falder ham for brystet, at jeg fortæller sandheden, er det bare morsomt, fortæller Bo Henriksen med et grin til Tipsbladet og tilføjer:

– St. Gallen har en meget sød og dygtig træner, og jeg kan huske, at det på et tidspunkt faldt ham for brystet, at jeg kaldte en fodboldkamp for en “krig”. Det var han fortørnet over for et år siden. Det var meget synd for ham.

– Det er det samme her. At de altid skifter taktikken, er jo bare fakta. Jeg fortæller bare sandheden. Og hvis det er arrogant, er det skræmmende, havde jeg nær sagt. Så bliver det jo vanskeligt at kommunikere.

– Og sandheden er jo også, at der var 2.500 FC Zürich-fans på deres stadion, og det tror jeg aldrig, at der har været før, uden at jeg ved det. Hvis de har kunnet bruge mine ord til noget, er det fint for dem. De vinder en fuldt fortjent sejr i går. Det kan man ikke tage fra dem. At de så bruger energi på det her, undrer mig ikke med forhistorien, men jeg ønsker dem da en god jul og håber, at de får noget andet at bruge deres energi på. De fleste, der kender mig, vil vide, at jeg ikke er specielt arrogant. 

Bo Henriksen og FC Zürich overvintrer på en tredjeplads i den schweiziske liga, to point efter St. Gallen og syv point efter topholdet Young Boys. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Emre Mor færdig

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg

Tottenham jagter choktransfer

Randers FC – Vejle Boldklub

– Det var virkelig pinligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’