Dansk bomber i hopla: Får bedre løn end i Danmark

Danske Patrick Pedersen har fået stor stjernestatus hos islandske Valur efter mange år i klubben. Lige nu er danskeren topscorer i den bedste række, og han får en ganske pæn hyre hver måned, fortæller han til Tipsbladet.



Dansk målsluger i udlandet.

Den betegnelse er meget rammende for 32-årige Patrick Pedersen og præstationerne for islandske Valur.

Den danske angriber er lige nu topscorer i den bedste række med otte mål i ti kampe, og Pedersen runder snart 150 mål for den islandske klub i alt i løbet af syv sæsoner.

Tipsbladet har taget en snak med den målfarlige dansker, og han nyder tilværelsen.

Superligaen vil jeg aldrig sige nej til.

Patrick Pedersen
Valur-profil

– Det er skønt at komme i gang med målscoringen. Jeg blev opereret sidste år i februar, og der døjede jeg lidt med hælene i to-tre år. Jeg kunne ikke spille mere til sidst, så til sidst blev jeg nødt til at få en operation.

– Jeg kom tilbage og spillede 14 kampe og scorede 12 mål i den seneste sæson. Nu har jeg scoret otte mål i 10 kampe, så det er dejligt. Jeg trives, siger Patrick Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg går selvfølgelig efter i en storklub som Valur at blive topscorer i ligaen. Det har jeg prøvet før, men det kunne jeg godt tænke mig at prøve igen.

Tjener godt
Den erfarne dansker fortæller, at familien også trives rigtig godt i Island, og han kan rigtig godt lide klubbens værdier. Det er noget, der får angriberen til at præstere ekstra godt.

Danskeren kan dog også glæde sig over noget helt andet.

– Det er godt økonomisk. Jeg tror ikke, at jeg kan få bedre løn i Danmark, end jeg kan få heroppe, så økonomisk er det super fint.

Den gode økonomi har også indvirkning i forhold til eventuelle planer om at vende retur til Danmark på et tidspunkt.

– Det spiller selvfølgelig ind, at økonomien er god, og man trives herop. Det er vigtigt, at familien også trives.

Han vil dog ikke afvise, at snuden vender hjemad mod Danmark, når kontrakten med Valur udløber ved udgangen af 2025.

– Jeg udelukker ikke at komme tilbage til Danmark. Jeg har det her år, og så har jeg et år mere, så må vi tage derfra. Jeg føler stadig, at jeg har mange år igen, og jeg føler mig fit for fight, siger Patrick Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.

– Superligaen vil jeg aldrig sige nej til. Jeg er dog oppe i alderen, så klubberne kigger nok ikke efter en på 33 år, som jeg er på det tidspunkt, hvor jeg har udløb. Man ved aldrig. Hvis jeg bare bomber mål ind, så kan alt lade sig gøre.

Lige nu indtager Pedersen og co. en tredjeplads i rækken.

Den danske angriber har tidligere tørnet ud for blandt andet Vendsyssel, norske Viking og FC Sheriff fra Moldova.



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Brøndbys store karantænemareridt

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

– Vi tror på et godt resultat

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Thomas Frank afviser at tale om det

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– Det er fuldkommen meningsløst

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’