Retur til FCK? Her er Cornelius’ svar

I et interview med Tipsbladet har Andreas Cornelius nu fortalt, hvilke tanker han har gjort sig om en potentiel retur til FC København.



Det er en genforening, som de fleste FC København-fans ville elske at se blive realiseret. 

Andreas Cornelius var en stor publikumsfavorit i Parken i flere år, og den 29-årige angriber er da også selv varm på idéen om at rykke tilbage til FC København, som angriberen forlod til fordel for Atalanta i 2017. Cornelius udtalte i marts til bold.dk, at han gerne ‘vil bruge nogle gode år’ i FC København.

I skrivende stund har Cornelius dog bragende succes i Tyrkiet, hvor danskeren på lørdag kan være med til at sikre Trabzonspor klubbens første mesterskab i 38 år. Og derfor har Andreas Cornelius ikke gjort sig nogle tanker om, hvornår det præcist ville kunne give mening for at ham rykke tilbage til FC København. 

– Nej, det har jeg sådan set ikke. Jeg tror selv, at jeg har mange gode år tilbage. Jeg kan se, at der er mange spillere, der kan spille længere og længere efterhånden. Så det, jeg egentlig mente med den udtalelse, var lidt, at der er ingen grund til at tage tilbage, hvis man er færdig, siger Andreas Cornelius således i et interview med Tipsbladet.

Angriberen understreger, at det heller ikke er helt sikkert, at han en dag vender til FC København.

– Jeg har mange gode år endnu, og så sagde jeg, at det godt kan være, at jeg vil bruge nogle af dem i FCK. Men det kommer altid an på situationen med dem og med mig og alle mulige ting. Men igen, jeg planlægger ikke særligt meget, det har jeg aldrig gjort. 

Men selvom Cornelius ikke kan garantere en retur, så følger angriberen stadig sin gamle klub meget tæt nede fra Tyrkiet.

– Ja, jeg følger med. Jeg ser de kampe, jeg kan, og har helt styr på, hvad der foregår. De skal ud og spille en vigtig kamp mod Midtjylland, så jeg følger selvfølgelig med, lyder det således fra Cornelius. 

Landsholdsangriberen har spillet for en række klubber i de senere år, hvor han inden Tyrkiet har været i både Frankrig og i Italien. FC København vil dog altid være hans klub, understreger han.

– Der er forskellige folk i klubben, jeg taler jævnligt med. Jeg har jo spillet derude, siden jeg var 13 år og indtil jeg blev professionel, og så spillede jeg der yderligere fire-et-halvt år som professionel. Så det er jo min klub, det er klart. Nu har jeg været fem-seks år i udlandet, men selvfølgelig er det dér, jeg har brugt det meste af min tid. Så der er da stadig en klar forbindelse, det er da klart. 

Andreas Cornelius har i denne sæson scoret 14 ligamål for Trabzonspor, og den danske angriber er i skrivende stund kun ét mål efter den aktuelle topscorer i Süper Lig. 





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Christian Nørgaard tæt på skifte

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Eriksen spottet – nu er der nyt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

FC Midtjylland – AC Horsens

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Brøndby IF – Viborg FF

Klar besked om AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor