FARUM (Tipsbladet): ‘Selvfølgelig skal vi snakke om det.’
Erik Marxen er i strålende og muntert humør, da Tipsbladet møder ham på Right to Dream Park.
Interviewet skal nemlig omhandle hans mål mod Liverpool.
Og så tænker du måske: Har Erik Marxen spillet mod Liverpool?
Jo, det gjorde han ved Premier League International Cup i England i januar, hvor han var afsted med FC Nordsjællands U21-hold.
Premier League International Cup er en turnering for ungdomshold fra Europa, hvor det er tilladt at tage tre spillere med over 23 år.
Det blev en kæmpe oplevelse for den erfarne forsvarer, hvor han var manden bag 4-3-sejren over Liverpool.
– Vi spillede nogle virkelig fede kampe, og det har været godt for mig. Nu har der ikke været så mange reserveholdskampe, så det var dejligt at få nogle kampminutter. I England er faciliteterne sindssygt fede, og vi var ude at se nogle stadions og spillede på et af dem. Så smager det af noget fodbold, der betyder noget. Det var en fed oplevelse for de unge og mig. Vi var ude at se nogle imponerende faciliteter. Vi havde et godt run, så jeg tror, at det har været godt for alle i FC Nordsjælland.
Nu synes jeg, at vi skal snakke om dit mål mod Liverpool?
– Ja, nu har du danset om den varme grød længe, siger han med et stort smil og grin i stemmen.
– Det var udmærket. Der var en håndfuld med fra førsteholdskampe for Liverpool. Det var da fedt. Vi var også et godt hold afsted. Det er altid dejligt, og man kan altid tænke, at det var en reserveholdskamp, men det er stadig meget fedt at vinde. Det var dejligt at lave mål. Det var ved at være et stykke tid siden. Det er ikke det bedste mål, jeg har lavet i min karriere, men det var sjovt at skabe overskrifter igen. Det var nogle stykker, der havde støvet den op.
– Det var en fin oplevelse. Det var et fint niveau, hvor det var en hybrid mellem en Superliga-kamp og en reserveholdskamp. Det fungerede sindssygt fedt. Jo mere det smager af noget, jo federe er det at lave mål. Det var dejligt.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘Man spærrede øjnene op i momenter’
FC Nordsjælland fik også æren af at møde Manchester United, hvor det danske stortalent Chido Obi-Martin var med. Derfor fik Marxen også set lidt prøver på, hvad den unge angriber kan.
– Han er jo en ung gut. Han er stor, stærk og sparker godt. Det er tre rigtig gode ingredienser for en angriber. Han var usynlig i længere perioder. Man spærrede øjnene op i momenter, men knægten er 17 år. Det ser ud til at være en god pakke, siger 34-årige Erik Marxen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det var en ekstrem svær bane. Han var ude af kampen i store perioder, men så havde han også et brag på overliggeren og sparkede den ind i anden halvleg. Det er også historien om ham. Mange gode angribere lægger man heller ikke mærke til hele tiden, og så har de alligevel lavet et mål eller to. Han er stor, stærk og hurtig, og det er altid en mundfuld at spille over for. Hvis man samtidig kan lave mål, så er man godt på vej.
FCN vandt 3-1 over Manchester United, hvor Chido Obi-Martin scorede for det engelske mandskab.
Det danske mandskab har sikret sig en plads i kvartfinalerne i Premier League International Cup, der bliver spillet senere på foråret.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU