Problemerne i Fremad Amager har de seneste måneder været ganske velbeskrevet her på Tipsbladet.
Manglende betalinger til en lang række kreditorer, som endte i at klubben erklærede sig insolvent, og uro på de indre linjer har præget amarkanerne, der er en del af nedrykningsspillet i 2. division.
Nu er der så på ny ugler i mosen i den stormombruste klub.
Mere præcist er det klubbens ejer, Lars Hein, der i en dugfrisk tingbogsattest, som Tipsbladet er i besiddelse af, hæfter for tre ting i sin bolig. Et pantebrev, et ejerpantebrev og noget mere iøjnefaldende et udlæg på 83.586.843, der er tinglyst af Skattestyrelsen.
Og hvad pokker betyder det så, hvis et almindeligt menneske skal kunne forstå det?
– Det vil sige, at Skattestyrelsen får en sikring i hans ejendom. På den måde får panthaverne og udlægshaverne deres penge først ved et salg af boligen, siger Nikolaj Linneballe, partner i Knop & Co Advokater og medlem af Advokatrådet, til Tipsbladet.
Lars Hein ejer og har ejet Fremad Amager siden oktober sidste år gennem selskabet Salescorp Denmark. Men i udgangspunktet får en personlig gæld på lidt over 83,5 millioner kroner ikke konsekvenser for driften af Fremad Amager.
Det kan det dog ende med, fortæller Nikolaj Linneballe.
– Ejerskabet af Fremad Amager kan blive påvirket af, at han kan blive tvunget til at sælge sine aktiver for at dække gælden til Skat. Hvis Skat siger, at de 83,5 millioner kroner skal betales, så må man jo se på, hvad han ejer for at kunne dække den gæld.
Og her har Lars Hein eksempelvis Salescorp, der er selskabet bag Fremad Amager, som vil kunne ende i et tvangssalg, hvis Skat indkræver beløbet på 83.586.843.

Lars Hein maner til ro
Tipsbladet har været i kontakt med Lars Hein, der i et skriftligt svar maner til besindighed, da Skat ifølge ham har begået en fejl.
– Jeg kan afsløre, at det bestemt ikke er nogen rar situation. Ligesom flere selskaber oplever for tiden, som man kan læse om i landets medier, handler dette om en sag med Skat, som har truffet en meget hurtig og fejlagtig afgørelse.
– Vi har arbejdet hårdt og har indleveret et større dokumentationssæt, som også viser, at tallet, som vi desværre nok ender med at måtte betale, er en brøkdel af det, som skat i første omgang har antaget. For eksempel har Skat besluttet, at vores kreditnotaer i selskabet er en indkomst for mig personligt, som jeg derfor beskattes af – bare for at fortælle niveauet og hvor vanvittigt, det er.
Lars Hein vil ikke komme nærmere ind på, hvorfor Skat har taget et udlæg på lidt over 83,5 millioner i hans ejendom, men han slår fast, at beløbet ifølge ham bør være markant lavere end det, der står oplyst i tingbogsattesten.
– At beløbet ikke ender i nul skyldes blandt andet, at man er gået langt tilbage, og at bilagsdokumentationen ikke har været mulig at fremskaffe 100 procent. Men det er helt, helt, helt andre og lavere beløb (som Lars Hein mener, at han skylder, red.). Vi har en fin dialog med Skat herom skal siges.
Lige nu afventer Lars Hein en tilbagemelding fra Skat på det materiale, som han har indsendt. Indtil da fortsætter ambitionerne og planerne med Fremad Amager, som de hele tiden har gjort.
– Planen er uændret omkring, at Fremad Amager som fortsat ud fra vores plan i starten af 2025 bliver helt gældfri. Vi har haft det hårdt under overtagelsen, som forventeligt var en investering på fem millioner kroner. Vi skulle blot redde klubben, og efterfølgende ville 80 procent blive overtaget af andre tæt knyttet til klubben.
– Det er endt et helt andet sted på langt over 30 millioner kroner, som man også kan udlede af regnskaberne. Heldigvis har vi dog betalt en masse kreditorer deres penge inklusiv Skat, hvor Fremad Amager havde oparbejdet en gæld på over 6,5 millioner, som nu er reduceret med cirka 85 procent.
Lars Hein forsikrer, at omkostningerne frem mod 1. juli vil falde yderligere. Adskillelsen fra akademiet AC Amager Academy, som træder i kraft 1. juli, får også indvirkning på det. Driften af AC Amager Academy stod Fremad Amager for, men fra 1. juli bliver det Boldklubben Fremad Amager og B1908, som sammen står for at køre det videre.

Udfordringer flere steder
Allerede tilbage i januar kunne Tipsbladet fortælle, at Fremad Amager havde udeståender til en lang række kreditorer. Det talte tidligere ansatte, som minimum én dansk klub og manglende betaling af agenthonorarer – beløb på flere 100.000 kroner.
Gælden betød, at klubben erklærede sig insolvent og siden mistede retten til at indgå kontrakter med nye spillere. Et påbud der fortsat gælder ifølge Divisionsforeningens hjemmeside.
Siden har Tipsbladet også afsløret, hvordan en kreditor har startet processen omkring en konkursbegæring, alt imens uroen har hersket på de indre linjer med en spillertrup, der har været stærkt utilfreds med cheftræner, Carit Falchs, arbejdsgang.
Efter et ildebefindene i sit hjem er Carit Falch nu sygemeldt, og ind er i stedet kommet Christian Iversen som hans midlertidige afløser. Den ansættelse er heller ikke sket uden virak.
Christian Iversen ejer nemlig den ene halvdel af agentfirmaet NextStep Sports Management, mens han gennem et andet selskab, JCR Holding, ejer 49 procent af den svenske klub AFC Eskilstuna, som han iøvrigt også er administrerende direktør i.
Ifølge hovedpersonen selv overtræder han dog ikke nogle af gældende regler på området, selvom det læner sig op af en interessekonflikt. Det har han dog afvist overfor Bold.
– Hvis jeg nu havde haft en agentlicens, kunne det være, at det kunne åbne op for et andet regelsæt, men i og med at jeg laver konsulentarbejde for virksomheder, er det ikke et problem, og det har UEFA heldigvis bekræftet over for mig. Og ellers havde jeg selvfølgelig ændret det.
Fremad Amager er en del af nedrykningsspillet i 2. division, som man topper med 29 point, efter man i weekenden sejrede over FA 2000.
LIVE
TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
