,

Chiakha blæst bagover: Der var 10 politivogne

Amin Chiakha er vendt retur til Danmark flere store oplevelser rigere.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha er kun lige fyldt 19 år, men han har allerede prøvet en masse, som mange kun får lov til at drømme om.

Eksempelvis at være en del af et af Afrikas bedste landshold hvor interessen fra befolkningen er enorm. Det mærkede FCK-kometen i den seneste landsholdssamling på egen krop, for her fik han endelig sin hjemmebanedebut for Algeriets landshold. Noget han ikke prøvede, da han var afsted med landsholdet for første gang i november sidste år.

Det har gjort indtryk på Chiakha. Det mærker man tydeligt, da Tipsbladet og andre medier torsdag taler med ham efter FCK’s træningspas, hvor angriberen så ganske skarp ud.

– Det var stort sidste gang, men den her gang var det noget helt andet. Denne gang var noget af min familie hernede og min var også. Jeg kunne se, hvor glade de var, og jeg snakkede med dem i telefonen efter, da de var på vej hjem. Det var lidt noget andet, end da man stod i Ækvatorialguinea, og der ikke rigtig var nogle fans, og så få spilletid på hjemmebane, siger han.

Han fik sin debut for Algeriet i den sidste landsholdssamling sidste år, hvor han blev skiftet ind ude mod Ækvatorialguinea. Denne gang fik han godt og vel ti minutters spilletid på hjemmebane i 5-1-sejren mod Mozambique i en intens kulisse, hvor stadion var proppet to timer før kamp.

– Man får lidt mere selvtillid, når du kommer ind i så vigtig en kamp. Vi førte stort, men det var mod nummer to i gruppen. Det giver selvtillid, så jeg tror, det er ret naturligt, at man kommer tilbage med oprejst pande, og man er et bedre sted, end da man tog afsted.

Hvad sagde landstræneren til dig, inden du skulle ind?

– Ind og nyd det. Du har fortjent det og prøv og scor et mål.

Desværre for Chiakha kom han ikke på måltavlen, men han kunne glæde sig over at blive indskiftet sammen med Hertha BSC-spilleren Ibrahim Maza, som han har knyttet et tæt bånd med på landsholdet.

Et er det, der skete under kampen. Noget andet er alt det op til og efter kampen udenfor banen.

– Jeg tror, der var ti politivogne til at eskortere os til og fra stadion. Alle hopper ud af bilerne for at råbe efter os, og de dytter. De er utrolig fodboldglade, og det er også en af grundene til, at jeg har valgt det landshold. De giver så meget af sig selv, de vil det så meget, og de går så meget op i fodbold, fortæller stortalentet, der nu står noteret for to A-landskampe for landsholdet, der har kurs mod at kvalificere sig til VM.

I Algeriet lader det også til, at Amin Chiakha er ved at skabe sig et navn. FCK’eren kan i hvert fald godt mærke, der er en stigende interesse på de sociale medier, omend det ikke nærmer sig en af hans holdkammerater, som sidste år valgte at skifte til det indonesiske landshold.

– Det har ikke været så ekstremt som Kevin Diks! Men der har været lidt. Jeg har ikke notifikationer på Instagram til, fordi det bliver for meget på min telefon. Men når jeg går ind og tjekker, er det støttende beskeder, og jeg bliver utrolig glad for at se den støtte, de giver mig, slutter han med et smil.

Algeriet vandt 3-1 over Botswana og 5-1 over Mozambique i den seneste landsholdssamling.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Deler godt Brøndby-nyt

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Ekspert med dyster FCK-dom



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Flere ændringer på vej i FC København  

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Oprykker henter FCK-emne

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998