Luca Kjerrumgaard fik sit store skifte.
I sommer blev den danske angriber solgt for 37,5 millioner kroner til Udinese, der med det samme udlejede ham til Watford.
Watford og Udinese har samme ejer, og i et interview med Tipsbladet fortæller Kjerrumgaard, at det altid var planen, at han skulle til Watford.
– Det var planen helt fra start, at det skulle være sådan. Uden at gå for meget i detaljer vidste jeg godt, at jeg ville blive solgt med Udinese, men de har et specielt samarbejde med Watford, og de har også samme ejer, så det var hele tiden meningen, at jeg skulle igennem Udinese for at komme til Watford.
– Så mit fokus har hele tiden ligget hos Watford. I og med at jeg også er ejet af Udinese, så skal jeg også holde lidt øje med den klub, men mit primære fokus har hele tiden været i Watford, og det bliver det nok også ved med at være, siger Luca Kjerrumgaard.
Men hvad sker der så til sommer, når lejeaftalen udløber? Kjerrumgaard kender ikke det endegyldige svar, men han tror og regner med, at Watford køber ham.
– Det er umiddelbart ikke planen, at jeg skal tilbage til Udinese. Det er planen, at jeg skal være her, og det er også her, jeg gerne vil være, så det er jeg glad for.
– Det kan jo også vise sig at være en bonus, at man er under to klubber, for det er to fede klubber, der har gang i nogle spændende projekter, men det er planen, at jeg skal blive her, slår Luca Kjerrumgaard fast.

Svingende start i Watford
Kjerrumgaard lagde ud med at være fast starter i starten af sæsonen, men så røg han en smule ud på bænken, men nu er han ved at kæmpe sig tilbage blandt de startende 11 igen.
Det er i alt blevet til fire kasser i Championship fra den unge angriber, der synes, at det alt i alt er gået som forventet.
– Starten har været udmærket. Det er gået lidt, som jeg måske havde forventet, for det har været lidt af en omvæltning. Jeg kom fra et setup, der var anderledes, og jeg er kommet til en klub med en helt anden form for penge og status.
– Det er fedt at være en del af, for det er bare en anden måde at spille fodbold på. Der er to eller tre kampe hver uge, og det er en anden måde at træne og spille kamp på, så det har været fedt, siger Luca Kjerrumgaard.
Danskeren har kontrakt til sommeren 2030 i Udinese.
LIVE
LIVE: FCK tager afstand
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
Superliga-profil misser landskamp pga. flyskræk
Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter: ‘Sender signal’
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
NYHEDER
Forlader AGF af familiære årsager
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
EKSKLUSIVT
‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’
BIZART
FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’
TOPNYHED
Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe
TOPNYHED
Forlod FC København – fik en højere løn i FCM
TOPNYHED
Kæmpe drama på Friis’ finske landshold
Finale venter U21-landsholdet: ‘Kæmpestort’
NYHEDER
Nævner Felix Beijmo: ‘Stak ud’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSPERT
‘Det dårligste hold nogensinde’
INTERVIEW
Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden
NYHEDER
Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark
MEDIE
Manchester United i problemer? Han får et nyt pas
AVIS
Dani Carvajal millimeter fra overraskende skifte
EKSPERT
‘Det har jeg oplevet for meget med landsholdet’
Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’
HELT VILDT
Her er Diant Ramaj den næstbedste i verden
TOPNYHED
Hvis Riemer ryger: Bo Henriksen udpeger afløser
TIPSBLADETS DOM
Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg
NYHEDER