Chelsea henter både far og søn

16-årige Morten Nielsen får kontrakt i London-klubben, der samtidig ansætter Benny Nielsen som scout



Chelsea nøjes ikke med at hente FC Københavns 16-årige Morten Nielsen på en tre-årig kontrakt. Man tager også faderen med i købet.

Således er tidligere landsholdsspiller Benny Nielsen blevet tilbudt tre-årig ansættelse som international scout for den engelske storklub. Benny Nielsen forlader dermed sit job som direktør i agentfirmaet Scandinavian Sport Management Aps og flytter til London for at kunne støtte sønnens karriere på nærmeste hold.

Chelsea og FC København blev tidligere på ugen enige om betingelserne for Morten Nielsens skifte til London-klubben, og torsdag var angrebstalentet sammen med faderen i London for at få de personlige forhold i aftalen på plads. Lørdag er Morten Nielsen hjemme igen for at slutte sig til U/17-landsholdet, der rejser til internordisk turnering på Færøerne.

“Jeg glæder mig helt vildt til at starte i Chelsea,” siger Morten Nielsen, der har det godt med at forældrene følger med, så han ikke bliver helt alene i den store by.

Det glæder også Morten Nielsen at Chelsea for nylig skrev kontrakt med en anden dansker, Per Weinrauch, som han kommer til at træne og spille sammen med. Planen er at Morten Nielsen kan bo sammen med Per Weihrauch i starten indtil forældrene er etableret i London.

Kontrakten med Chelsea er kommet i stand efter at klubbens skandinaviske agent Bjarne Hansen har fulgt Morten Nielsen nogen tid, senest ved unionstævnet i Vejle hvor angriberen var den store profil på KBUs vinderhold. Efterfølgende har far og søn gæstet Chelsea og Benny Nielsens gamle landsholdskammerat Frank Arnesen.

Arnesen har været oppe med pungen for dels at betale FC København for Morten Nielsen, der havde halvandet år tilbage af sin kontrakt, og dels ansætte faderen for foreløbig den periode sønnens kontrakt løber.

Så sent som ved juletid udtalte Benny Nielsen ellers at det ikke kunne komme på tale at sønnen skulle til udlandet før han fyldte 18. Uagtet at han selv har været med til at sende yngre spillere som senest den 16-årige målmand Martin Hansen afsted. Men situationen har ændret sig i løbet af foråret, hvor Morten Nielsen ikke har fungeret på ynglingeholdet i FCK/KB, specielt har der været problemer i forholdet til holdets træner Niels Sørensen.

Det førte til et ønske om at komme væk fra klubben, og det bliver nu opfyldt.

“Sportschef Carsten V. Jensen og ITU-træner Torben Storm har ellers på det sidste gjort et stort arbejde for at finde en god sportslig løsning for Morten i FCK, men han ville helst væk fra klubben,” siger Benny Nielsen.

Hvad Chelsea betaler FCK for Morten Nielsen, der har spillet siden 10-årsalderen i KB, er ikke oplyst, men alene i forhold til reglerne om træningskompensation handler det givetvis om mindst en million kr.







Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Vildt Superliga-rygte afvises

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Her er FC Københavns pris på William Clem

Surt show – dumpet!

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

LIVE: FC København er videre i Conference League

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

FC København spiller sig videre i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’