CL-optakt: Fenerbahce – Sevilla

Fenerbahce er stærke hjemme og Sevilla har omvendt ikke vist stor styke på fremmed græs i denne sæson. Ændrer det sig i aften?



Status: Sevilla har brugt de seneste uger på at mane al snak om træthed til jorden, og weekendens 4-2-sejr ude over Espanyol rykker andalusierne op på 6. pladsen i La Primera. I den tyrkiske Süper Lig topper Fenerbahce lige nu tabellen efter fredagens sejr over Rizespor, som pudsigt nok også kom i hus med en sejr på 4-2. Tyrkerne er oppe på 14 kampe uden nederlag – sidst det skete, var den 27. november imod Inter i Milano.

Nøglespiller: Luís Fabiano har scoret fire gange i Champions League, imens det er blevet til 17 scoringer i den hjemlige turnering. Også i weekenden slog den 27-årige brasilianer til, og når man holder et snit på en scoring i rundt regnet hver anden kamp, så er prædikatet som nøglespiller næsten oplagt.

X-faktoren: Sevilla spiller uimponeret til, uanset hvem de møder og hvor de spiller, men samtidig optræder spanierne som et rutineret hold på de europæiske baner. Fenerbahce har aldrig tidligere klaret sig videre fra gruppespillet i Champions League, og for mange af klubbens spillere er dette karrierens største kamp. X-faktoren for det tyrkiske mandskab bliver de rutinerede legionærer som Roberto Carlos og Stephen Appiah, der har prøvet lidt af hvert på den internationale scene.

Dom: Fenerbahce har imponeret på hjemmebane i denne sæson, imens Sevilla har det svært væk fra Andalusiens kendte omgivelser. Spanierne kommer til at kæmpe hårdt for sagen onsdag aften.


TIPS-bladets bud på startopstillinger:

Fenerbahce (4-2-3-1): Demirel Volkan – Gönül, Lugano, Dracena, R.Carlos – Sahin, Aurelio – Deivid, Alex, Boral – Kezman

Kommentar: Senturk Semih er skadet, så Mateja Kezman skal ikke regne med backup fra bænken. Den kommer i stedet fra Alex og Deivid lige bag ham, imens venstrebacken Roberto Carlos klinger bekendt i de fleste fodboldkenderes øren.

SEVILLA (4-4-2): Palop – Alves, Escudé, Dragutinovic, Adriano – Navas, Poulsen, Keita, Capel – Fabiano, Kanouté

KOMMENTAR: Javier Chevanton og Javi Navarro er ude med skader, så andalusiernes hold giver nærmest sig selv. I angrebet starter Europas måske mest målfarlige duo lige nu i form af Luís Fabiano og Frédéric Kanouté.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Peter Schmeichel taget på sengen

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mareridt for FC Augsburg

Mohamed Daramy vender tilbage

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Gigantisk nedslagtning

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Bach Bak i svime over Uhre

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Går langt ned i løn

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte