Det gik ikke som ønsket i Suwon Bluewings, AGF, OFI Crete eller Castellon for Sebastian Grønning – men siden skiftet til FC Ingolstadt for et års tid siden har danskeren været på én lang optur.
En optur, der nu betyder, at den danske bomber senest fra sommer skal tørne ud for Hertha Berlin. Et skifte, Tipsbladet søndag formiddag har kunnet afsløre.
27 mål i 41 kampe er det blevet til for Sebastian Grønning i Ingolstadt, og det taler sit tydelige sprog.
Og dykker man et spadestik dybere i tallene, bliver det endnu mere imponerende.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I ligaregi har Sebastian Grønning nemlig spillet 1905 minutter for Ingolstadt, og her er det blevet til 21 mål og tre assister, altså 24 målinvolveringer. Det svarer til, at han har været involveret i mere end ét mål pr. kamp for klubben.
Ja, faktisk har han været involveret i et mål for hver 80 (!) minutter han har været på banen i 3. Liga for Ingolstadt.
Mere målfarlig har Sebastian Grønning aldrig været. Da han i 2020/21-sæsonen var med til at spille Viborg op i Superligaen, leverede angriberen imponerende 23 mål og otte assister i 30 kampe 1. division, men dengang var han involveret i et mål for hver 82 minutter på banen.
Og der er flere imponerende tal bag Sebastian Grønnings optur. Ifølge FotMob er han den angriber i 3. Liga med flest vundne luftdueller, mens han også blander sig i toppen, når det kommer til bolderobringer, blokeringer, vundne dueller og vundne frispark.
Alt sammen har hjulpet Ingolstadt til en fornem sjetteplads i 3. Liga, hvor de søndag skal i aktion igen.
Nu skal den tidligere Superliga-profil forsøge at fortsætte den optur i Hertha Berlin – senest fra næste sæson.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS