‘Chido Obi-Martin var usynlig i længere perioder’

Erik Marxen fik sig en stor oplevelse, da han var en del af Premier League International Cup med FC Nordsjælland. Her scorede han mod Liverpool og stod over for Chido Obi-Martin mod Manchester United.



FARUM (Tipsbladet): ‘Selvfølgelig skal vi snakke om det.’

Erik Marxen er i strålende og muntert humør, da Tipsbladet møder ham på Right to Dream Park.

Interviewet skal nemlig omhandle hans mål mod Liverpool.

Og så tænker du måske: Har Erik Marxen spillet mod Liverpool?

Jo, det gjorde han ved Premier League International Cup i England i januar, hvor han var afsted med FC Nordsjællands U21-hold.

Premier League International Cup er en turnering for ungdomshold fra Europa, hvor det er tilladt at tage tre spillere med over 23 år.

Det blev en kæmpe oplevelse for den erfarne forsvarer, hvor han var manden bag 4-3-sejren over Liverpool.

– Vi spillede nogle virkelig fede kampe, og det har været godt for mig. Nu har der ikke været så mange reserveholdskampe, så det var dejligt at få nogle kampminutter. I England er faciliteterne sindssygt fede, og vi var ude at se nogle stadions og spillede på et af dem. Så smager det af noget fodbold, der betyder noget. Det var en fed oplevelse for de unge og mig. Vi var ude at se nogle imponerende faciliteter. Vi havde et godt run, så jeg tror, at det har været godt for alle i FC Nordsjælland.

Nu synes jeg, at vi skal snakke om dit mål mod Liverpool?

– Ja, nu har du danset om den varme grød længe, siger han med et stort smil og grin i stemmen.

– Det var udmærket. Der var en håndfuld med fra førsteholdskampe for Liverpool. Det var da fedt. Vi var også et godt hold afsted. Det er altid dejligt, og man kan altid tænke, at det var en reserveholdskamp, men det er stadig meget fedt at vinde. Det var dejligt at lave mål. Det var ved at være et stykke tid siden. Det er ikke det bedste mål, jeg har lavet i min karriere, men det var sjovt at skabe overskrifter igen. Det var nogle stykker, der havde støvet den op.

– Det var en fin oplevelse. Det var et fint niveau, hvor det var en hybrid mellem en Superliga-kamp og en reserveholdskamp. Det fungerede sindssygt fedt. Jo mere det smager af noget, jo federe er det at lave mål. Det var dejligt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘Man spærrede øjnene op i momenter’

FC Nordsjælland fik også æren af at møde Manchester United, hvor det danske stortalent Chido Obi-Martin var med. Derfor fik Marxen også set lidt prøver på, hvad den unge angriber kan.

– Han er jo en ung gut. Han er stor, stærk og sparker godt. Det er tre rigtig gode ingredienser for en angriber. Han var usynlig i længere perioder. Man spærrede øjnene op i momenter, men knægten er 17 år. Det ser ud til at være en god pakke, siger 34-årige Erik Marxen til Tipsbladet og tilføjer:

– Det var en ekstrem svær bane. Han var ude af kampen i store perioder, men så havde han også et brag på overliggeren og sparkede den ind i anden halvleg. Det er også historien om ham. Mange gode angribere lægger man heller ikke mærke til hele tiden, og så har de alligevel lavet et mål eller to. Han er stor, stærk og hurtig, og det er altid en mundfuld at spille over for. Hvis man samtidig kan lave mål, så er man godt på vej.

FCN vandt 3-1 over Manchester United, hvor Chido Obi-Martin scorede for det engelske mandskab.

Det danske mandskab har sikret sig en plads i kvartfinalerne i Premier League International Cup, der bliver spillet senere på foråret.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Fyringstruet: – Han har to kampe

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dybt skuffet og trist

FC København-profil ude med sygdom

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Nu er han gratis – på vej til OB?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bo Henriksen fyret

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding