Da kasketten røg af i Lyngby

Man bør sende en tak til svenske benny Lennartsson for at Dennis Rommedahl er blevet en profil



Bragt i Tipsbladet 10. august 2010

Moderne dansk landsholdshistorie havde ikke været den samme, hvis ikke en 17-årig gut en januardag i 1996 var kommet for tidligt til ynglingetræningen i Lyngby, og hvis ikke Lyngbys træner havde været en atypisk svensker, der ikke var bange for at tage en chance.

På samme måde tør man næsten ikke gætte på, hvad Dennis Rommedahl havde lavet i dag, hvis ikke en kammerat fra handelsskolen havde overtalt ham til at forsøge sig på Lyngbys ynglingehold. Så var onsdagens 100 kamp-jubilar på landsholdet givetvis smuttet uden om DBUs på det tidspunkt knap så finmaskede talent-net.

Historien er, at 17-årige Dennis Rommedahl, ret tilfældigt af Benny Lennartsson blev inviteret til at træne med Lyngbys superligatrup en dag han mødte for tidligt i klubben. Og at Lennartsson så at sige tabte sin berømte kasket i benovelse over knægtens hurtighed.

Fire måneder senere, 21. april, fik Rommedahl debut i Superligaen for Lyngby. 1. juni debuterende han på U/21-landsholdet i en venskabskamp mod Tjekkiet i Grenå, hvor han i øvrigt kom ind i stedet for Jesper Grønkjær.

Senere på sommeren spillede han på U/19 og scorede mod et engelsk hold, der talte folk som Michael Owen, Frank Lampard og Rio Ferdinand, og bare godt ni måneder efter den januartræning i Lyngby, der vendte op og ned på alt, havde Dennis Rommedahl skrevet under på en fem-årig kontrakt med PSV Eindhoven!

På samme måde som Benny Lennartsson fik Frank Arnesen en aha-oplevelse, da han oplevede Dennis Rommedahls ekstreme hurtighed, og i Eindhoven startede den fodboldudviklingsproces, der kom til at gøre Rommedahl til landsholdsspiller.

Da Morten Olsen blev landstræner i sommeren 2000 og ændrede forgængeren Bo Johanssons 4-4-2 med midtbaner, der kunne spille begge veje, til 4-3-3 med wings, så var landsholdslykken gjort for Rommedahl. Han fik sin debut i Olsens første kamp som landstræner på Færøerne, og siden har han været et af Olsens sikreste valg.

Fordi man ikke finder en anden spiller med det antrit og evne til at slå indlæg, som det Nicklas Bendtner scorede på mod Cameroun i Sydafrika eller de mange, som Jon Dahl Tomasson har sat indersiden på gennem årene.

Så er der de forsøg på indlæg, der er blevet ramt helt skævt i løbet af årene, og som har gjort Rommedahl til en af landsholdets mest udskældte, som Morten Olsen gang på gang har taget i forsvar. Ved at fremhæve hans enorme løbearbejde, også defensivt i kampene, og sparketeknikken, som landstræneren ligefrem har sammenlignet med David Beckhams.

Alle har haft en mening om Rommedahl gennem årene, men det lykkedes ham i 2007 at få en fortjent anerkendelse med kåring som årets spiller i Danmark. Og han fortjener sin hyldest i Parken, ikke mindst for indsatsen under VM i Sydafrika senest.

Hvor Jon Dahl Tomasson gennem årene har været landstrænerens stabile støtte og træner på banen, så har Rommedahl været den lidt mere skæve eksistens, som Morten Olsen bare måtte have plads til. Og Olsen er gået så langt i accepten af Rommedahl, at han tilmed kan finde på at lytte til kantspillerens musikalske favoritter, Nik og Jay!

På og udenfor banen er det en ganske anderledes type, der nu når Club 100 på landsholdet, end de fem foregående medlemmer af selskabet, der alle har været holdets anfører i længere perioder. Den tjans får Rommedahl næppe, nu hvor Jon Dahl har valgt at stoppe, men det kan både han – og landsholdet – formentlig fint leve uden!

Se hvad De gamle Lyngby-holdkammerater siger om Rommedahl her





Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa