CL-optakt: Fenerbahce – Sevilla

Fenerbahce er stærke hjemme og Sevilla har omvendt ikke vist stor styke på fremmed græs i denne sæson. Ændrer det sig i aften?



Status: Sevilla har brugt de seneste uger på at mane al snak om træthed til jorden, og weekendens 4-2-sejr ude over Espanyol rykker andalusierne op på 6. pladsen i La Primera. I den tyrkiske Süper Lig topper Fenerbahce lige nu tabellen efter fredagens sejr over Rizespor, som pudsigt nok også kom i hus med en sejr på 4-2. Tyrkerne er oppe på 14 kampe uden nederlag – sidst det skete, var den 27. november imod Inter i Milano.

Nøglespiller: Luís Fabiano har scoret fire gange i Champions League, imens det er blevet til 17 scoringer i den hjemlige turnering. Også i weekenden slog den 27-årige brasilianer til, og når man holder et snit på en scoring i rundt regnet hver anden kamp, så er prædikatet som nøglespiller næsten oplagt.

X-faktoren: Sevilla spiller uimponeret til, uanset hvem de møder og hvor de spiller, men samtidig optræder spanierne som et rutineret hold på de europæiske baner. Fenerbahce har aldrig tidligere klaret sig videre fra gruppespillet i Champions League, og for mange af klubbens spillere er dette karrierens største kamp. X-faktoren for det tyrkiske mandskab bliver de rutinerede legionærer som Roberto Carlos og Stephen Appiah, der har prøvet lidt af hvert på den internationale scene.

Dom: Fenerbahce har imponeret på hjemmebane i denne sæson, imens Sevilla har det svært væk fra Andalusiens kendte omgivelser. Spanierne kommer til at kæmpe hårdt for sagen onsdag aften.


TIPS-bladets bud på startopstillinger:

Fenerbahce (4-2-3-1): Demirel Volkan – Gönül, Lugano, Dracena, R.Carlos – Sahin, Aurelio – Deivid, Alex, Boral – Kezman

Kommentar: Senturk Semih er skadet, så Mateja Kezman skal ikke regne med backup fra bænken. Den kommer i stedet fra Alex og Deivid lige bag ham, imens venstrebacken Roberto Carlos klinger bekendt i de fleste fodboldkenderes øren.

SEVILLA (4-4-2): Palop – Alves, Escudé, Dragutinovic, Adriano – Navas, Poulsen, Keita, Capel – Fabiano, Kanouté

KOMMENTAR: Javier Chevanton og Javi Navarro er ude med skader, så andalusiernes hold giver nærmest sig selv. I angrebet starter Europas måske mest målfarlige duo lige nu i form af Luís Fabiano og Frédéric Kanouté.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

FCK i dialog med Zanka

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Neestrup afslører reprimande

Brøndby IF – Sønderjyske

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Real Madrid taber

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Barcelona generobrede førstepladsen

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix