Chelsea nøjes ikke med at hente FC Københavns 16-årige Morten Nielsen på en tre-årig kontrakt. Man tager også faderen med i købet.
Således er tidligere landsholdsspiller Benny Nielsen blevet tilbudt tre-årig ansættelse som international scout for den engelske storklub. Benny Nielsen forlader dermed sit job som direktør i agentfirmaet Scandinavian Sport Management Aps og flytter til London for at kunne støtte sønnens karriere på nærmeste hold.
Chelsea og FC København blev tidligere på ugen enige om betingelserne for Morten Nielsens skifte til London-klubben, og torsdag var angrebstalentet sammen med faderen i London for at få de personlige forhold i aftalen på plads. Lørdag er Morten Nielsen hjemme igen for at slutte sig til U/17-landsholdet, der rejser til internordisk turnering på Færøerne.
“Jeg glæder mig helt vildt til at starte i Chelsea,” siger Morten Nielsen, der har det godt med at forældrene følger med, så han ikke bliver helt alene i den store by.
Det glæder også Morten Nielsen at Chelsea for nylig skrev kontrakt med en anden dansker, Per Weinrauch, som han kommer til at træne og spille sammen med. Planen er at Morten Nielsen kan bo sammen med Per Weihrauch i starten indtil forældrene er etableret i London.
Kontrakten med Chelsea er kommet i stand efter at klubbens skandinaviske agent Bjarne Hansen har fulgt Morten Nielsen nogen tid, senest ved unionstævnet i Vejle hvor angriberen var den store profil på KBUs vinderhold. Efterfølgende har far og søn gæstet Chelsea og Benny Nielsens gamle landsholdskammerat Frank Arnesen.
Arnesen har været oppe med pungen for dels at betale FC København for Morten Nielsen, der havde halvandet år tilbage af sin kontrakt, og dels ansætte faderen for foreløbig den periode sønnens kontrakt løber.
Så sent som ved juletid udtalte Benny Nielsen ellers at det ikke kunne komme på tale at sønnen skulle til udlandet før han fyldte 18. Uagtet at han selv har været med til at sende yngre spillere som senest den 16-årige målmand Martin Hansen afsted. Men situationen har ændret sig i løbet af foråret, hvor Morten Nielsen ikke har fungeret på ynglingeholdet i FCK/KB, specielt har der været problemer i forholdet til holdets træner Niels Sørensen.
Det førte til et ønske om at komme væk fra klubben, og det bliver nu opfyldt.
“Sportschef Carsten V. Jensen og ITU-træner Torben Storm har ellers på det sidste gjort et stort arbejde for at finde en god sportslig løsning for Morten i FCK, men han ville helst væk fra klubben,” siger Benny Nielsen.
Hvad Chelsea betaler FCK for Morten Nielsen, der har spillet siden 10-årsalderen i KB, er ikke oplyst, men alene i forhold til reglerne om træningskompensation handler det givetvis om mindst en million kr.
LIVE
LIVE: Skidt for FCM, mens Brøndby overrasker
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Randers FC – FC København
Bayern slår rekord i ny storsejr
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Tottenham under stregen
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG