Nogle tog et stort spring op i karrieren, nogle et skridt ned, og andre endte i et fjernt hjørne af fodboldens verden. Fælles for dem alle er, at deres klubskifter var overraskende.
I anledning af, at Martin Braithwaite er blevet FC Barcelona-spiller i dag, ser tipsbladet.dk tilbage på nogle af historiens mest overraskende danske klubskifter. Fodboldgudernes veje er uransaglige, så vi kunne have udvalgt dobbelt så mange, men vi fokuserer på 10.
Der følger her.
Allan Simonsen
FC Barcelona – Charlton Athletic, 1982
Spurven fra Vejle vandt Ballon d’Or i 1977 og scorede i Barcelonas finalesejr i Pokalvindernes Europa Cup få måneder tidligere. Han var 29 år og stadig på toppen, men da Diego Maradona kom til, var der ikke plads til alle udlændingene i klubben, så Simonsen søgte væk. Afslog tilbud fra Real Madrid og Tottenham for at spille i den engelske 2. division.
Ronnie Ekelund
OB – Barcelona, 1992
Brøndby-spilleren imponerede for U21-landsholdet under OL i Barcelona i sommeren ’92, og samme år hentede byens store fodboldklub ham.
Ekelund stod i skyggen af Michael Laudrup, Hristo Stoichkov og Romário, der både sad tungt på de offensive pladser, og som fyldte holdets udlændingekvote op. Fik kun én kamp for førsteholdet.
Michael Laudrup
Real Madrid – Vissel Kobe, 1996
Selv om Laudrup var fyldt 32 år, skiftede han til Japan kun ét år, efter han havde ført Real Madrid til det spanske mesterskab. Vissel Kobe spillede desuden i den næstbedste række.
At Laudrup langt fra var færdig understreges af, at han året efter vendte tilbage til Europa og scorede 11 mål i 21 kampe for Ajax’ hollandske mesterhold. Vandt også pokalturneringen i karrierens sidste sæson.
Jørgen Nielsen
Hvidovre IF – Liverpool, 1997
Målmanden havde netop spillet sin første sæson i Superligaen med Hvidovre, da han i en alder af 26 år kom til Liverpool. Der stod han i skyggen af den engelske landsholdsmålmand David James.
Skulle have haft debut i 1999, da en anden målmand, Sander Westerveld, blev udvist. Men Liverpool havde brugt alle udskiftninger, så Nielsen måtte aflevere sin trøje til holdkammeraten Steve Staunton, der gik i mål efter det røde kort.
Thomas Gravesen
Everton – Real Madrid, 2005
Real Madrid var toppen af sin Galacticos-periode efter indkøb af Luis Figo, Zinedine Zidane, Ronaldo, David Beckham og Michael Owen. Samme sommer, som Gravesen kom til, hentede klubben Robinho og Sergio Ramos.
Danskeren skulle desuden udfylde hullet, som Claude Makélélé havde efterladt på den defensive midtbane to år tidligere, men var fejlscoutet til den rolle.
Christian Keller
Viborg FF – Torino og Lazio, 2005
Keller havde kontraktudløb i Viborg og skiftede til Serie A-oprykkerne Torino. Men efter et par træningskampe stod det klart, at holdet ikke fik lov til at rykke op alligevel på grund af sin økonomi. Så samme sommer skiftede Keller videre til Lazio.
Rom-klubbens mesterhold fra 2000 var på retræte, men havde trods alt vundet Coppa Italia og spillet Champions League i 2003/04.
Mike Tullberg
AGF – Reggina, 2007
Hans saksesparksmål på Brøndby Stadion sikrede ikke bare AGF en mindeværdig sejr. Det sikrede også Tullberg et skifte til Serie A-klubben Reggina for 7,5 millioner kroner.
AGF havde ellers hentet ham bare halvandet år tidligere i Danmarksserie-klubben Grenaa IF.
Anders Lindegaard
Aalesund – Manchester United, 2010
Målmanden havde spillet 77 førsteholdskampe i en alder af 25 år, og han havde ikke optrådt på højere niveau end Superligaen, den norske Tippeliga og nogle indledende runder i Europa League-kvalifikationen. Men Sir Alex Ferguson havde set noget i danskeren, der blev konkurrent til David de Gea.
Nicklas Bendtner
Nottingham Forest – Rosenborg, 2017
Niveauet, viste det sig, passede fint. Men Bendtner havde et cv, en selvforståelse og en status som dansk fodbolds mest profilerede navn gennem mange år, der gjorde et skifte til norsk fodbold utænkeligt, før det skete.
Rezan Corlu
Brøndby IF – AS Roma, 2017
Han havde bare spillet 11 kampe for Brøndby IF, da AS Roma hentede ham i sommeren for snart tre år siden. Corlu fik også kun 17 kampe for ungdomsholdet, før han skiftede tilbage til Danmark på en lejeaftale med Lyngby Boldklub.
Alle fotos: Getty Images
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
Er han Superligaens bedste træner?
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
Var i gang med at planlægge sine fridage
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
Fyret efter forfærdelig stime
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
AGF-styrmand er ude resten af 2025
Brian Riemer tvunget til ændring
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
NYHEDER
