Viktor Fischer stopper karrieren

Viktor Fischer har indstillet sin professionelle karriere.



Viktor Fischer er færdig med fodbold i en alder af 29 år. 

Den danske fløjspiller har valgt at lægge støvlerne på hylden efter en turbulent tid de seneste år. Det meddeler hans nu tidligere klub Royal Antwerp på sin officielle hjemmeside.

Karrierestoppet skyldes ifølge den belgiske klub en langvarig skade. Hvad den skade indebærer, meldes der intet om. 

Det er ifølge Royal Antwerp Viktor Fischers eget ønske at stoppe karrieren. Han har selv anmodet om, at hans kontrakt er blevet revet over. Dermed er hans lejeophold i svenske AIK, som var meget skuffende, også et overstået kapitel.

Som bare 17-årig skiftede Viktor Fischer fra FC Midtjylland til AFC Ajax, hvor han etablerede sig som en særdeles spændende spiller. Her nåede han at være involveret i 51 scoringer i 111 kampe. 

Det var dog i tiden i FC København herhjemme, at han for alvor funklede. I alt spillede han 120 kampe for FCK med 29 mål og hele 44 oplæg som resultat heraf. I 2021 blev han solgt til Royal Antwerp. 

Siden starten af året har han været udlejet til AIK i Sverige, men her blev det blot til 12 kampe. På bagkant af karrierestoppet har AIK's sportschef Thomas Berntsen sat nogle ord på lejemålet. 

– Viktor har i sin tid i klubben bidraget så godt, han nu kunne, men skader efter en lang karriere gør, at han ikke har kunnet være med og bidrage på den måde, som vi alle har ønsket. Begge parter mener derfor, at det i den nuværende situation er bedst at afslutte samarbejdet, og vi ønsker Viktor alt det bedste i fremtiden, siger han. 

Viktor Fischer fyldte 29 år tidligere på måneden, og han står noteret for 21 landskampe for det danske A-landshold.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Hårdt angreb på DBU-boss

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Højlund slutter sæsonen med bravour

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Topboss sviner Barça til

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til