CL-optakt: Fenerbahce – Sevilla

Fenerbahce er stærke hjemme og Sevilla har omvendt ikke vist stor styke på fremmed græs i denne sæson. Ændrer det sig i aften?



Status: Sevilla har brugt de seneste uger på at mane al snak om træthed til jorden, og weekendens 4-2-sejr ude over Espanyol rykker andalusierne op på 6. pladsen i La Primera. I den tyrkiske Süper Lig topper Fenerbahce lige nu tabellen efter fredagens sejr over Rizespor, som pudsigt nok også kom i hus med en sejr på 4-2. Tyrkerne er oppe på 14 kampe uden nederlag – sidst det skete, var den 27. november imod Inter i Milano.

Nøglespiller: Luís Fabiano har scoret fire gange i Champions League, imens det er blevet til 17 scoringer i den hjemlige turnering. Også i weekenden slog den 27-årige brasilianer til, og når man holder et snit på en scoring i rundt regnet hver anden kamp, så er prædikatet som nøglespiller næsten oplagt.

X-faktoren: Sevilla spiller uimponeret til, uanset hvem de møder og hvor de spiller, men samtidig optræder spanierne som et rutineret hold på de europæiske baner. Fenerbahce har aldrig tidligere klaret sig videre fra gruppespillet i Champions League, og for mange af klubbens spillere er dette karrierens største kamp. X-faktoren for det tyrkiske mandskab bliver de rutinerede legionærer som Roberto Carlos og Stephen Appiah, der har prøvet lidt af hvert på den internationale scene.

Dom: Fenerbahce har imponeret på hjemmebane i denne sæson, imens Sevilla har det svært væk fra Andalusiens kendte omgivelser. Spanierne kommer til at kæmpe hårdt for sagen onsdag aften.


TIPS-bladets bud på startopstillinger:

Fenerbahce (4-2-3-1): Demirel Volkan – Gönül, Lugano, Dracena, R.Carlos – Sahin, Aurelio – Deivid, Alex, Boral – Kezman

Kommentar: Senturk Semih er skadet, så Mateja Kezman skal ikke regne med backup fra bænken. Den kommer i stedet fra Alex og Deivid lige bag ham, imens venstrebacken Roberto Carlos klinger bekendt i de fleste fodboldkenderes øren.

SEVILLA (4-4-2): Palop – Alves, Escudé, Dragutinovic, Adriano – Navas, Poulsen, Keita, Capel – Fabiano, Kanouté

KOMMENTAR: Javier Chevanton og Javi Navarro er ude med skader, så andalusiernes hold giver nærmest sig selv. I angrebet starter Europas måske mest målfarlige duo lige nu i form af Luís Fabiano og Frédéric Kanouté.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

‘Så brænder hele København ned’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

OB siger farvel til seks spillere

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Ringet op af Brøndby-træner

‘Det drømmer alle om’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Manchester United sætter Chelsea på plads

Det er aldrig sket før

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nu klager FC Barcelona igen

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Chelsea – Manchester United

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Her spiller Lasse Schöne i dag



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!