Cheftræner hylder dansk målmand efter fornem start

Peter Vindahl har fået en god start i Sparta Prag, og cheftræner Brian Priske fortæller i et interview med Tipsbladet, at klubben allerede sidste sommer kiggede på ham.



25-årige Peter Vindahl skal frem til næste sommer vogte buret for tjekkiske Sparta Prag, da han er skiftet til klubben på en lejeaftale fra AZ Alkmaar.

Den danske målmand er hurtigt blevet cheftræner Prian Priskes foretrukne mand mellem stængerne, og han står allerede noteret for ni kampe.

Tipsbladet har talt med Brian Priske, som roser den tidligere FC Nordsjælland-spiller til skyerne.

– Peter har haft en god start, som vi havde forventet. Vi lægger ikke skjul på, at vi har høje forventninger til ham. Vi kiggede allerede på ham sidste sommer. Vi ved, hvad han kan, og vi tror på, vi kan være med til at skubbe ham yderligere, men vi synes allerede nu, at han har stået nogle gode kampe og haft en god indflydelse på holdet, så det har været super fedt.

– Det har virket til at være simpelt at få ham integreret i truppen. Han har været omstillingsparat.

– Som udgangspunkt er der et hierarki, men det kan hurtigt ændre sig, og derfor skal man passe på med at pege på nogen som førstemålmand. Men der er ingen tvivl om, at vi hentede Peter med det formål, at han skulle forstærke holdet, og derfor skal han også stå

– Han har vist et højt niveau kontinuerligt i de kampe, han har spillet, så det er op til ham at fastholde det niveau. Han bliver presset bagfra af vores tjekkiske målmand, så der er et sundt miljø på den post.

Sparta Prag blev som bekendt slået ud af FC København i Champions League-kvalifikationen, men formåede at sikre sig Europa League-fodbold efter en flot samlet sejr over Dinamo Zagreb.

Hvad fylder mest, glæden over at have sikret sig Europa League eller skuffelsen over at have misset Champions League?

– Jeg er nok typen, der fokuserer mest på det positive. Jeg prøver så vidt muligt ikke at hænge for meget fast i fortiden, og hvad der kunne have været sket. Jeg tager det med i evaluering, i forberedelse og erfaringer, som jeg gør mig omkring spillet som eksempelvis mod FC København, men selve skuffelsen over resultatet prøver jeg ofte at få til at fylde mindre.

– Så det er helt sikkert glæden over at være med i Europa League.

Sparta Prag er i gruppe med Real Betis, Aris Limassol og Rangers.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

DR Congo – Uzbekistan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Uruguay – Spanien

Norge – Frankrig

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

New Zealand – Belgien

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag