Dansk bomber i hopla: Får bedre løn end i Danmark

Danske Patrick Pedersen har fået stor stjernestatus hos islandske Valur efter mange år i klubben. Lige nu er danskeren topscorer i den bedste række, og han får en ganske pæn hyre hver måned, fortæller han til Tipsbladet.



Dansk målsluger i udlandet.

Den betegnelse er meget rammende for 32-årige Patrick Pedersen og præstationerne for islandske Valur.

Den danske angriber er lige nu topscorer i den bedste række med otte mål i ti kampe, og Pedersen runder snart 150 mål for den islandske klub i alt i løbet af syv sæsoner.

Tipsbladet har taget en snak med den målfarlige dansker, og han nyder tilværelsen.

Superligaen vil jeg aldrig sige nej til.

Patrick Pedersen
Valur-profil

– Det er skønt at komme i gang med målscoringen. Jeg blev opereret sidste år i februar, og der døjede jeg lidt med hælene i to-tre år. Jeg kunne ikke spille mere til sidst, så til sidst blev jeg nødt til at få en operation.

– Jeg kom tilbage og spillede 14 kampe og scorede 12 mål i den seneste sæson. Nu har jeg scoret otte mål i 10 kampe, så det er dejligt. Jeg trives, siger Patrick Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg går selvfølgelig efter i en storklub som Valur at blive topscorer i ligaen. Det har jeg prøvet før, men det kunne jeg godt tænke mig at prøve igen.

Tjener godt
Den erfarne dansker fortæller, at familien også trives rigtig godt i Island, og han kan rigtig godt lide klubbens værdier. Det er noget, der får angriberen til at præstere ekstra godt.

Danskeren kan dog også glæde sig over noget helt andet.

– Det er godt økonomisk. Jeg tror ikke, at jeg kan få bedre løn i Danmark, end jeg kan få heroppe, så økonomisk er det super fint.

Den gode økonomi har også indvirkning i forhold til eventuelle planer om at vende retur til Danmark på et tidspunkt.

– Det spiller selvfølgelig ind, at økonomien er god, og man trives herop. Det er vigtigt, at familien også trives.

Han vil dog ikke afvise, at snuden vender hjemad mod Danmark, når kontrakten med Valur udløber ved udgangen af 2025.

– Jeg udelukker ikke at komme tilbage til Danmark. Jeg har det her år, og så har jeg et år mere, så må vi tage derfra. Jeg føler stadig, at jeg har mange år igen, og jeg føler mig fit for fight, siger Patrick Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.

– Superligaen vil jeg aldrig sige nej til. Jeg er dog oppe i alderen, så klubberne kigger nok ikke efter en på 33 år, som jeg er på det tidspunkt, hvor jeg har udløb. Man ved aldrig. Hvis jeg bare bomber mål ind, så kan alt lade sig gøre.

Lige nu indtager Pedersen og co. en tredjeplads i rækken.

Den danske angriber har tidligere tørnet ud for blandt andet Vendsyssel, norske Viking og FC Sheriff fra Moldova.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Scoringer i Seattle

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Lufter vild Ronaldo-teori

FCK går på rov i Viborg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Et skridt tættere Englands største stadion

Tjekkiet – Mexico

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet