FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha er kun lige fyldt 19 år, men han har allerede prøvet en masse, som mange kun får lov til at drømme om.
Eksempelvis at være en del af et af Afrikas bedste landshold hvor interessen fra befolkningen er enorm. Det mærkede FCK-kometen i den seneste landsholdssamling på egen krop, for her fik han endelig sin hjemmebanedebut for Algeriets landshold. Noget han ikke prøvede, da han var afsted med landsholdet for første gang i november sidste år.
Det har gjort indtryk på Chiakha. Det mærker man tydeligt, da Tipsbladet og andre medier torsdag taler med ham efter FCK’s træningspas, hvor angriberen så ganske skarp ud.
– Det var stort sidste gang, men den her gang var det noget helt andet. Denne gang var noget af min familie hernede og min var også. Jeg kunne se, hvor glade de var, og jeg snakkede med dem i telefonen efter, da de var på vej hjem. Det var lidt noget andet, end da man stod i Ækvatorialguinea, og der ikke rigtig var nogle fans, og så få spilletid på hjemmebane, siger han.
Han fik sin debut for Algeriet i den sidste landsholdssamling sidste år, hvor han blev skiftet ind ude mod Ækvatorialguinea. Denne gang fik han godt og vel ti minutters spilletid på hjemmebane i 5-1-sejren mod Mozambique i en intens kulisse, hvor stadion var proppet to timer før kamp.
– Man får lidt mere selvtillid, når du kommer ind i så vigtig en kamp. Vi førte stort, men det var mod nummer to i gruppen. Det giver selvtillid, så jeg tror, det er ret naturligt, at man kommer tilbage med oprejst pande, og man er et bedre sted, end da man tog afsted.
Hvad sagde landstræneren til dig, inden du skulle ind?
– Ind og nyd det. Du har fortjent det og prøv og scor et mål.

Desværre for Chiakha kom han ikke på måltavlen, men han kunne glæde sig over at blive indskiftet sammen med Hertha BSC-spilleren Ibrahim Maza, som han har knyttet et tæt bånd med på landsholdet.
Et er det, der skete under kampen. Noget andet er alt det op til og efter kampen udenfor banen.
– Jeg tror, der var ti politivogne til at eskortere os til og fra stadion. Alle hopper ud af bilerne for at råbe efter os, og de dytter. De er utrolig fodboldglade, og det er også en af grundene til, at jeg har valgt det landshold. De giver så meget af sig selv, de vil det så meget, og de går så meget op i fodbold, fortæller stortalentet, der nu står noteret for to A-landskampe for landsholdet, der har kurs mod at kvalificere sig til VM.
I Algeriet lader det også til, at Amin Chiakha er ved at skabe sig et navn. FCK’eren kan i hvert fald godt mærke, der er en stigende interesse på de sociale medier, omend det ikke nærmer sig en af hans holdkammerater, som sidste år valgte at skifte til det indonesiske landshold.
– Det har ikke været så ekstremt som Kevin Diks! Men der har været lidt. Jeg har ikke notifikationer på Instagram til, fordi det bliver for meget på min telefon. Men når jeg går ind og tjekker, er det støttende beskeder, og jeg bliver utrolig glad for at se den støtte, de giver mig, slutter han med et smil.
Algeriet vandt 3-1 over Botswana og 5-1 over Mozambique i den seneste landsholdssamling.

Andreas Christensen afviste Danmark

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Engelsk legende til Wrexham?

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

OB – FC Fredericia

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Elkjær jubler over Frank

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

– En drøm, der gik i opfyldelse

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Storklub vil hente Thomas Kristensen

– En stor beslutning

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Prøvede at lokke Eriksen

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

FC Midtjylland – Viborg FF

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK
