Det er en genforening, som de fleste FC København-fans ville elske at se blive realiseret.
Andreas Cornelius var en stor publikumsfavorit i Parken i flere år, og den 29-årige angriber er da også selv varm på idéen om at rykke tilbage til FC København, som angriberen forlod til fordel for Atalanta i 2017. Cornelius udtalte i marts til bold.dk, at han gerne ‘vil bruge nogle gode år’ i FC København.
I skrivende stund har Cornelius dog bragende succes i Tyrkiet, hvor danskeren på lørdag kan være med til at sikre Trabzonspor klubbens første mesterskab i 38 år. Og derfor har Andreas Cornelius ikke gjort sig nogle tanker om, hvornår det præcist ville kunne give mening for at ham rykke tilbage til FC København.
– Nej, det har jeg sådan set ikke. Jeg tror selv, at jeg har mange gode år tilbage. Jeg kan se, at der er mange spillere, der kan spille længere og længere efterhånden. Så det, jeg egentlig mente med den udtalelse, var lidt, at der er ingen grund til at tage tilbage, hvis man er færdig, siger Andreas Cornelius således i et interview med Tipsbladet.
Angriberen understreger, at det heller ikke er helt sikkert, at han en dag vender til FC København.
– Jeg har mange gode år endnu, og så sagde jeg, at det godt kan være, at jeg vil bruge nogle af dem i FCK. Men det kommer altid an på situationen med dem og med mig og alle mulige ting. Men igen, jeg planlægger ikke særligt meget, det har jeg aldrig gjort.
Men selvom Cornelius ikke kan garantere en retur, så følger angriberen stadig sin gamle klub meget tæt nede fra Tyrkiet.
– Ja, jeg følger med. Jeg ser de kampe, jeg kan, og har helt styr på, hvad der foregår. De skal ud og spille en vigtig kamp mod Midtjylland, så jeg følger selvfølgelig med, lyder det således fra Cornelius.
Landsholdsangriberen har spillet for en række klubber i de senere år, hvor han inden Tyrkiet har været i både Frankrig og i Italien. FC København vil dog altid være hans klub, understreger han.
– Der er forskellige folk i klubben, jeg taler jævnligt med. Jeg har jo spillet derude, siden jeg var 13 år og indtil jeg blev professionel, og så spillede jeg der yderligere fire-et-halvt år som professionel. Så det er jo min klub, det er klart. Nu har jeg været fem-seks år i udlandet, men selvfølgelig er det dér, jeg har brugt det meste af min tid. Så der er da stadig en klar forbindelse, det er da klart.
Andreas Cornelius har i denne sæson scoret 14 ligamål for Trabzonspor, og den danske angriber er i skrivende stund kun ét mål efter den aktuelle topscorer i Süper Lig.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vilde Messi tangerer VM-rekord
