Chelsea henter både far og søn

16-årige Morten Nielsen får kontrakt i London-klubben, der samtidig ansætter Benny Nielsen som scout



Chelsea nøjes ikke med at hente FC Københavns 16-årige Morten Nielsen på en tre-årig kontrakt. Man tager også faderen med i købet.

Således er tidligere landsholdsspiller Benny Nielsen blevet tilbudt tre-årig ansættelse som international scout for den engelske storklub. Benny Nielsen forlader dermed sit job som direktør i agentfirmaet Scandinavian Sport Management Aps og flytter til London for at kunne støtte sønnens karriere på nærmeste hold.

Chelsea og FC København blev tidligere på ugen enige om betingelserne for Morten Nielsens skifte til London-klubben, og torsdag var angrebstalentet sammen med faderen i London for at få de personlige forhold i aftalen på plads. Lørdag er Morten Nielsen hjemme igen for at slutte sig til U/17-landsholdet, der rejser til internordisk turnering på Færøerne.

“Jeg glæder mig helt vildt til at starte i Chelsea,” siger Morten Nielsen, der har det godt med at forældrene følger med, så han ikke bliver helt alene i den store by.

Det glæder også Morten Nielsen at Chelsea for nylig skrev kontrakt med en anden dansker, Per Weinrauch, som han kommer til at træne og spille sammen med. Planen er at Morten Nielsen kan bo sammen med Per Weihrauch i starten indtil forældrene er etableret i London.

Kontrakten med Chelsea er kommet i stand efter at klubbens skandinaviske agent Bjarne Hansen har fulgt Morten Nielsen nogen tid, senest ved unionstævnet i Vejle hvor angriberen var den store profil på KBUs vinderhold. Efterfølgende har far og søn gæstet Chelsea og Benny Nielsens gamle landsholdskammerat Frank Arnesen.

Arnesen har været oppe med pungen for dels at betale FC København for Morten Nielsen, der havde halvandet år tilbage af sin kontrakt, og dels ansætte faderen for foreløbig den periode sønnens kontrakt løber.

Så sent som ved juletid udtalte Benny Nielsen ellers at det ikke kunne komme på tale at sønnen skulle til udlandet før han fyldte 18. Uagtet at han selv har været med til at sende yngre spillere som senest den 16-årige målmand Martin Hansen afsted. Men situationen har ændret sig i løbet af foråret, hvor Morten Nielsen ikke har fungeret på ynglingeholdet i FCK/KB, specielt har der været problemer i forholdet til holdets træner Niels Sørensen.

Det førte til et ønske om at komme væk fra klubben, og det bliver nu opfyldt.

“Sportschef Carsten V. Jensen og ITU-træner Torben Storm har ellers på det sidste gjort et stort arbejde for at finde en god sportslig løsning for Morten i FCK, men han ville helst væk fra klubben,” siger Benny Nielsen.

Hvad Chelsea betaler FCK for Morten Nielsen, der har spillet siden 10-årsalderen i KB, er ikke oplyst, men alene i forhold til reglerne om træningskompensation handler det givetvis om mindst en million kr.







Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– De skal skille sig af med ham!

– Det er fuldkommen meningsløst

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Det var fuldstændig galimatias!

Thomas Frank afviser at tale om det

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

AaB-talent prøver sig af i Italien

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen