Det første mesterskab i 38 år.
Der er ikke noget at sige til, at Trabzonspors fans er helt oppe i at køre i disse dage, hvor klubben fra Trabzon er så tæt på guldet, som man overhovedet kan komme.
Lørdag aften kan mesterskabet sikres, når Antalyaspor kommer på besøg, og en stor del af succesen skal tilskrives Andreas Cornelius, der i denne sæson har scoret mål på samlebånd i Tyrkiet. De mange mål har dog også betydet, at den danske landsholdsangriber slet ikke kan bevæge sig rundt inde i centrum af byen.
– Altså, jeg kan ikke gå på gaden, uden at blive stoppet. Det er umuligt. Jeg holder mig til de steder, hvor jeg ved, at der ikke er så mange mennesker. Simpelthen. Jeg har ikke engang set midtbyen endnu, fordi altså, jeg kan ikke gå rundt derinde. Det er umuligt, siger Andreas Cornelius således til Tipsbladet.
Stemningen er dog selvsagt glimrende, både i Trabzonspor og i Trabzon generelt, lyder det fra angriberen.
– Den er jo pissegod, for vi har jo ligget i toppen og som nummer ét næsten hele sæsonen, så det har været meget afslappet egentligt. Og vi har været sådan rimelig komfortabelt foran gennem hele sæsonen, så der har bare været god stemning hele vejen. Det har været afslappet. Og fansene i byen har været utroligt glade, og er blevet gladere og gladere, som sæsonen er skredet frem.
Kørte i sneglefart
Den 29-årige Andreas Cornelius har tidligere spillet i både Premier League, Ligue 1 og Serie A, og den danske angriber er ikke tvivl om, at tyrkisk fodbold er noget helt særligt.
– Det adskiller sig fra alle steder, jeg har spillet. Det gør det helt sikkert. Der var måske lidt af det samme i Atalanta, det var nok det nærmeste, man kommer på det, men slet ikke på det her niveau. Det er noget helt andet her, lyder det således fra Andreas Cornelius.
– Et eksempel er, da vi vandt på udebane her sidste gang, vi spillede, hvor vi kom hjem klokken to om natten. Vi brugte to timer på at komme hjem fra lufthavnen, fordi vi kørte i sneglefart, fordi fansene festede rundt om bussen hele vejen ud til anlægget. Det tager normalt 5-10 minutter at køre den tur.
– Vi kunne ikke rigtig komme ordentlig ud af lufthavnen, og da vi så kunne køre, var det i sådan et gå-tempo, fordi de fejrede det. Der var lige pludselig også en, der var oppe at hoppe og trampe oppe på taget af bussen, så det var lidt vildt. Det var sgu noget af en oplevelse.
– Der har været utroligt meget opmærksomhed. De følger jo allesammen med, de kender alle spillerne, og ligegyldigt hvor jeg går hen i byen, bliver jeg stoppet for at tage billeder. Det er bare vildt, altså, med den opbakning, der er, og den måde, de følger med på.
Scorer mål på samlebånd
Succesen i Trabzonspor kommer i kølvandet på en sæson, hvor Andreas Cornelius blot scorede ét mål i Parma. Danskeren er i skrivende stund oppe på 16 fuldtræffere for Trabzonspor i alle turneringer denne sæson, så der er tale om lidt af en drejning. Ifølge Cornelius er forklaringen på de mange mål dog ganske simpel.
– Altså, min bedste forklaring er, at vi har et godt hold. Vi skaber mulighederne, og vi skaber de situationer, der skal til, for at jeg bliver sat i scene. Og det er selvfølgelig bare vigtigt som angriber at spille på et hold, med spillere omkring sig, der sætter en lidt i scene. Det er sådan set den største forskel, der er fra sidste år, hvor jeg ikke lavede særligt mange mål i Serie A, siger Cornelius således.
– Forrige år i Serie A lavede jeg også en del mål, og det var det samme, der havde vi også et bedre hold, og vi spillede godt. Så det er det, der skal til. Det er ikke så indviklet. Man skal skabe de situationer, hvor jeg kan score.
Andreas Cornelius scorede lørdag sit ligamål nummer 14, da Trabzonspor slog Adana Demirspor med 3-1, og den danske landsholdsangriber er nu blot ét mål efter den aktuelle topscorer. Titlen som topscorer i Süper Lig er dog ikke noget, der betyder alt for Andreas Cornelius.
– Altså, det fylder ikke særligt meget, fordi der er så meget andet at fokusere på. Mesterskabet, de ikke har vundet i 40 år [seneste mesterskab var i 1984, red.]. Og vi har vundet den første kamp i pokalsemifinalen, hvor vi også kan gå i finalen nu her også og kan vinde den turnering. Så det er rigeligt.
– Men selvfølgelig, hvis jeg får det andet med [topscorerprisen, red.], det kan bare være et biprodukt af det andet, synes jeg. Det er sgu ikke det vigtigste. Men altså, der er jo fine nok muligheder for det, for jeg ligger jo kun ét mål fra dem, der ligger nummer ét.
Det er lørdag klokken 19.30, at Andreas Cornelius og Trabzonspor kan sikre mesterskabet med en sejr over Antalyaspor. Mesterskabet kan dog potentielt komme i hus allerede fredag, hvis Fenerbahce smider point mod Gaziantep.
Tipsbladet har også talt med Andreas Cornelius om en mulig retur til FC København. Det kan du læse om HER.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Chokskifte?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
