Brandvarme Zlatan: Jeg er som Benjamin Button

Zlatan Ibrahimovic er i flyvende form i disse dage, og svenskeren slår fast, at han på ingen måde føler sig tynget af sin alder.



Det var ikke alle, der var overbeviste, da AC Milan i januar valgte at hente den 38-årige Zlatan Ibrahimovic tilbage til klubben.

Men svenskeren har i den grad lukket munden på sine kritikere. I de seneste tre Serie A-kampe har Zlatan Ibrahimovic således leveret fire fuldtræffere. Dermed er veteranen oppe på ni mål i 17 Serie A-kampe, siden skiftet i januar.

Er kun lige begyndt
Efter onsdagens 4-1-sejr over Sampdoria, hvor Zlatan Ibrahimovic blev noteret for to mål og en assist, var svenskeren da også i tophumør. Svenskeren sammenlignede således sig selv med hovedpersonen i Hollywood-filmen ‘Benjamin Buttons forunderlige liv’, der bliver født gammel og derefter bliver yngre og yngre. 

– Folk siger til mig, at jeg er gammel og træt. Men jeg er kun lige begyndt at varme op! Jeg er ligesom Benjamin Button, bortset fra, at jeg altid har været ung, aldrig gammel, lød det ifølge Milan TV fra Zlatan Ibrahimovic. 

– Jeg mener, at alle her har den rette mentalitet foran målet nu. Jeg ved, at man er nødt til at slå til, når der opstår en chance i Serie A. Man er nødt til at udnytte muligheden og lukke kampen.

Hylder cheftræner
Der har været stor tvivl om Zlatan Ibrahimovic’ fremtid, men der har været vedholdende rygter om, at klubbens forlængelse med cheftræner Stefano Pioli har overbevist Ibrahimovic om at fortsætte i Milano-klubben.

– Jeg kan kun sige positive ting om Pioli. Jeg er glad på hans vegne, for han har leveret et fortræffeligt stykke arbejde. Han blev ved med at klø på, uden at kende sin fremtid. Så han har helt sikkert fortjent sin nye kontrakt. 

– Når du arbejder hårdt, så vil det altid komme dig til gode. Så jeg er virkelig glad på hans vegne. Holdet tror på ham, og jeg respekterer ham. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg

Jordan – Argentina