Viktor Fischer er færdig med fodbold i en alder af 29 år.
Den danske fløjspiller har valgt at lægge støvlerne på hylden efter en turbulent tid de seneste år. Det meddeler hans nu tidligere klub Royal Antwerp på sin officielle hjemmeside.
Karrierestoppet skyldes ifølge den belgiske klub en langvarig skade. Hvad den skade indebærer, meldes der intet om.
Det er ifølge Royal Antwerp Viktor Fischers eget ønske at stoppe karrieren. Han har selv anmodet om, at hans kontrakt er blevet revet over. Dermed er hans lejeophold i svenske AIK, som var meget skuffende, også et overstået kapitel.
Som bare 17-årig skiftede Viktor Fischer fra FC Midtjylland til AFC Ajax, hvor han etablerede sig som en særdeles spændende spiller. Her nåede han at være involveret i 51 scoringer i 111 kampe.
Det var dog i tiden i FC København herhjemme, at han for alvor funklede. I alt spillede han 120 kampe for FCK med 29 mål og hele 44 oplæg som resultat heraf. I 2021 blev han solgt til Royal Antwerp.
Siden starten af året har han været udlejet til AIK i Sverige, men her blev det blot til 12 kampe. På bagkant af karrierestoppet har AIK's sportschef Thomas Berntsen sat nogle ord på lejemålet.
– Viktor har i sin tid i klubben bidraget så godt, han nu kunne, men skader efter en lang karriere gør, at han ikke har kunnet være med og bidrage på den måde, som vi alle har ønsket. Begge parter mener derfor, at det i den nuværende situation er bedst at afslutte samarbejdet, og vi ønsker Viktor alt det bedste i fremtiden, siger han.
Viktor Fischer fyldte 29 år tidligere på måneden, og han står noteret for 21 landskampe for det danske A-landshold.
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER