Viktor Fischer stopper karrieren

Viktor Fischer har indstillet sin professionelle karriere.



Viktor Fischer er færdig med fodbold i en alder af 29 år. 

Den danske fløjspiller har valgt at lægge støvlerne på hylden efter en turbulent tid de seneste år. Det meddeler hans nu tidligere klub Royal Antwerp på sin officielle hjemmeside.

Karrierestoppet skyldes ifølge den belgiske klub en langvarig skade. Hvad den skade indebærer, meldes der intet om. 

Det er ifølge Royal Antwerp Viktor Fischers eget ønske at stoppe karrieren. Han har selv anmodet om, at hans kontrakt er blevet revet over. Dermed er hans lejeophold i svenske AIK, som var meget skuffende, også et overstået kapitel.

Som bare 17-årig skiftede Viktor Fischer fra FC Midtjylland til AFC Ajax, hvor han etablerede sig som en særdeles spændende spiller. Her nåede han at være involveret i 51 scoringer i 111 kampe. 

Det var dog i tiden i FC København herhjemme, at han for alvor funklede. I alt spillede han 120 kampe for FCK med 29 mål og hele 44 oplæg som resultat heraf. I 2021 blev han solgt til Royal Antwerp. 

Siden starten af året har han været udlejet til AIK i Sverige, men her blev det blot til 12 kampe. På bagkant af karrierestoppet har AIK's sportschef Thomas Berntsen sat nogle ord på lejemålet. 

– Viktor har i sin tid i klubben bidraget så godt, han nu kunne, men skader efter en lang karriere gør, at han ikke har kunnet være med og bidrage på den måde, som vi alle har ønsket. Begge parter mener derfor, at det i den nuværende situation er bedst at afslutte samarbejdet, og vi ønsker Viktor alt det bedste i fremtiden, siger han. 

Viktor Fischer fyldte 29 år tidligere på måneden, og han står noteret for 21 landskampe for det danske A-landshold.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

De jagter Henrik Meister

Sådan kommer Danmark til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer