Dansk bomber i hopla: Får bedre løn end i Danmark

Danske Patrick Pedersen har fået stor stjernestatus hos islandske Valur efter mange år i klubben. Lige nu er danskeren topscorer i den bedste række, og han får en ganske pæn hyre hver måned, fortæller han til Tipsbladet.



Dansk målsluger i udlandet.

Den betegnelse er meget rammende for 32-årige Patrick Pedersen og præstationerne for islandske Valur.

Den danske angriber er lige nu topscorer i den bedste række med otte mål i ti kampe, og Pedersen runder snart 150 mål for den islandske klub i alt i løbet af syv sæsoner.

Tipsbladet har taget en snak med den målfarlige dansker, og han nyder tilværelsen.

Superligaen vil jeg aldrig sige nej til.

Patrick Pedersen
Valur-profil

– Det er skønt at komme i gang med målscoringen. Jeg blev opereret sidste år i februar, og der døjede jeg lidt med hælene i to-tre år. Jeg kunne ikke spille mere til sidst, så til sidst blev jeg nødt til at få en operation.

– Jeg kom tilbage og spillede 14 kampe og scorede 12 mål i den seneste sæson. Nu har jeg scoret otte mål i 10 kampe, så det er dejligt. Jeg trives, siger Patrick Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg går selvfølgelig efter i en storklub som Valur at blive topscorer i ligaen. Det har jeg prøvet før, men det kunne jeg godt tænke mig at prøve igen.

Tjener godt
Den erfarne dansker fortæller, at familien også trives rigtig godt i Island, og han kan rigtig godt lide klubbens værdier. Det er noget, der får angriberen til at præstere ekstra godt.

Danskeren kan dog også glæde sig over noget helt andet.

– Det er godt økonomisk. Jeg tror ikke, at jeg kan få bedre løn i Danmark, end jeg kan få heroppe, så økonomisk er det super fint.

Den gode økonomi har også indvirkning i forhold til eventuelle planer om at vende retur til Danmark på et tidspunkt.

– Det spiller selvfølgelig ind, at økonomien er god, og man trives herop. Det er vigtigt, at familien også trives.

Han vil dog ikke afvise, at snuden vender hjemad mod Danmark, når kontrakten med Valur udløber ved udgangen af 2025.

– Jeg udelukker ikke at komme tilbage til Danmark. Jeg har det her år, og så har jeg et år mere, så må vi tage derfra. Jeg føler stadig, at jeg har mange år igen, og jeg føler mig fit for fight, siger Patrick Pedersen til Tipsbladet og tilføjer.

– Superligaen vil jeg aldrig sige nej til. Jeg er dog oppe i alderen, så klubberne kigger nok ikke efter en på 33 år, som jeg er på det tidspunkt, hvor jeg har udløb. Man ved aldrig. Hvis jeg bare bomber mål ind, så kan alt lade sig gøre.

Lige nu indtager Pedersen og co. en tredjeplads i rækken.

Den danske angriber har tidligere tørnet ud for blandt andet Vendsyssel, norske Viking og FC Sheriff fra Moldova.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dansker drillet af Mourinho

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Alexander Lind blæst bagover



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Glem 4-4-4-4-0

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Rasmus Højlund revser konkurrent

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Josip Radošević på samtlige forsider



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Viser målform før vigtig landskamp

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Modtager stor ros fra Højbjerg

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Det kommer formentlig til at ske

Stiktosset – her er Delaneys svar

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Presset er på Danmark!

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år