FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha er kun lige fyldt 19 år, men han har allerede prøvet en masse, som mange kun får lov til at drømme om.
Eksempelvis at være en del af et af Afrikas bedste landshold hvor interessen fra befolkningen er enorm. Det mærkede FCK-kometen i den seneste landsholdssamling på egen krop, for her fik han endelig sin hjemmebanedebut for Algeriets landshold. Noget han ikke prøvede, da han var afsted med landsholdet for første gang i november sidste år.
Det har gjort indtryk på Chiakha. Det mærker man tydeligt, da Tipsbladet og andre medier torsdag taler med ham efter FCK’s træningspas, hvor angriberen så ganske skarp ud.
– Det var stort sidste gang, men den her gang var det noget helt andet. Denne gang var noget af min familie hernede og min var også. Jeg kunne se, hvor glade de var, og jeg snakkede med dem i telefonen efter, da de var på vej hjem. Det var lidt noget andet, end da man stod i Ækvatorialguinea, og der ikke rigtig var nogle fans, og så få spilletid på hjemmebane, siger han.
Han fik sin debut for Algeriet i den sidste landsholdssamling sidste år, hvor han blev skiftet ind ude mod Ækvatorialguinea. Denne gang fik han godt og vel ti minutters spilletid på hjemmebane i 5-1-sejren mod Mozambique i en intens kulisse, hvor stadion var proppet to timer før kamp.
– Man får lidt mere selvtillid, når du kommer ind i så vigtig en kamp. Vi førte stort, men det var mod nummer to i gruppen. Det giver selvtillid, så jeg tror, det er ret naturligt, at man kommer tilbage med oprejst pande, og man er et bedre sted, end da man tog afsted.
Hvad sagde landstræneren til dig, inden du skulle ind?
– Ind og nyd det. Du har fortjent det og prøv og scor et mål.

Desværre for Chiakha kom han ikke på måltavlen, men han kunne glæde sig over at blive indskiftet sammen med Hertha BSC-spilleren Ibrahim Maza, som han har knyttet et tæt bånd med på landsholdet.
Et er det, der skete under kampen. Noget andet er alt det op til og efter kampen udenfor banen.
– Jeg tror, der var ti politivogne til at eskortere os til og fra stadion. Alle hopper ud af bilerne for at råbe efter os, og de dytter. De er utrolig fodboldglade, og det er også en af grundene til, at jeg har valgt det landshold. De giver så meget af sig selv, de vil det så meget, og de går så meget op i fodbold, fortæller stortalentet, der nu står noteret for to A-landskampe for landsholdet, der har kurs mod at kvalificere sig til VM.
I Algeriet lader det også til, at Amin Chiakha er ved at skabe sig et navn. FCK’eren kan i hvert fald godt mærke, der er en stigende interesse på de sociale medier, omend det ikke nærmer sig en af hans holdkammerater, som sidste år valgte at skifte til det indonesiske landshold.
– Det har ikke været så ekstremt som Kevin Diks! Men der har været lidt. Jeg har ikke notifikationer på Instagram til, fordi det bliver for meget på min telefon. Men når jeg går ind og tjekker, er det støttende beskeder, og jeg bliver utrolig glad for at se den støtte, de giver mig, slutter han med et smil.
Algeriet vandt 3-1 over Botswana og 5-1 over Mozambique i den seneste landsholdssamling.
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Benhård Brian Riemer-melding
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Så blev det officielt
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT