Braithwaite udpeger den sjoveste spiller i Barça-truppen

Martin Braithwaite har givet et indblik i tilværelsen i Barcelona, hvor den danske landsholdsangriber blandt andet peger på, at sidste års lockdown faktisk kom på et tidspunkt, der passede ham perfekt.



Martin Braithwaite overraskede alt og alle sidste år, da danskeren foretog et chokskifte fra Leganés til Barcelona, hvor den tidligere Esbjerg-spiller blandt andet er blevet holdkammerat med den seksdobbelte Ballon d’Or-vinder Lionel Messi. 

Braithwaite spiller således sammen med nogle af verdens bedste fodboldspillere nu, og den danske landsholdsangriber er derfor også med i Barcelona-truppens WhatsApp-gruppe. Og i et interview med mediet Eight by Eight er Braithwaite blevet spurgt, hvad Barcelona-spillerne egentlig deler med hinanden i denne gruppe.

– Jeg tror, at vi bare deler den samme slags ting, som enhver anden gruppe af kollegaer eller venner gør. Memes og jokes og den slags ting. Hvem er den sjoveste spiller? Jeg vil nok pege på Antoine Griezmann, men vi har mange sjove spillere. Det er godt at kunne dele tilfældige ting, der foregår udenfor banen, for det holder atmosfæren afslappet, lød svaret fra Martin Braithwaite. 

Nedlukning kom på et fint tidspunkt
Martin Braithwaite rykkede til Barcelona få uger før, at coronapandemien for alvor tog fat i Spanien, og den danske landsholdsspiller har derfor stadig til gode at opleve byen til fulde. 

– Min yngste søn blev født under den første lockdown her i byen. Det var rimeligt utroligt at have fri i to måneder, så jeg virkeligt kunne nyde den tid. Jeg har stadig ikke haft muligheden for at opleve byen i fulde omdrejninger, men jeg ser frem til det. 

Ifølge den spanske avis Sport er Martin Braithwaite dog en af 10 spillere, som Barcelona vil forsøge at sælge til sommer





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Stort drama: Brasilien er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Frankrig – Sverige

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tyskland – Paraguay