Byttede trøje med Maradona: Et helt vanvittigt minde

Brian Laudrup fortæller om et minde tilbage fra 1987, hvor han som 17-årig mødte Diego Maradona og endte med at bytte trøje med den legendariske argentiner.



Lige siden Diego Maradonas død onsdag eftermiddag har fodboldverdenen været ramt af en form for choktilstand, og i det efterfølgende døgn er det væltet frem med reaktioner og historier fra nær og fjern.

Onsdag aften fortalte Michael Laudrup blandt andet om et møde med Diego Maradona i italiensk fodbold, og torsdag fortæller Brian Laudrup så også om sit første møde med den måske bedste fodboldspiller nogensinde.

Det var i 1987 – blot et år efter Argentinas VM-triumf i Mexico – hvor Maradona skulle spille en all-star kamp i Saudi Arabien mod Brøndby med en kun 17-årig Brian Laudrup på holdet.

Maradona kendte Michael Laudrup, og den unge Brøndby-spiller blev derfor kaldt op på argentineres hotelværelse efter kampen, hvor verdensmesteren ønskede at møde ham.

– Vi kommer derop, og der er livvagter, og vi bliver kropsvisiteret. Og så kommer man ind, og så kommer den her lille magiske mand mig i møde og omfavner mig og niver mig i kinderne. Og jeg kan overhovedet ikke forstå, hvad han siger, fordi han snakker kun spansk.

– Vi ender med at bytte trøje, og det er jo et helt vanvittigt minde. Jeg tror, at der gik lang tid før jeg forstod, hvad det var, jeg havde oplevet. Og jeg har stadigvæk hans trøje, fortæller Brian Laudrup i Europa League-optakten på 6’eren.

Diego Maradona blev 60 år gammel.

Se Brian Laudrup fortælle hele historien i videoen over artiklen.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Michael Carrick bliver i Manchester United

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Manchester City bekræfter

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus