‘En perfekt storm’.
Sådan beskrev The Guardian forleden sagen om Crystal Palace, der er ude i et trekantdrama af dimensioner.
Det handler om multiklub-ejerskaber og kvalifikation til Europa League og Conference League.
Og selv om Brøndby allerede har været i lodtrækning til anden kvalrunde i Conference League, kan klubben ifølge et andet anerkendt britisk medie stadig blive hevet ind i sagen.
Slagsmål med UEFA
Al balladen skyldes i første omgang, at den amerikanske forretningsmand John Textor ejer aktiemajoriteten i Lyon og 43 procent af Crystal Palace.
Begge klubber skal i Europa League, men det må de umiddelbart ikke ifølge UEFA’s forbud mod, at klubber med samme ejer mødes.
John Textor spiller også en hovedrolle i Superligaens største transfer nogensinde – læs mere her
Det forsøger John Textor og Crystal Palace at omgå ved at sælge Textors 43 procent til Woody Johnson, der ejer New York Jets i NFL og er Donald Trumps tidligere ambassadør i London.

Det køb er bekræftet og går igennem senere på sommeren til et milliardbeløb.
Men det bryder med UEFA’s tilsyneladende klare regel om, at multiklub-ejerskaber skulle fikse deres ejerskaber ved at afhænde aktier og kontrollerende indflydelse senest 1. marts.
Altså den regel, der kostede Silkeborg IF‘s søsterklub Drogheda United pladsen i Conference League-kvalifikationen i sidste uge.
Den dom, stadfæstet af sportsdomstolen CAS, er UEFA ifølge The Guardian og The Times fuldt bevidst om og kan få svært ved at komme udenom.
Og så kan der ifølge The Times opstå et nyt problem for Crystal Palace, nemlig mellem den engelske klub og Brøndby IF.
For mens John Textor og Palace altså er i clinch med ejerskabet af Lyon, kan Palace og en af de andre storaktionærer, David Blitzer, komme i clinch med Brøndby, da Blitzer som bekendt er i front for Brøndbys hovedaktionær GFH.
GFH ejer lige over 50 procent af aktierne i Brøndby, og om der er en sag omkring Crystal Palace og Brøndby IF vil blive afgjort af, om UEFA’s Club Financial Control Body vurderer, om David Blitzer har operationel kontrol med Crystal Palace og Brøndby IF eller ej.
UEFA har på Tipsbladets spørgsmål om Brøndbys position meddelt, at man melder ud til rette tid.
Og slagsmål med Nottingham Forest
Sagen bliver endnu mere speget af, at en anden Premier League-klub blander sig.
Det er Nottingham Forest, der i modsætning til Lyon, Crystal Palace og Brøndby IF, såvel som Silkeborg IF og Drogheda United, fik afklaret deres egen multiklub-sag før deadline 1. marts.
Her fik Forests ejer Evangelos Marinakis og hans folk styr på ejerskabet af Premier League-klubben og Marinakis’ mangeårige ejerskab af Olympiakos.
Ifølge The Times og The Guardian står Forest klar til at hive UEFA i sportsdomstolen CAS, hvis ikke UEFA rykker Crystal Palace ned i Conference League, og samtidig sender Nottingham-klubben op fra Conference League til Europa League.

Her spiller UEFA og CAS’ dom i sagen med Silkeborg og Drogheda ind.
Den sag kan Forest potentielt bruge til at beskylde UEFA for forskelsbehandling.
Når UEFA har straffet Drogheda for Trivela Groups ejerskab af klubben og Silkeborg, kan det blive svært ikke også at straffe Crystal Palace.
For yderligere at mudre situationen kan UEFA og de øvrige involverede klubber blive reddet af, at Lyon tirsdag aften blev tvangsnedrykket af det franske licensudvalg DNCG for økonomiske problemer.
Den dom kan Lyon appellere, men ryger traditionsklubben i Ligue 2, slipper Crystal Palace for nedrykning til Conference League.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADETS DOM