Danny O. afviser dårlig indstilling

I Danny Olsens fravær er FC Midtjylland gået ned, og holdet bliver beskyldt for dårlig indstilling. Men det afviser kantspilleren.



Danny Olsen måtte humpe ud af opgøret mod AGF midt i april, som FC Midtjylland alligevel vandt med 3-2. Men den fiberskade, han pådrog sig, har siden holdt Danny Olsen ude i tre kampe, og dem har Ulvene allesammen tabt.

Det ligner en tanke, men Danny Olsen tænker den ikke til ende.

Det har ikke noget med mig og mit fravær at gøre, at vi har tabt tre kampe i træk. Selvfølgelig vandt vi nogle kampe, mens jeg var med, men vi har en stærk trup, og de andre spillere er også gode, siger Danny Olsen til tipsbladet.dk.

Ulvekløerne blev hvæsset til internt rivekilde efter blamagen mod SønderjyskE, som sejrede 4-2 på det ellers normalt så uindtagelige fort SAS Arena. Såvel cheftræner Thomas Thomasberg, som sportsdirektør Jens Ørgaard har efterfølgende anklaget spillerne for manglende indstilling, men den køber Danny Olsen ikke som forklaring på derouten.

– Så groft kan man ikke sætte det op. Alle spillerne er motiveret til at vinde, når de går på banen, men lige nu er vi bare inde i en krisestime, hvor det er stolpe ud. Vi mangler nok bare lige den ene gode kamp til at få gang i tingene igen, siger Danny Olsen og peger i stedet på, at problemet er spillemæssigt.

Danny Olsen var i øvrigt uheldig til træning i går, da fiberskaden brød op, så lægestaben forventer, at han er ude en uges tid endnu. Det udelukker ham fra FC Midtjyllands næste kamp, hvor hans gamle klub FC Nordsjælland står på menuen.

 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

AC Milan kigger på dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

Snart kan det give rødt kort

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino