Retur til FCK? Her er Cornelius’ svar

I et interview med Tipsbladet har Andreas Cornelius nu fortalt, hvilke tanker han har gjort sig om en potentiel retur til FC København.



Det er en genforening, som de fleste FC København-fans ville elske at se blive realiseret. 

Andreas Cornelius var en stor publikumsfavorit i Parken i flere år, og den 29-årige angriber er da også selv varm på idéen om at rykke tilbage til FC København, som angriberen forlod til fordel for Atalanta i 2017. Cornelius udtalte i marts til bold.dk, at han gerne ‘vil bruge nogle gode år’ i FC København.

I skrivende stund har Cornelius dog bragende succes i Tyrkiet, hvor danskeren på lørdag kan være med til at sikre Trabzonspor klubbens første mesterskab i 38 år. Og derfor har Andreas Cornelius ikke gjort sig nogle tanker om, hvornår det præcist ville kunne give mening for at ham rykke tilbage til FC København. 

– Nej, det har jeg sådan set ikke. Jeg tror selv, at jeg har mange gode år tilbage. Jeg kan se, at der er mange spillere, der kan spille længere og længere efterhånden. Så det, jeg egentlig mente med den udtalelse, var lidt, at der er ingen grund til at tage tilbage, hvis man er færdig, siger Andreas Cornelius således i et interview med Tipsbladet.

Angriberen understreger, at det heller ikke er helt sikkert, at han en dag vender til FC København.

– Jeg har mange gode år endnu, og så sagde jeg, at det godt kan være, at jeg vil bruge nogle af dem i FCK. Men det kommer altid an på situationen med dem og med mig og alle mulige ting. Men igen, jeg planlægger ikke særligt meget, det har jeg aldrig gjort. 

Men selvom Cornelius ikke kan garantere en retur, så følger angriberen stadig sin gamle klub meget tæt nede fra Tyrkiet.

– Ja, jeg følger med. Jeg ser de kampe, jeg kan, og har helt styr på, hvad der foregår. De skal ud og spille en vigtig kamp mod Midtjylland, så jeg følger selvfølgelig med, lyder det således fra Cornelius. 

Landsholdsangriberen har spillet for en række klubber i de senere år, hvor han inden Tyrkiet har været i både Frankrig og i Italien. FC København vil dog altid være hans klub, understreger han.

– Der er forskellige folk i klubben, jeg taler jævnligt med. Jeg har jo spillet derude, siden jeg var 13 år og indtil jeg blev professionel, og så spillede jeg der yderligere fire-et-halvt år som professionel. Så det er jo min klub, det er klart. Nu har jeg været fem-seks år i udlandet, men selvfølgelig er det dér, jeg har brugt det meste af min tid. Så der er da stadig en klar forbindelse, det er da klart. 

Andreas Cornelius har i denne sæson scoret 14 ligamål for Trabzonspor, og den danske angriber er i skrivende stund kun ét mål efter den aktuelle topscorer i Süper Lig. 






EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe bombe – Wolfsburg henter Eriksen

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Nyt Vuelta-drama: Afgørende etape ændret drastisk

I chok over Christian Eriksen

Ny Brøndby-træner havde åben konflikt med Laudrup

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Thomas Gravesen er på Wegovy



AVIS

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Eriksen glæder sig til Wolfsburg-eventyr

– De to kan blive ligeså gode som Pogacar og jeg

Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu

Svenske landsholdsstjerner sender åbent brev

Det kan blive galt eller genialt for Eriksen



TOPNYHED

15-årig kom på banen for FC København

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Vingegaard elsker et godt glas vin



NYHEDER

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

– FCK har det ‘nemmeste’ program 

Brøndby-bombe: Guardiola ville have det svært

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Skal han også til Brøndby?

Positive ting overskygger fyringer

‘En utilgivelig dansk lussing’

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner 

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper



God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Utilfreds Vingegaard sender opfordring

Vingegaard åben for særlig aftale

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Tottenhams største genistreg

Her er Brøndbys modstander i pokalturneringen

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Nedtur for Vingegaard

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Afviser store klubber for at tage til Brøndby

Dybt imponeret over dansk stjerne

Afslører stor tro på AGF

Henter storklub Christian Eriksen?

Bekymret for Vingegaard: ‘Et svaghedstegn’

Afslører: Har taget ni kilo på

Et godt transfervindue, men…

Taber første kamp efter måneders pause

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Brøndby præsenterer ny assistent

Viktor Axelsen får comeback

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Kan lukke 32 års VM-tørke