Braithwaite hyldes: Har gjort indkøb af hollandsk stjerne overflødigt

Martin Braithwaite bliver rost til skyerne i den spanske avis Mundo Deportivo.



Martin Braithwaite har nettet tre gange i Barcelonas seneste to kampe, og ovenpå søndagens 4-0-sejr over Osasuna bliver danskeren hyldet i den Barcelona-baserede avis Mundo Deportivo

– Martin Braithwaites store bedrift er ikke, at han har scoret i de få minutter, han har spillet. Heller ikke, at han har ramt netmaskerne to kampe i træk, hvor han startede inde i begge. Hans store bedrift er, at han på banen har givet svaret på, om det er højst nødvendigt at hente hollandske Memphis Depay til januar, for penge, som Barça ikke har. Især fordi hollænderen ikke er centerforward ligesom Braithwaite, skriver Mundo Deportivo således. 

Flot målsnit
Mundo Deportivo peger på, at Martin Braithwaite har præsteret under svære vilkår. 

– Rollen som 9’er ikke for alle. Man skal træne meget. Og hans tal i denne sæson siger alt. Han har scoret i de to kampe, hvor han er startet inde. Han har scoret tre gange på 196 minutter, hvilket svarer til et mål hvert 65. minut. 

– Der er tale om et scoringsgennemsnit, som ville trække store overskrifter, hvis der var tale om en af de andre offensive stjerner. På ingen tid er danskeren pludseligt blevet holdets fjerde-målfarligste spiller, efter Ansu Fati, Messi og Griezmann, selvom han har fået langt færre chancer. Og han leverede også en assist i Champions League. 

Mundo Deportivo peger, Martin Braithwaite blot scorede et enkelt mål i sin første halvsæson i Barcelona.

– Det var mod Mallorca den 13. juni. For 19 kampe siden. Siden har angriberen måttet finde sig i nyheder lækket fra klubben om, at hans navn indgår i transferplanerne, først i sommer og nu igen til vinter. Han arbejder på Ciutat Esportiva (Barcelonas træningsanlæg, red.), og også derhjemme, overbevist om, at han har en rolle på holdet. Han har nu scoret sit første mål på Camp Nou. En skam, at det blev uden tilskuere. 





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa