CL-optakt: Fenerbahce – Sevilla

Fenerbahce er stærke hjemme og Sevilla har omvendt ikke vist stor styke på fremmed græs i denne sæson. Ændrer det sig i aften?



Status: Sevilla har brugt de seneste uger på at mane al snak om træthed til jorden, og weekendens 4-2-sejr ude over Espanyol rykker andalusierne op på 6. pladsen i La Primera. I den tyrkiske Süper Lig topper Fenerbahce lige nu tabellen efter fredagens sejr over Rizespor, som pudsigt nok også kom i hus med en sejr på 4-2. Tyrkerne er oppe på 14 kampe uden nederlag – sidst det skete, var den 27. november imod Inter i Milano.

Nøglespiller: Luís Fabiano har scoret fire gange i Champions League, imens det er blevet til 17 scoringer i den hjemlige turnering. Også i weekenden slog den 27-årige brasilianer til, og når man holder et snit på en scoring i rundt regnet hver anden kamp, så er prædikatet som nøglespiller næsten oplagt.

X-faktoren: Sevilla spiller uimponeret til, uanset hvem de møder og hvor de spiller, men samtidig optræder spanierne som et rutineret hold på de europæiske baner. Fenerbahce har aldrig tidligere klaret sig videre fra gruppespillet i Champions League, og for mange af klubbens spillere er dette karrierens største kamp. X-faktoren for det tyrkiske mandskab bliver de rutinerede legionærer som Roberto Carlos og Stephen Appiah, der har prøvet lidt af hvert på den internationale scene.

Dom: Fenerbahce har imponeret på hjemmebane i denne sæson, imens Sevilla har det svært væk fra Andalusiens kendte omgivelser. Spanierne kommer til at kæmpe hårdt for sagen onsdag aften.


TIPS-bladets bud på startopstillinger:

Fenerbahce (4-2-3-1): Demirel Volkan – Gönül, Lugano, Dracena, R.Carlos – Sahin, Aurelio – Deivid, Alex, Boral – Kezman

Kommentar: Senturk Semih er skadet, så Mateja Kezman skal ikke regne med backup fra bænken. Den kommer i stedet fra Alex og Deivid lige bag ham, imens venstrebacken Roberto Carlos klinger bekendt i de fleste fodboldkenderes øren.

SEVILLA (4-4-2): Palop – Alves, Escudé, Dragutinovic, Adriano – Navas, Poulsen, Keita, Capel – Fabiano, Kanouté

KOMMENTAR: Javier Chevanton og Javi Navarro er ude med skader, så andalusiernes hold giver nærmest sig selv. I angrebet starter Europas måske mest målfarlige duo lige nu i form af Luís Fabiano og Frédéric Kanouté.



Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

– Alle taler om dem!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Henter dansker – får god pakke

Fælder dom over Højlund

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet