Chelsea nøjes ikke med at hente FC Københavns 16-årige Morten Nielsen på en tre-årig kontrakt. Man tager også faderen med i købet.
Således er tidligere landsholdsspiller Benny Nielsen blevet tilbudt tre-årig ansættelse som international scout for den engelske storklub. Benny Nielsen forlader dermed sit job som direktør i agentfirmaet Scandinavian Sport Management Aps og flytter til London for at kunne støtte sønnens karriere på nærmeste hold.
Chelsea og FC København blev tidligere på ugen enige om betingelserne for Morten Nielsens skifte til London-klubben, og torsdag var angrebstalentet sammen med faderen i London for at få de personlige forhold i aftalen på plads. Lørdag er Morten Nielsen hjemme igen for at slutte sig til U/17-landsholdet, der rejser til internordisk turnering på Færøerne.
“Jeg glæder mig helt vildt til at starte i Chelsea,” siger Morten Nielsen, der har det godt med at forældrene følger med, så han ikke bliver helt alene i den store by.
Det glæder også Morten Nielsen at Chelsea for nylig skrev kontrakt med en anden dansker, Per Weinrauch, som han kommer til at træne og spille sammen med. Planen er at Morten Nielsen kan bo sammen med Per Weihrauch i starten indtil forældrene er etableret i London.
Kontrakten med Chelsea er kommet i stand efter at klubbens skandinaviske agent Bjarne Hansen har fulgt Morten Nielsen nogen tid, senest ved unionstævnet i Vejle hvor angriberen var den store profil på KBUs vinderhold. Efterfølgende har far og søn gæstet Chelsea og Benny Nielsens gamle landsholdskammerat Frank Arnesen.
Arnesen har været oppe med pungen for dels at betale FC København for Morten Nielsen, der havde halvandet år tilbage af sin kontrakt, og dels ansætte faderen for foreløbig den periode sønnens kontrakt løber.
Så sent som ved juletid udtalte Benny Nielsen ellers at det ikke kunne komme på tale at sønnen skulle til udlandet før han fyldte 18. Uagtet at han selv har været med til at sende yngre spillere som senest den 16-årige målmand Martin Hansen afsted. Men situationen har ændret sig i løbet af foråret, hvor Morten Nielsen ikke har fungeret på ynglingeholdet i FCK/KB, specielt har der været problemer i forholdet til holdets træner Niels Sørensen.
Det førte til et ønske om at komme væk fra klubben, og det bliver nu opfyldt.
“Sportschef Carsten V. Jensen og ITU-træner Torben Storm har ellers på det sidste gjort et stort arbejde for at finde en god sportslig løsning for Morten i FCK, men han ville helst væk fra klubben,” siger Benny Nielsen.
Hvad Chelsea betaler FCK for Morten Nielsen, der har spillet siden 10-årsalderen i KB, er ikke oplyst, men alene i forhold til reglerne om træningskompensation handler det givetvis om mindst en million kr.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
Frankrig – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW