Status: Sevilla har brugt de seneste uger på at mane al snak om træthed til jorden, og weekendens 4-2-sejr ude over Espanyol rykker andalusierne op på 6. pladsen i La Primera. I den tyrkiske Süper Lig topper Fenerbahce lige nu tabellen efter fredagens sejr over Rizespor, som pudsigt nok også kom i hus med en sejr på 4-2. Tyrkerne er oppe på 14 kampe uden nederlag – sidst det skete, var den 27. november imod Inter i Milano.
Nøglespiller: Luís Fabiano har scoret fire gange i Champions League, imens det er blevet til 17 scoringer i den hjemlige turnering. Også i weekenden slog den 27-årige brasilianer til, og når man holder et snit på en scoring i rundt regnet hver anden kamp, så er prædikatet som nøglespiller næsten oplagt.
X-faktoren: Sevilla spiller uimponeret til, uanset hvem de møder og hvor de spiller, men samtidig optræder spanierne som et rutineret hold på de europæiske baner. Fenerbahce har aldrig tidligere klaret sig videre fra gruppespillet i Champions League, og for mange af klubbens spillere er dette karrierens største kamp. X-faktoren for det tyrkiske mandskab bliver de rutinerede legionærer som Roberto Carlos og Stephen Appiah, der har prøvet lidt af hvert på den internationale scene.
Dom: Fenerbahce har imponeret på hjemmebane i denne sæson, imens Sevilla har det svært væk fra Andalusiens kendte omgivelser. Spanierne kommer til at kæmpe hårdt for sagen onsdag aften.
TIPS-bladets bud på startopstillinger:
Fenerbahce (4-2-3-1): Demirel Volkan – Gönül, Lugano, Dracena, R.Carlos – Sahin, Aurelio – Deivid, Alex, Boral – Kezman
Kommentar: Senturk Semih er skadet, så Mateja Kezman skal ikke regne med backup fra bænken. Den kommer i stedet fra Alex og Deivid lige bag ham, imens venstrebacken Roberto Carlos klinger bekendt i de fleste fodboldkenderes øren.
SEVILLA (4-4-2): Palop – Alves, Escudé, Dragutinovic, Adriano – Navas, Poulsen, Keita, Capel – Fabiano, Kanouté
KOMMENTAR: Javier Chevanton og Javi Navarro er ude med skader, så andalusiernes hold giver nærmest sig selv. I angrebet starter Europas måske mest målfarlige duo lige nu i form af Luís Fabiano og Frédéric Kanouté.
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
Mareridt for FC Augsburg
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
FCK-boss kan snart præsentere noget
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid