Dansk bomber tiltrækker sig interesse fra Japan

Den 28-årige dansker har en bejler i japansk fodbold, bekræfter han selv.



Han står noteret for 12 kampe og nul mål i Superligaen, men i islandsk fodbold har Nikolaj Hansen haft stor succes i de seneste år. Og det kan nu kaste et stort skifte af sig for den danske bomber. 

I hvert fald har en unavngiven japansk vist interesse for den 28-årige angriber, der er på kontrakt Vikingur og i den netop overståede sæson blev topscorer i den islandske liga med hele 16 fuldtræffere på blot 21 kampe

Den japanske interesse bekræftes således af både Vikingurs træner, Arnar Gunnlaugsson, og angriberen selv ifølge fotbolti.net.

– Der har ikke været mere nyt, end at de er interesserede. Det virkede som en spændende mulighed for at prøve noget nyt. Men jeg er glad hos Vikingur, og det ville kræve et meget attraktivt tilbud at få mig væk herfra, lyder det fra Nikolaj Hansen over for fotbolti.net.

For godt en måneds tid siden fremhævede OB’s islandske midtbaneprofil Aron Thrandarson netop Nikolaj Hansen som en “ukendt” dansker:

– Han er blomstret meget, efter at han egentlig var afskrevet. Når jeg taler om ham her, er der ingen, der kender ham, og han virker som en ukendt spiller i Danmark. Folk kender Patrick Pedersen, men ikke Nikolaj. Det er meget imponerende, at han scorede 16 mål og gjorde det så godt, sagde Thrandarson dengang til fotbolti.net. 

28-årige Nikolaj Hansen har en fortid hos FC Vestsjælland og HB Køge, men har siden 2016 spillet på Island – først halvanden sæson hos Valur og de seneste tre og en halv hos Vikingur.

Der er i skrivende to danske spillere i japansk fodbold, hvor angriber Kasper Junker og forsvarsspiller Alexander Scholz gør sig hos Urawa Red Diamonds, med hvem de netop har vundet den japanske pokaltitel. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Smadrer transferrekord

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Er han løsningen i AGF?

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

‘Horsens var et helvede’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’