Chelsea nøjes ikke med at hente FC Københavns 16-årige Morten Nielsen på en tre-årig kontrakt. Man tager også faderen med i købet.
Således er tidligere landsholdsspiller Benny Nielsen blevet tilbudt tre-årig ansættelse som international scout for den engelske storklub. Benny Nielsen forlader dermed sit job som direktør i agentfirmaet Scandinavian Sport Management Aps og flytter til London for at kunne støtte sønnens karriere på nærmeste hold.
Chelsea og FC København blev tidligere på ugen enige om betingelserne for Morten Nielsens skifte til London-klubben, og torsdag var angrebstalentet sammen med faderen i London for at få de personlige forhold i aftalen på plads. Lørdag er Morten Nielsen hjemme igen for at slutte sig til U/17-landsholdet, der rejser til internordisk turnering på Færøerne.
“Jeg glæder mig helt vildt til at starte i Chelsea,” siger Morten Nielsen, der har det godt med at forældrene følger med, så han ikke bliver helt alene i den store by.
Det glæder også Morten Nielsen at Chelsea for nylig skrev kontrakt med en anden dansker, Per Weinrauch, som han kommer til at træne og spille sammen med. Planen er at Morten Nielsen kan bo sammen med Per Weihrauch i starten indtil forældrene er etableret i London.
Kontrakten med Chelsea er kommet i stand efter at klubbens skandinaviske agent Bjarne Hansen har fulgt Morten Nielsen nogen tid, senest ved unionstævnet i Vejle hvor angriberen var den store profil på KBUs vinderhold. Efterfølgende har far og søn gæstet Chelsea og Benny Nielsens gamle landsholdskammerat Frank Arnesen.
Arnesen har været oppe med pungen for dels at betale FC København for Morten Nielsen, der havde halvandet år tilbage af sin kontrakt, og dels ansætte faderen for foreløbig den periode sønnens kontrakt løber.
Så sent som ved juletid udtalte Benny Nielsen ellers at det ikke kunne komme på tale at sønnen skulle til udlandet før han fyldte 18. Uagtet at han selv har været med til at sende yngre spillere som senest den 16-årige målmand Martin Hansen afsted. Men situationen har ændret sig i løbet af foråret, hvor Morten Nielsen ikke har fungeret på ynglingeholdet i FCK/KB, specielt har der været problemer i forholdet til holdets træner Niels Sørensen.
Det førte til et ønske om at komme væk fra klubben, og det bliver nu opfyldt.
“Sportschef Carsten V. Jensen og ITU-træner Torben Storm har ellers på det sidste gjort et stort arbejde for at finde en god sportslig løsning for Morten i FCK, men han ville helst væk fra klubben,” siger Benny Nielsen.
Hvad Chelsea betaler FCK for Morten Nielsen, der har spillet siden 10-årsalderen i KB, er ikke oplyst, men alene i forhold til reglerne om træningskompensation handler det givetvis om mindst en million kr.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
STORT INTERVIEW