,

Chiakha blæst bagover: Der var 10 politivogne

Amin Chiakha er vendt retur til Danmark flere store oplevelser rigere.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha er kun lige fyldt 19 år, men han har allerede prøvet en masse, som mange kun får lov til at drømme om.

Eksempelvis at være en del af et af Afrikas bedste landshold hvor interessen fra befolkningen er enorm. Det mærkede FCK-kometen i den seneste landsholdssamling på egen krop, for her fik han endelig sin hjemmebanedebut for Algeriets landshold. Noget han ikke prøvede, da han var afsted med landsholdet for første gang i november sidste år.

Det har gjort indtryk på Chiakha. Det mærker man tydeligt, da Tipsbladet og andre medier torsdag taler med ham efter FCK’s træningspas, hvor angriberen så ganske skarp ud.

– Det var stort sidste gang, men den her gang var det noget helt andet. Denne gang var noget af min familie hernede og min var også. Jeg kunne se, hvor glade de var, og jeg snakkede med dem i telefonen efter, da de var på vej hjem. Det var lidt noget andet, end da man stod i Ækvatorialguinea, og der ikke rigtig var nogle fans, og så få spilletid på hjemmebane, siger han.

Han fik sin debut for Algeriet i den sidste landsholdssamling sidste år, hvor han blev skiftet ind ude mod Ækvatorialguinea. Denne gang fik han godt og vel ti minutters spilletid på hjemmebane i 5-1-sejren mod Mozambique i en intens kulisse, hvor stadion var proppet to timer før kamp.

– Man får lidt mere selvtillid, når du kommer ind i så vigtig en kamp. Vi førte stort, men det var mod nummer to i gruppen. Det giver selvtillid, så jeg tror, det er ret naturligt, at man kommer tilbage med oprejst pande, og man er et bedre sted, end da man tog afsted.

Hvad sagde landstræneren til dig, inden du skulle ind?

– Ind og nyd det. Du har fortjent det og prøv og scor et mål.

Desværre for Chiakha kom han ikke på måltavlen, men han kunne glæde sig over at blive indskiftet sammen med Hertha BSC-spilleren Ibrahim Maza, som han har knyttet et tæt bånd med på landsholdet.

Et er det, der skete under kampen. Noget andet er alt det op til og efter kampen udenfor banen.

– Jeg tror, der var ti politivogne til at eskortere os til og fra stadion. Alle hopper ud af bilerne for at råbe efter os, og de dytter. De er utrolig fodboldglade, og det er også en af grundene til, at jeg har valgt det landshold. De giver så meget af sig selv, de vil det så meget, og de går så meget op i fodbold, fortæller stortalentet, der nu står noteret for to A-landskampe for landsholdet, der har kurs mod at kvalificere sig til VM.

I Algeriet lader det også til, at Amin Chiakha er ved at skabe sig et navn. FCK’eren kan i hvert fald godt mærke, der er en stigende interesse på de sociale medier, omend det ikke nærmer sig en af hans holdkammerater, som sidste år valgte at skifte til det indonesiske landshold.

– Det har ikke været så ekstremt som Kevin Diks! Men der har været lidt. Jeg har ikke notifikationer på Instagram til, fordi det bliver for meget på min telefon. Men når jeg går ind og tjekker, er det støttende beskeder, og jeg bliver utrolig glad for at se den støtte, de giver mig, slutter han med et smil.

Algeriet vandt 3-1 over Botswana og 5-1 over Mozambique i den seneste landsholdssamling.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Mæhle kan hentes for spotpris

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Ja, der var dialog med Brøndby

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Erik ten Hag jagter dansker

Roony vil væk

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

FC Barcelona præsenterer stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League