,

Chiakha blæst bagover: Der var 10 politivogne

Amin Chiakha er vendt retur til Danmark flere store oplevelser rigere.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha er kun lige fyldt 19 år, men han har allerede prøvet en masse, som mange kun får lov til at drømme om.

Eksempelvis at være en del af et af Afrikas bedste landshold hvor interessen fra befolkningen er enorm. Det mærkede FCK-kometen i den seneste landsholdssamling på egen krop, for her fik han endelig sin hjemmebanedebut for Algeriets landshold. Noget han ikke prøvede, da han var afsted med landsholdet for første gang i november sidste år.

Det har gjort indtryk på Chiakha. Det mærker man tydeligt, da Tipsbladet og andre medier torsdag taler med ham efter FCK’s træningspas, hvor angriberen så ganske skarp ud.

– Det var stort sidste gang, men den her gang var det noget helt andet. Denne gang var noget af min familie hernede og min var også. Jeg kunne se, hvor glade de var, og jeg snakkede med dem i telefonen efter, da de var på vej hjem. Det var lidt noget andet, end da man stod i Ækvatorialguinea, og der ikke rigtig var nogle fans, og så få spilletid på hjemmebane, siger han.

Han fik sin debut for Algeriet i den sidste landsholdssamling sidste år, hvor han blev skiftet ind ude mod Ækvatorialguinea. Denne gang fik han godt og vel ti minutters spilletid på hjemmebane i 5-1-sejren mod Mozambique i en intens kulisse, hvor stadion var proppet to timer før kamp.

– Man får lidt mere selvtillid, når du kommer ind i så vigtig en kamp. Vi førte stort, men det var mod nummer to i gruppen. Det giver selvtillid, så jeg tror, det er ret naturligt, at man kommer tilbage med oprejst pande, og man er et bedre sted, end da man tog afsted.

Hvad sagde landstræneren til dig, inden du skulle ind?

– Ind og nyd det. Du har fortjent det og prøv og scor et mål.

Desværre for Chiakha kom han ikke på måltavlen, men han kunne glæde sig over at blive indskiftet sammen med Hertha BSC-spilleren Ibrahim Maza, som han har knyttet et tæt bånd med på landsholdet.

Et er det, der skete under kampen. Noget andet er alt det op til og efter kampen udenfor banen.

– Jeg tror, der var ti politivogne til at eskortere os til og fra stadion. Alle hopper ud af bilerne for at råbe efter os, og de dytter. De er utrolig fodboldglade, og det er også en af grundene til, at jeg har valgt det landshold. De giver så meget af sig selv, de vil det så meget, og de går så meget op i fodbold, fortæller stortalentet, der nu står noteret for to A-landskampe for landsholdet, der har kurs mod at kvalificere sig til VM.

I Algeriet lader det også til, at Amin Chiakha er ved at skabe sig et navn. FCK’eren kan i hvert fald godt mærke, der er en stigende interesse på de sociale medier, omend det ikke nærmer sig en af hans holdkammerater, som sidste år valgte at skifte til det indonesiske landshold.

– Det har ikke været så ekstremt som Kevin Diks! Men der har været lidt. Jeg har ikke notifikationer på Instagram til, fordi det bliver for meget på min telefon. Men når jeg går ind og tjekker, er det støttende beskeder, og jeg bliver utrolig glad for at se den støtte, de giver mig, slutter han med et smil.

Algeriet vandt 3-1 over Botswana og 5-1 over Mozambique i den seneste landsholdssamling.







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hvad f….. sker der Tullberg?

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen med dyster melding

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

– Han fik et lortetilbud fra OB



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Medie: Alt peger på, at han er færdig

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Spotpris – så billig er Højbjerg

FC København – Silkeborg IF

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Vejle Boldklub – Randers FC

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

AaB i vildt comeback

FCK bød på landsholdsmålmand

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Transferpres på Albert Grønbæk

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK