Status: Sevilla har brugt de seneste uger på at mane al snak om træthed til jorden, og weekendens 4-2-sejr ude over Espanyol rykker andalusierne op på 6. pladsen i La Primera. I den tyrkiske Süper Lig topper Fenerbahce lige nu tabellen efter fredagens sejr over Rizespor, som pudsigt nok også kom i hus med en sejr på 4-2. Tyrkerne er oppe på 14 kampe uden nederlag – sidst det skete, var den 27. november imod Inter i Milano.
Nøglespiller: Luís Fabiano har scoret fire gange i Champions League, imens det er blevet til 17 scoringer i den hjemlige turnering. Også i weekenden slog den 27-årige brasilianer til, og når man holder et snit på en scoring i rundt regnet hver anden kamp, så er prædikatet som nøglespiller næsten oplagt.
X-faktoren: Sevilla spiller uimponeret til, uanset hvem de møder og hvor de spiller, men samtidig optræder spanierne som et rutineret hold på de europæiske baner. Fenerbahce har aldrig tidligere klaret sig videre fra gruppespillet i Champions League, og for mange af klubbens spillere er dette karrierens største kamp. X-faktoren for det tyrkiske mandskab bliver de rutinerede legionærer som Roberto Carlos og Stephen Appiah, der har prøvet lidt af hvert på den internationale scene.
Dom: Fenerbahce har imponeret på hjemmebane i denne sæson, imens Sevilla har det svært væk fra Andalusiens kendte omgivelser. Spanierne kommer til at kæmpe hårdt for sagen onsdag aften.
TIPS-bladets bud på startopstillinger:
Fenerbahce (4-2-3-1): Demirel Volkan – Gönül, Lugano, Dracena, R.Carlos – Sahin, Aurelio – Deivid, Alex, Boral – Kezman
Kommentar: Senturk Semih er skadet, så Mateja Kezman skal ikke regne med backup fra bænken. Den kommer i stedet fra Alex og Deivid lige bag ham, imens venstrebacken Roberto Carlos klinger bekendt i de fleste fodboldkenderes øren.
SEVILLA (4-4-2): Palop – Alves, Escudé, Dragutinovic, Adriano – Navas, Poulsen, Keita, Capel – Fabiano, Kanouté
KOMMENTAR: Javier Chevanton og Javi Navarro er ude med skader, så andalusiernes hold giver nærmest sig selv. I angrebet starter Europas måske mest målfarlige duo lige nu i form af Luís Fabiano og Frédéric Kanouté.
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
Klar besked om AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
NYHEDER