FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha er kun lige fyldt 19 år, men han har allerede prøvet en masse, som mange kun får lov til at drømme om.
Eksempelvis at være en del af et af Afrikas bedste landshold hvor interessen fra befolkningen er enorm. Det mærkede FCK-kometen i den seneste landsholdssamling på egen krop, for her fik han endelig sin hjemmebanedebut for Algeriets landshold. Noget han ikke prøvede, da han var afsted med landsholdet for første gang i november sidste år.
Det har gjort indtryk på Chiakha. Det mærker man tydeligt, da Tipsbladet og andre medier torsdag taler med ham efter FCK’s træningspas, hvor angriberen så ganske skarp ud.
– Det var stort sidste gang, men den her gang var det noget helt andet. Denne gang var noget af min familie hernede og min var også. Jeg kunne se, hvor glade de var, og jeg snakkede med dem i telefonen efter, da de var på vej hjem. Det var lidt noget andet, end da man stod i Ækvatorialguinea, og der ikke rigtig var nogle fans, og så få spilletid på hjemmebane, siger han.
Han fik sin debut for Algeriet i den sidste landsholdssamling sidste år, hvor han blev skiftet ind ude mod Ækvatorialguinea. Denne gang fik han godt og vel ti minutters spilletid på hjemmebane i 5-1-sejren mod Mozambique i en intens kulisse, hvor stadion var proppet to timer før kamp.
– Man får lidt mere selvtillid, når du kommer ind i så vigtig en kamp. Vi førte stort, men det var mod nummer to i gruppen. Det giver selvtillid, så jeg tror, det er ret naturligt, at man kommer tilbage med oprejst pande, og man er et bedre sted, end da man tog afsted.
Hvad sagde landstræneren til dig, inden du skulle ind?
– Ind og nyd det. Du har fortjent det og prøv og scor et mål.

Desværre for Chiakha kom han ikke på måltavlen, men han kunne glæde sig over at blive indskiftet sammen med Hertha BSC-spilleren Ibrahim Maza, som han har knyttet et tæt bånd med på landsholdet.
Et er det, der skete under kampen. Noget andet er alt det op til og efter kampen udenfor banen.
– Jeg tror, der var ti politivogne til at eskortere os til og fra stadion. Alle hopper ud af bilerne for at råbe efter os, og de dytter. De er utrolig fodboldglade, og det er også en af grundene til, at jeg har valgt det landshold. De giver så meget af sig selv, de vil det så meget, og de går så meget op i fodbold, fortæller stortalentet, der nu står noteret for to A-landskampe for landsholdet, der har kurs mod at kvalificere sig til VM.
I Algeriet lader det også til, at Amin Chiakha er ved at skabe sig et navn. FCK’eren kan i hvert fald godt mærke, der er en stigende interesse på de sociale medier, omend det ikke nærmer sig en af hans holdkammerater, som sidste år valgte at skifte til det indonesiske landshold.
– Det har ikke været så ekstremt som Kevin Diks! Men der har været lidt. Jeg har ikke notifikationer på Instagram til, fordi det bliver for meget på min telefon. Men når jeg går ind og tjekker, er det støttende beskeder, og jeg bliver utrolig glad for at se den støtte, de giver mig, slutter han med et smil.
Algeriet vandt 3-1 over Botswana og 5-1 over Mozambique i den seneste landsholdssamling.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Tæt på utrolig kamprekord
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER