Braithwaite til Barcelona: Her er 10 af historiens mærkeligste danske transfers

Tipsbladet.dk gennemgår 10 af historiens mest overraskende danske klubskifter.



Nogle tog et stort spring op i karrieren, nogle et skridt ned, og andre endte i et fjernt hjørne af fodboldens verden. Fælles for dem alle er, at deres klubskifter var overraskende.

I anledning af, at Martin Braithwaite er blevet FC Barcelona-spiller i dag, ser tipsbladet.dk tilbage på nogle af historiens mest overraskende danske klubskifter. Fodboldgudernes veje er uransaglige, så vi kunne have udvalgt dobbelt så mange, men vi fokuserer på 10.

Der følger her.

Allan Simonsen
FC Barcelona – Charlton Athletic, 1982

Spurven fra Vejle vandt Ballon d’Or i 1977 og scorede i Barcelonas finalesejr i Pokalvindernes Europa Cup få måneder tidligere. Han var 29 år og stadig på toppen, men da Diego Maradona kom til, var der ikke plads til alle udlændingene i klubben, så Simonsen søgte væk. Afslog tilbud fra Real Madrid og Tottenham for at spille i den engelske 2. division.

Ronnie Ekelund
OB – Barcelona, 1992

Brøndby-spilleren imponerede for U21-landsholdet under OL i Barcelona i sommeren ’92, og samme år hentede byens store fodboldklub ham.

Ekelund stod i skyggen af Michael Laudrup, Hristo Stoichkov og Romário, der både sad tungt på de offensive pladser, og som fyldte holdets udlændingekvote op. Fik kun én kamp for førsteholdet.

Michael Laudrup
Real Madrid – Vissel Kobe, 1996

Selv om Laudrup var fyldt 32 år, skiftede han til Japan kun ét år, efter han havde ført Real Madrid til det spanske mesterskab. Vissel Kobe spillede desuden i den næstbedste række.

At Laudrup langt fra var færdig understreges af, at han året efter vendte tilbage til Europa og scorede 11 mål i 21 kampe for Ajax’ hollandske mesterhold. Vandt også pokalturneringen i karrierens sidste sæson.

Jørgen Nielsen
Hvidovre IF – Liverpool, 1997

Målmanden havde netop spillet sin første sæson i Superligaen med Hvidovre, da han i en alder af 26 år kom til Liverpool. Der stod han i skyggen af den engelske landsholdsmålmand David James.

Skulle have haft debut i 1999, da en anden målmand, Sander Westerveld, blev udvist. Men Liverpool havde brugt alle udskiftninger, så Nielsen måtte aflevere sin trøje til holdkammeraten Steve Staunton, der gik i mål efter det røde kort.

Thomas Gravesen
Everton – Real Madrid, 2005

Real Madrid var toppen af sin Galacticos-periode efter indkøb af Luis Figo, Zinedine Zidane, Ronaldo, David Beckham og Michael Owen. Samme sommer, som Gravesen kom til, hentede klubben Robinho og Sergio Ramos.

Danskeren skulle desuden udfylde hullet, som Claude Makélélé havde efterladt på den defensive midtbane to år tidligere, men var fejlscoutet til den rolle.

Christian Keller
Viborg FF – Torino og Lazio, 2005

Keller havde kontraktudløb i Viborg og skiftede til Serie A-oprykkerne Torino. Men efter et par træningskampe stod det klart, at holdet ikke fik lov til at rykke op alligevel på grund af sin økonomi. Så samme sommer skiftede Keller videre til Lazio.

Rom-klubbens mesterhold fra 2000 var på retræte, men havde trods alt vundet Coppa Italia og spillet Champions League i 2003/04.

Mike Tullberg
AGF – Reggina, 2007

Hans saksesparksmål på Brøndby Stadion sikrede ikke bare AGF en mindeværdig sejr. Det sikrede også Tullberg et skifte til Serie A-klubben Reggina for 7,5 millioner kroner.

AGF havde ellers hentet ham bare halvandet år tidligere i Danmarksserie-klubben Grenaa IF.

Anders Lindegaard
Aalesund – Manchester United, 2010

Målmanden havde spillet 77 førsteholdskampe i en alder af 25 år, og han havde ikke optrådt på højere niveau end Superligaen, den norske Tippeliga og nogle indledende runder i Europa League-kvalifikationen. Men Sir Alex Ferguson havde set noget i danskeren, der blev konkurrent til David de Gea.

Nicklas Bendtner
Nottingham Forest – Rosenborg, 2017

Niveauet, viste det sig, passede fint. Men Bendtner havde et cv, en selvforståelse og en status som dansk fodbolds mest profilerede navn gennem mange år, der gjorde et skifte til norsk fodbold utænkeligt, før det skete.

Rezan Corlu
Brøndby IF – AS Roma, 2017

Han havde bare spillet 11 kampe for Brøndby IF, da AS Roma hentede ham i sommeren for snart tre år siden. Corlu fik også kun 17 kampe for ungdomsholdet, før han skiftede tilbage til Danmark på en lejeaftale med Lyngby Boldklub.

Alle fotos: Getty Images



Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

‘De har problemer med os’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’